שתף קטע נבחר

עיריית הרצליה: אין לנו אינטרס נדל"ני בחוף הים

עיריית הרצליה הסבירה את החלטתה לאשר בהליך בזק את המשך בניית הטיילת בחוף זבולון בעיר - חרף ההתנגדויות. "ספגנו מתקפה של שקרים, להגיד שיש לנו אינטרס בחופים זו עלילת דם". עם זאת הבהירה כי העבודות פסקו בינתיים

סאגת בניית הטיילת בחוף זבולון בהרצליה מעלה מדרגה. עיריית הרצליה השיבה היום (ב') אש למתנגדי הקמת הטיילת, וטענה כי גורמים שונים מנסים לבלבל את הציבור מבלי שהם יודעים במה מדובר. עם זאת, הבהירה כי בינתיים העבודות לחפירת הטיילת הופסקו.

 

 

במסיבת עיתונאים שכינסה הבוקר במטרה להסביר מדוע אישרה לפני כשבועיים את המשך בניית הטיילת, אמרה ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, כי "בשבועיים האחרונים אנו עדים למתקפה של שקרים ודיסאינפורמציה". לדבריה, מתנהל מסע של השמצות ושקרים נגד העירייה בעיתונות וברשתות החברתיות, ויש לשים לדברים סוף ולהעמיד את הדברים על דיוקם.

 

הרקע למלחמה על הטיילת החל לפני מספר שבועות, אז אישרה ועדת רישוי של הוועדה המקומית הרצליה את הקמתה של טיילת בת 650 מטרים בחוף זבולון, בהמשך לטיילת הדרומית בעיר. אישור התוכנית והתחלת בנייתה בשבוע שעבר הציתה, כאמור, אש בין התושבים לבין גרמן, הנחשבת לראש עירייה סביבתית.

 

חוף זבולון בהרצליה. בניית הטיילת הציתה מאבק בין התושבים לעיריירה ()
חוף זבולון בהרצליה. בניית הטיילת הציתה מאבק בין התושבים לעיריירה

 

אפילו השר ארדן תומך במתנגדים

התושבים המתנגדים חברו לארגונים ירוקים וטענו להתנהלות עקלקלה של העירייה ולמנהל לא תקין, שכן התוכנית אושרה ללא שיתוף הציבור. בנוסף, טוענים המתנגדים כי טיילת שכזו היא חורבן סביבתי, שכן בנייתה תהיה על רצועות כורכר עם ערך סביבתי.

 

עוד הם טוענים כי רצועת חוף הים במקום מתכרסמת אט אט עם השנים. הגלים העוצמתיים, לדבריהם, נוגסים ברצועת החוף ומצמצמים את עומק החול שעל החוף. בניית המרינה בחלקה הדרומי של העיר, לדבריהם, עצרה את סחף החול שהחזיר את החול שאבד אל הים.

 

התושבים הפעילו לחצים בכל הכיוונים, ואף פנו לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שהעביר אתמול לגרמן מכתב תקיף התומך בעמדת התושבים. "אני מתרשם שהעירייה פעלה באופן לא סביר גם בהיבט שמירת הסביבה החופית מפגיעה מיותרת. על כן אבקש את שיתוף הפעולה שלך לתיקון מעט מהנזק", כתב ארדן לגרמן.

 

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה על המכתב כי צר לגרמן על התרשמותו החד-צדדית שנקבעה, בטרם שמע את טענות העריייה, ובטרם הוצגו לו העובדות לאשורן. עוד נמסר כי גרמן הזמינה את ארדן לחוף על מנת שיראה מקרוב במה מדובר.

 

בלי קיוסק ואפילו בלי שירותים - רק טיילת

במסיבת העיתונאים היום הבהירה גרמן כי "אנחנו והארגונים הירוקים בחזית אחת". אולם לדברי עמותת אדם טבע ודין, שפנה לוועדת הערר בעניין בניית הטיילת, העירייה פעלה בחוסר סמכות כשאישרה את התוכנית והיה עליה לפנות אל הוועדה המחוזית לצורך כך.

 

גרמן הבהירה כי "השאלה שבמחלוקת היא האם אפשר לאשר שביל הליכה (טיילת - א.ש.) במסגרת תוכנית קיימת, או שצריך את אישור הוועדה המחוזית. הדבר יגיע לפתחה של ועדת ערר ונקבל כל החלטה שלה. בינתיים העבודות הופסקו. אין נזק כספי - רק חבל על הזמן שהציבור לא ייהנה מטיילת", אומרת גרמן.

 

עוד הוסיפה כי "אני מאמינה באיכות הסביבה ובנגישות הציבור למשאב הטבעי והזול השייך לציבור. אנו משקיעים כל שנה 14 מיליון שקל בחופי הים של הרצליה ומכניסים מהחופים, כולל ארנונת המלונות והעסקים, כשבעה מיליון שקל. תושבי הרצליה מסבסדים את כל מבקרי החוף. כך צריך להיות. גם פארק הרצליה הוא בכניסה חופשית",

 

לדבריה, "לבוא ולהאשים אותנו באינטרסים נדל"ניים בחוף הים זו עלילת דם. כל מה שאנו מבקשים זה להקים שביל הליכה בלי קיוסק, בלי בית קפה ואפילו בלי שירותים. רק שביל הליכה".

 

חוף בהרצליה. גרמן: "רק רוצים להקים שביל הליכה" ()
חוף בהרצליה. גרמן: "רק רוצים להקים שביל הליכה"

 

סקר: 75% מהתושבים רוצים טיילת

בהמשך הציגה עיריית הרצלייה סקר שהזמינה, לפיו 75% מתושבי העיר מעוניינים בהקמת טיילת בחוף זבולון. בעירייה טוענים כי אלו שמתנגדים להקמת הטיילת הם מיעוט המונע מאינטרסים כלכליים או אישיים ואנוכיים.

