שתף קטע נבחר

בגלל בג"ץ: ח"כים חרדים דאגו לכנסיות ומסגדים

לבג"ץ הוגשה עתירה בגין אפליה, נגד חוק הנותן פטור מארנונה לבתי כנסת גם על שטחים הצמודים אליהם כמו בתי מדרש, בעוד בתי תפילה של דתות אחרות אינם נהנים מפטור זהה. ח"כים מש"ס ויהדות התורה הביאו תיקון לחוק, העתירה תבוטל

גם אם זה קרה שלא בכוונה תחילה, לא בכל יום מתגייסים במחוזותינו בני דת אחת למען בתי התפילה של בני דת אחרת. בעקבות עתירה לבג"ץ על קיום אפליה לרעה של בתי תפילה שאינם בית כנסת, הביאו ח"כים מש"ס ויהדות התורה הצעה לתיקון המצב.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בתחילת השנה הוגשה עתירה לבג"ץ בטענה לאפליה בחוק פקודת מסי העירייה והממשלה, הנוגע לפטור מארנונה לבתי תפילה. מהעתירה עלה כי פטור מארנונה ניתן לכלל מבני בתי התפילה, בעוד "פטור לארנונה על שטחים נלווים" לבתי התפילה ניתן על פי המוגדר בחוק רק לבתי כנסת. כך בתי מדרש צמודים לבתי כנסת זכו לפטור, בעוד שטחים נלווים של בתי התפילה של דתות אחרות כמו מסגדים וכנסיות לא היו זכאים לכך.

 

זמן קצר לאחר הגשת העתירה על ידי "מכון ירושלים לצדק", שיוצג על ידי עו"ד מיכאל דקר ועו"ד יום טוב כלפון ממשרד יהודה רווה, הגיבה הכנסת, ובתשובתה לבג"ץ ציינה כי הונחה הצעת חוק פרטית שיזמו ח"כ נסים זאב מש"ס וח"כ משה גפני מיהדות התורה, לתיקון חוק העיריות, ולמתן פטור לארנונה לשטחים נלווים לכלל בתי התפילה. בעקבות זאת האריך בג"ץ את המועד לתגובת הכנסת פעמיים, עד לאחד לספטמבר.

 

העותרים ביקשו להביא לשוויון בחוק ולמתן פטור לשטחים נלווים לכל בתי התפילה, ודרשו במקביל צו זמני שימנע את

הפטור מבתי הכנסת. זאב וגפני מנעו אפשרות של ביטול זמני של הפטור לשטחים נלווים לבתי כנסת, והביאו לתיקון החוק שקיבל את אישור הכנסת, ראש הממשלה ושר הפנים, עוד בטרם יגיע מועד הגשת תשובת המדינה לעתירה.

 

בתיקון החוק צוין כי בעת שצוינה ההקלה בחוק לשטחים נלווים לבתי כנסת, לא חשבו המחוקקים שהעניין יעורר בעיה בנוגע לבתי תפילה אחרים. בתיקון החוק הקלו הח"כים החרדים על בתי התפילה של בני דתות אחרות, אך ספק אם העיריות שיפסידו כסף מהפטור החדש יהיו מרוצות מכך. בעקבות התיקון לחוק מתכוונים כעת העותרים להגיש בקשה לסגירת העתירה, בלא שהתקיים אפילו דיון אחד בעניינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסגד (אילוסטרציה)
צילום: קובי קואנקס
מומלצים