שתף קטע נבחר

ביבי דופק אותך, אז למה אתה מצביע לו?

מבחינה דמוקרטית, ישראל סובלת מתסמונת שטוקהולם. מאות אלפים ממשיכים להצביע עבור מי שעוזר לעשירים ומזיק להם. אז אולי הגיע הזמן להשתחרר ולהחליט שזה נגמר

את הקיץ ההוא, לפני כמעט 40 שנה, לא תשכח קריסטין אנמרק כל ימי חייה. היא הייתה בחורה צעירה, עובדת בבנק בשטוקהולם, כששודד נכנס ובאיומי אקדח חטף אותה ועוד שלושה חברים לעבודה. הם הוחזקו בתוך כספת פצפונת, בתנאים קשים, במשך חמישה ימים רצופים. השודד איים להרוג אותם ומספר פעמים ניסה לחנוק אותם. בסוף המשטרה חילצה אותם ללא פגע. אבל שבדיה כולה הוכתה בהלם, כשלאחר השחרור קריסטין המסכנה הביעה אהדה כלפי השודד שסיכן את חייה. פסיכיאטרים מכנים את המצב הזה תסמונת שטוקהולם. זהו סוג של באג נפשי: חטופים מביעים רגשות חמים כלפי מי שהזיק להם. הטראומה מביאה להיפוך של השיפוט, וכך, הבנאדם שסיכן אותך, הופך באופן מעוות להיות זה שאתה מגונן עליו.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

בר-אילן-טהרן - כך הוחמצה האופציה האמריקנית / איתן בן אליהו

השקעה ביו"ש - זה כדאי לישראל / יגאל דילמוני

 

מבחינה דמוקרטית, כולנו סובלים מתסמונת שטוקהולם. רבבות ישראלים, מאות אלפים, ממשיכים להצביע ולתת כוח בדיוק לאותם אלה שמזיקים להם. קחו לדוגמה את באר שבע. היא ממש לא עיר של מסכנים. בהרבה מאוד מובנים, זאת עיר ישראלית ממוצעת. עשירון סוציו-אקונומי 5, שזה בדיוק באמצע. אבל זו בדיוק הבעיה. כי בישראל 2012, עיר ממוצעת היא עיר שנמעכת מבחינה כלכלית. בבאר שבע 80 אלף שכירים, כמעט חצי מהם משתכרים מתחת לשכר המינימום. השכר החודשי הממוצע - 6,294 שקלים (נתוני 2009). כמעט חצי מהקשישים מקבלים גם השלמת הכנסה של הביטוח הלאומי. 13,400 מהבאר-שבעים הם עניים כל כך שהם זכאים לקצבת הבטחת הכנסה. רק 46% מבין תלמידי כיתה י"ב עומדים בדרישות הסף האוניברסיטאיות. את כל הנתונים תוכלו לקרוא בעצמכם בדו"ח מיוחד של הלמ"ס על העיר.

  

עוזר לעשירים ומזיק לך

ועכשיו לסינדרום. בבחירות האחרונות, נתנו 28% מהמצביעים בבאר שבע את קולם לנתניהו ולשטייניץ. שלושה מכל עשרה שמו ליכוד בקלפי. לקואליציה של נתניהו, כלומר אל כל המפלגות שהרימו אתמול את היד בעד העלאת המע"מ (המס הכי לא צודק היום בישראל), הצביעו שני שלישים מהבאר-שבעים. זה אומר, שאם רק באר שבע הייתה קובעת את הרכב הכנסת, הקואליציה של נתניהו, זו שמטילה עלינו את הגזירות, הייתה זוכה ב-80 מנדטים (בפועל יש לנתניהו כרגע 66 מנדטים). וזה עוד בלי לגנוב את 5 האצבעות של סיעת עצמאות.

 

להשתחרר מהסינדרום. נתניהו ושטייניץ בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ ) (צילום: נועם מושקוביץ )
להשתחרר מהסינדרום. נתניהו ושטייניץ בכנסת(צילום: נועם מושקוביץ )

 

אז בוא נדבר על זה רגע, מצביע ליכוד יקר. אתה הרי יודע שבישראל שיעור העוני מהגבוהים בעולם המפותח. אתה הרי יודע שההחלטה הכלכלית הראשונה של נתניהו בממשלה הזאת הייתה להוריד את מס החברות (טוב לעשירים) ולהעלות את המע"מ (רע לעניים). אתה הרי רואה שתקציב הסיוע לדיור הוא היום פחות מחצי מהתקציב שניתן לפני עשר שנים. אז בינינו, זה לא יחדש לך לשמוע שביבי דופק אותך. חשבת פעם למה אתה ממשיך להצביע לו?

 

גזירות השבוע האחרון הוכיחו שוב שראש הממשלה עוזר לעשירים ומזיק לך. על-פי נתוני המשאל הכלכלי, אפשר היה לנקוט שורה של צעדים, שהיו סוגרים את הבור התקציבי שנוצר, בלי לפגוע באוכלוסיות החלשות. ניתן היה להעלות את השתתפות המעסיקים בתשלומי הביטוח הלאומי באחוז שלם (3 מיליארד שקלים). ניתן היה להפוך את המיסוי על רווחי הון (שעומד כיום על 20%) למס פרוגרסיבי, ולהשוותו לשיעורי מס הכנסה (6 מיליארד שקלים). אפשר היה להעלות את מס החברות בשלושה אחוזים (3 מיליארד שקלים). כל הצעדים הללו היו מקטינים במעט את האי-שוויון. ביבי בחר בדרך אחרת.

 

תנו לנו אלטרנטיבה 

לא רק באר שבע בחרה בראש ממשלה אנטי-חברתי. בתוך אותה תסמונת חיים גם תושבי פתח תקווה, אור יהודה, חדרה, דימונה, חולון, אשקלון, בת-ים ויישובים רבים נוספים. ליכודניקים יקרים, למה אתם עושים את זה לעצמכם? אוקיי, זה טבעי בזמן של פחד לפנות אל מישהו שנתפש כקשוח בטחונית. אבל, גם אם נתניהו טוב בביטחון, זה לא אומר שאי אפשר להציע פתרון שיש בו גם ביטחון וגם חיים טובים יותר.

 

באר שבע כדוגמה לחוסר צדק משווע (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
באר שבע כדוגמה לחוסר צדק משווע(צילום: בני דויטש)

 

כי אנחנו לא באמת כמו ארבעת החטופים מהבנק השבדי. הידיים שלנו אינן כפותות. הן חופשיות. ואנחנו לא חיים בפחד. אנחנו בני חורין. כדי להשתחרר, לא צריך לחכות למשטרה. כל מה שצריך לעשות זה להחליט שזה נגמר. לצאת מדפוסי ההצבעה של סינדרום באר שבע, ולעבור לדפוסי ההצבעה של באר שבע.

 

שיהיה ברור לראש ממשלה במדינת ישראל, וזה לא משנה מאיזו מפלגה הוא, שאם יש עיר שחצי מהזקנים בה הם עניים מרודים, אז העיר הזו לא תצביע לו יותר. שאם יש עיר שבה חצי מתלמידי י"ב לא יכולים ללכת לאוניברסיטה, היא לא תצביע לו יותר. שיהיה ברור לו ולכולם שאנחנו לא שבויים פוליטיים של אף אחד. שאנחנו אדונים לעצמנו. מצביעי הליכוד, ההחלטה שלכם משפיעה על כולנו. אם תחליטו לעשות שינוי, תצילו את כולנו. תנו לנו אלטרנטיבה. שחררו אותנו מסינדרום באר שבע.  

  

הכותב הוא מיוזמי משאל העם הכלכלי 

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא שבויים של אף אחד. נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים