שתף קטע נבחר

מחקר: איזה סוג דם מעלה הסיכון להתקף לב?

אמור לי מה סוג הדם שלך ואומר לך מה הסיכון שלך להתקף לב: מחקר חדש מצא כי בעלי דם מסוג AB היו בסיכון גבוה ב-23% להתקף לב, לעומת בעלי דם מסוג O. החוקרים: עדיין לא ברור מה הסיבה לסיכון המוגבר

בעבר כבר שמענו על דיאטה המבוססת על סוג הדם, ועכשיו מגיע עוד הקשר יוצא דופן, הפעם בין סוג הדם ללב: חוקרים מצאו כי סוג הדם יכול להעלות את הסיכון ללקות בהתקף לב, לעומת סוגי הדם האחרים. המחקר שבוצע על ידי חוקרי בית הספר לבריאות הציבור בהארוורד פורסם בגיליון החדש של כתב העת הרפואי העוסק בטרשת העורקים - Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.

 

עוד על סוג הדם:

בלי הגבלת קלוריות: מה טוב בדיאטה לפי סוג דם?

תזונה לפי סוג הדם בהריון: מה מומלץ - ומה לא

מיזם חדש: איפה מוצאים תרומת דם? בפייסבוק 

 

החוקרים התבססו על שני מחקרים רחבי היקף שכללו קרוב ל-90 אלף מבוגרים, שנבדקו במשך כמעט שני עשורים. בהשוואה לאנשים בעלי סוג דם O, מצאו החוקרים כי בעלי סוג דם AB נמצאים בסיכון גבוה ב-23% ללקות במחלות לב. לעומתם בעלי סוג דם A נמצאים בסיכון גבוה
שכיחות סוגי הדם בישראל
סוג שכיחות
A+ 34%
O+ 30%
B+ 15%
AB+ 6%
A- 10%
O- 3%
B- 1%
AB- 1%
רק ב-5% ובעלי סוג דם B בסיכון גבוה רק ב-11%. יש לציין כי מחקרים קודמים הראו שבעלי סוג דם A נמצאים בסיכון גבוה ללקות ברמות גבוהות של כולסטרול LDL (הכולסטרול "הרע") ובעלי סוג דם AB נמצאים בסיכון גבוה לדלקת, הקשורה גם היא למחלות לב.

 

לחוקרים עדיין לא ברור אם ההבדלים בין סוגי הדם גורמים לשינויים בגוף או שהם משפיעים על רמות הכולסטרול, על לחץ הדם או על גורמי סיכון אחרים המגבירים את הסיכון ללקות בהתקף לב או שבץ מוחי.

 

ההבדל בין סוגי הדם נובע ממולקולות הקרויות אנטיגנים, המשובצות בקרומיות העוטפות את תאי הדם האדומים. מולקולות אלו מעוררות לפעולה את המערכת החיסונית. ישנם תתי סוגי דם רבים, אולם המוכרים הם A, B, AB, O. לכל סוג דם כזה קיים תת סוג נוסף הקרוי Rh. בעלי Rh יקראו "פלוס" וחסרי המולקולה Rh יקראו "מינוס". כך, למשל, סוג דם "A פלוס" הוא כזה בעל מולקולת A ומולקולת Rh על גבי כדורית הדם האדומה.

 

אצלנו, מסתבר, מרבית הישראלים אינם יודעים כלל מה סוג הדם שלהם: מסקר שערך מד"א עולה כי 48% אינם יודעים מהו סוג הדם, 19% השיבו שהם חושבים שהם יודעים ו-33% השיבו כי אינם יודעים כלל – מרביתם גברים או בעלי השכלה תיכונית ומטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הקשר בין סוג הדם להתקפי לב
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים