שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

המנון, סמל ודגל: חובת לימודי ציונות בבתי הספר

מהשנה, משרד החינוך מחייב להנחיל מהגיל הרך ערכים ציוניים. בגנים ישירו את ההמנון בחגים, ביסודי ילמדו את "התקווה" בשיעורי המוזיקה. המנהלים מרוצים: "כדי שתיכוניסטים ירצו להתגייס, צריך ללמד אותם כבר מהגן מהי סולידריות חברתית"

במשרד החינוך לא מאבדים את "התקווה ", ושמים את הציונות במרכז. לקראת שנת הלימודים הקרובה מחייב המשרד את כל מוסדות החינוך בארץ לשים את הדגש על ההמנון הלאומי וסמלי המדינה, במטרה לחזק את החינוך לערכים ציוניים, יהודיים ודמוקרטיים. כך למשל, בגני הילדים ילמדו על סמלי המדינה, הדגל והמנורה ובימים חגיגיים אף ישירו את ההמנון יחד עם הגננת. ילדי היסודי ילמדו את ההמנון בשיעורי המוזיקה ובשיעורי מולדת ולשון בדגש על קריאה ספרותית.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

לחצי מהצעירים אין בגרות: "זמן לחשבון נפש"

גבר בן 30 מהצפון טבע למוות בכנרת

 

בנוסף יושם דגש על האישים והאירועים הקשורים בעיצוב סמלי המדינה. תלמידי התיכונים ילמדו את ההמנון והסמלים במסגרת שיעורי אזרחות והיסטוריה וילמדו על הזיקה שבין עם ישראל לארץ ישראל.

 

אבי מידן, מנהל תיכון הולץ בתל-אביב סבור כי טוב עושה משרד החינוך שמתמקד בערכים לאומיים, אף שלכאורה מדובר בתכנים שממילא בתי הספר חייבים ללמדם. לדברי מידן, "אנחנו עם שמפולג בנושאים רבים, אך יש דבר אחד שמלכד את כולם וזה סמלי המדינה ותחושת השייכות".

 

בן גוריון. בבתי הספר ילמדו גם עליו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בן גוריון. בבתי הספר ילמדו גם עליו(צילום: AFP)

 

מידן הוסיף כי "ב'הולץ' אנחנו תולים מדי שנה פוסטרים של גדולי האומה בחצר בית הספר וכל טקס מסיימים בשירת ההמנון וזאת במטרה שהתלמידים יכירו את ההיסטוריה שלהם ויידעו שהמדינה הוקמה בהרבה דם ודמעות ושום דבר לא מובן מאליו".

 

"כיסופים לארץ ישראל" 

עליזה בלוך, מנהלת תיכון ברנקו וייס בבית שמש הוסיפה כי אחד התפקידים העיקריים של בתי הספר הוא חינוך לערכים ויצירת זהות ישראלית משותפת. לדבריה, "כדי שהתלמידים שמקבלים צו ראשון בגיל 17 ירצו להתגייס לצבא צריך ללמד אותם כבר מהגן מהי סולידריות חברתית וכבר כילדים

הם צריכים להכיר את המדינה וסמליה לא רק דרך שיעורי ההיסטוריה אלא גם דרך המוזיקה, ודרך הרגליים בטיולים רגליים".

 

פרופ' אשר כהן, יו"ר ועדת המקצוע באזרחות ומורה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן הסביר כי התפקיד של סמלים הוא לבטא מארג של רגשות שבאמצעותם ניתן ליצור זהות קבוצתית ולכידות חברתית.

 

לדבריו, כשם שיש סמלי מדינה כך יש סמלים לתנועות נוער ולחטיבות בצה"ל, שמטרתם ליצור סולידריות בקרב חברי הקבוצה. "כאשר התלמידים לומדים את מילות ההמנון ונחשפים לכיסופים והגעגועים לארץ ישראל אז נוצרת מעין תחושת אחדות ששמה דגש על הערכים הלאומיים המשותפים ולא על הפילוג של העם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעמיקים את לימודי הציונות
צילום: shutterstock
ילמדו על הסמל
צילום: לע"מ
מומלצים