שתף קטע נבחר

לנדאו: שעורכי דין פרטיים ייצגו המדינה בבג"ץ

בסיור באזור חברון אמר השר כי כשאנשי משרד המשפטים אינם מוכנים לייצג את מדיניות הממשלה בגלל עמדתם הפוליטית, צריכה הממשלה למנות מטעמה עורכי דין שייצגו את המדיניות שלה

השר עוזי לנדאו, החבר בוועדת השרים להתיישבות, סייר אתמול (יום ג') בחברון וביישובי דרום הר חברון והתייחס לכמה מהסוגיות הבוערת הנוגעות להתנחלויות. בנוגע לבית המכפלה אמר לנדאו כי "המקום אושר להתיישבות מפאת החשש להפרת הסדר הציבורי. אם בית המשפט העליון פסק בשעתו לאפשר את קיומו של מצעד הגאווה בירושלים חרף כל אזהרות המשטרה מפני הפרות סדר ציבורי, אני לא מצליח להבין את הטיעון של המינהל האזרחי כאן".

 

עוד בחדשות:

אובמה הטיל סנקציות נוספות על איראן

מצרים מכחישה: "מורסי לא שלח איגרת לפרס"

אפקט טל: חרדים לא יוכלו להתנדב לשירות אזרחי

 

לנדאו הציע בסיור כי הממשלה תחליף את הייעוץ המשפטי של פרקליטות המדינה בעורכי דין פרטיים, שייצגו אותה בדיונים בבית המשפט העליון. לדבריו, "כאשר היועץ המשפטי לממשלה, מערכת המשפט, אנשי משרד המשפטים ופרקליטות המדינה אינם מוכנים לייצג את מדיניות הממשלה בגלל עמדתם הפוליטית, צריכה הממשלה למנות מטעמה עורכי דין שייצגו את המדיניות שלה, כמובן על פי החוק".

 

בנושא זה הוא הוסיף: "אינני תולה עמדה זו בנקודה זו או אחרת. בשעה שמדיניות הממשלה היא צודקת, חוקית, הגיונית, וניתן להגן עליה משפטית, צריכים לעשות זאת פרקליטים שמזדהים עם העמדה הזאת, ולא מי שחשים שמסיבות מדיניות או אחרות אינם יכולים או אינם מעוניינים להגן עליה. ולכן אם יכפו עליהם כך להופיע בבית המשפט הם פשוט יכשילו את עמדת הממשלה, ולכן אני לא חושב שצריך להעמיד את פרקליטי המדינה במבחן כזה שבו הם יעשו שקר בנפשם".

  

לנדאו התייחס גם לפינוי מגוש קטיף, ותקף שוב את בית המשפט: "בית המשפט בחר לקבל את טענות נציגי המדינה, שאמרו שלכל מתיישב יהיה פתרון תוך שנה. את מצבם העגום של עקורי הגוש אנחנו רואים. אני מעלה את זה נוכח המבחן שקבעה בשעתה ועדת החקירה בפרשת סברה ושתילה, שלא היססה להטיל אחריות עקיפה, אבל אישית, על ראש הממשלה מנחם בגין ועל שר הביטחון אריאל שרון ואמרה על שר הביטחון שאיננו יכול להמשיך

 ולשמש בתפקידו - והסיבה היא שגם אם אינם אחראים ישירות, בתפקידם היו צריכים לקחת בחשבון את האפשרות שטבח כזה יתרחש - ולא נקטו את כל הצעדים בכדי למנוע זאת".

 

"ואני שואל את עצמי לגבי הרכב השופטים", תהה לנדאו, "הם לא צריכים היו לדעת שיש סיכוי שתוך שנה לא יימצא פתרון לכל מתיישב? ובאמת, מי שחי במדינת ישראל לא צריך היה לדעת כמעט בוודאות שאין סיכוי שתוך שנה יימצא פתרון לאיזשהו מתיישב? את השאלה הזו צריך להפנות לבית המשפט העליון". לנדאו המשיך במתקפה: "אולי יש משהו שאינני יודע. יתנו לנו מי שישבו בדין בבית המשפט ההוא מה התשובה שלהם לפער הזה בין המבחנים שקבעו בסברה ושתילה לבין הדרך שבה פעלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר עוזי לנדאו
צילום: טל שחר
מומלצים