 

"ישנה קבוצת גולשים המעוניינת במצב המוזנח בחוף", אמר יו"ר החברה העירונית הרצליה, יריב פישר. "גם בעלי עסקים ורוכשי דירות נופש, שלא רוצים שאנחנו נטייל להם מתחת לאף. זה לא עניין ירוק. אין פה כל מצוקי כורכר", הוסיף.

 

עו"ד יניב צור, פעיל במאבק נגד בניית הטיילת הגולש בחוף זבולון מגיל צעיר, התייחס לדברים ואמר: "חשוב להבין שאם גרמן אומרת שלה ולאנשי העירייה אין אינטרסים, אז יש לציין שליו"ר החברה הכלכלית הרצליה ישנה חברת תיירות בבעלותו".

 

לדברי צור, "השביל במרכאות שמתוכנן ישפיע על החופים הצפוניים של הרצליה. הדבר ייאלץ את המדינה לזרז בניית שובר גלים. בנייה שכזאת כבר לא מקובלת במדינות רבות בעולם מהסיבה שאין לדבר תועלת". בהמשך הוסיף כי "אני לא מבין את הטענה שלגולשי הגלים אינטרס שהחוף יהיה מוזנח ושומם".

  

"נראה שהעירייה עושה מחטף"

מול מסיבת העיתונאים התגודדו עשרות תושבים שלא חסכו מילים נגד התנהלות העירייה. אבי זילברמן, המתגורר בהרצליה פיתוח בסמוך לחוף הים, התייחס לאישור התוכנית על ידי העירייה ואמר ל-ynet: "נראה שהעירייה עושה זאת כמחטף. מדוע אצה להם הדרך לפעול בצורה מהירה שכזאת? מדוע הציבור לא שותף לתוכנית?"

 

עוד הוסיף כי "במקום שהוועדה המקומית תאשר את התוכנית ותיתן לציבור להתנגד, פעלה ועדת רישוי שהורכבה מראש העירייה וממהנדס העיר, וקבעה את התוכנית על סמך תוכנית קיימת משנת 1961. אין שום דמיון בין המצב הקיים כיום לבין המצב מאז התוכנית מלפני 50 שנה".

 

לדבריו, "זה מחטף שנעשה על מנת שיקודם הליך מהיר ללא התנגדויות. העירייה פועלת בסדר הפוך. קודם צריך לדאוג איך למנוע את הפגיעה בטיילת - ורק אחר כך להקים אותה. העירייה בונה על תקצוב ממשלתי של הגנה על מצוקים, שהביא לבניית שובר גלים, במקום קודם לסדר את העניין הזה".

 

בגלל הבחירות? ממש לא

במסיבת העיתונאים הסבירה עיריית הרצליה את אישור בניית הטיילת בחוף זבולון על רקע הנגשת החוף לנכים. העירייה סיפרה כי הקמת הטיילת מהווה המשך של הפעולות להנגשת החופים בעיר לנכים, כמו גם הקמת מעלית ישירה לטובת הציבור בכלל והנכים בפרט, מהרחוב היושב על קו החוף, ובגובה של כ 20 מטרים ממנו, אל קו המים.

 

העירייה גייסה את לינט רופא, נכה על כיסא גלגלים העומדת בראש עמותת קנ"ף לקידום שעות הפנאי של נכים באזור השרון, שהודתה לגרמן על קידות בניית הטיילת והפצירה בה להמשיך כך. "המשמעות היא שאנחנו הנכים יכולים להצטרף לשאר הציבור ולטייל - ולא רק בחוף הנכים. אין שום סיבה שזה ייעצר. זכותי להיות בכל מקום. אני לא רוצה לשמוע את המילה חוף הנכים", אמרה רופא.

 

עוד הציגה העירייה בארסנל התומך בקמת הטיילת את מהנדס החופים, לאונרדו שטדלר, שתכנן גם את בניית טיילת חוף הצוק עד נמל תל-אביב. שטדלר הסביר כי הבנייה לפי התוכנית החדשה מצומצמת, וברובה מחליפה את הטיילת הישנה הבנויה במקום.

 

גרמן נשאלה אם לדעתה כן היה ראוי לשתף את הציבור בחלק פעיל בתוכנית, ואם התנהלותה המהירה נובעת מהרצון להעמיד טיילת בחוף הרצליה חודשים ספורים לפני קיום הבחירות בשנה הבאה. "אם מישהו חושב שזה קשור לבחירות - זה שטויות", אמרה גרמן. "התוכנית החלה לפני שנתיים".

 

לעניין שיתוף הציבור אמרה כי בניית שביל הליכה אינה מצריכה את שיתוף הציבור וכי החוק נתן למקרים שכאלה מענה, בכך שהתיר לוועדה מצומצמת בעירייה לאשר תוכניות ללא כל התנגדות.

 

בעניין ההנגשה אמר עו"ד צור כי "עיריית הרצליה משתמשת בטיעון זה, אך למעשה צוחקת על התושבים. אין קשר בין בניית טיילת להנגשה. הנגשה היא עם המעליות הקיימות ודרכי גישה שיש כבר בחופים בעיר". הטיילת, לדבריו, רק תאריך את מסלול ההליכה הבנוי לאורך החוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף זבולון בהרצליה. מתנגדים רבים להקמת הטיילת
ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן. "מנסים לבלבל את הציבור"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים