שתף קטע נבחר

בתוך 3 שנים: הסיכון הבריאותי מתחנות דלק יפחת

אחרי אירופה וארה"ב - גם תחנות דלק בישראל יחוייבו להתקין מערכות לצמצום פליטת אדים רעילים ומסרטנים. תאריך היעד: רק סוף 2015. השר להגנת הסביבה: "במדינה צפופה כמו שלנו, חייבים לדרוש את הטיפול באדי דלק כפי שמקובל בעולם"

כל תחנות הדלק בישראל יחוייבו להתקין ולהפעיל מערכות להשבת אדים עד סוף שנת 2015. כך קובעות תקנות חדשות לצמצום פליטת אדי הדלק מתחנות התדלוק, שהפיץ היום (א') המשרד להגנת הסביבה.

 

 

במשרד מציינים כי התקנות מגיעות באיחור לעומת אירופה וארה"ב, שם החובה להתקין מערכות למישוב אדים קיימת כבר במרבית המדינות. בישראל לעומת זאת, רק כ-400 תחנות תדלוק הממוקמות במרחק של עד 40 מטר מאזורי מגורים, נדרשו להתקין מערכות אלו. 

 

התקנות החדשות מרחיבות את הדרישה לכלל תחנות הדלק ברחבי הארץ ועל פי המשרד, יישומן יפחית כ-90% מאדי הדלק הנפלטים מהן לסביבה. העונש המרבי על הפרת התקנות הוא שנה מאסר וקנס בגובה עד 450 אלף שקל.

 

התקנות גם קובעות הוראות לשמירה על אטימות מתקני הדלק, שימוש באמצעי ניטור ובקרה וביצוע בדיקות תקופתיות לתפקוד מערכות השבת הדלק. בתוך כך, התחנות יחויבו להתקין מערכות ייעודיות שישביתו באופן אוטומטי את עמדות התדלוק כאשר מערכות איסוף האדים לא פועלות באופן תקין. 

 

דלק מסוג בנזין מכיל מזהמי אוויר שנפלטים לאוויר במהלך תדלוק כלי הרכב ופריקת מכליות הדלק למכלי התחנה. האדים שמתנדפים כוללים חומרים רעילים ומסרטנים כמו בנזן, שמסכנים את השוהים בתחנת הדלק ובסמוך לה. "אדי הדלק מכילים בנזן וחומרים מסרטנים ובמדינה קטנה וצפופה כמו שלנו, חייבים לדרוש את הטיפול באדי דלק כפי שמקובל בעולם", מסר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב מלכה
תחנת דלק (המחשה)
צילום: יואב מלכה
מומלצים