שתף קטע נבחר

אל תחתכו להם

פסיקת בית המשפט בגרמניה שכריתת עורלה היא פגיעה בלתי הפיכה והפרת זכויות הילד היא הזדמנות לרענן את המחשבה גם בישראל ולהחליף פחד ובורות בשיח מושכל. הנה כמה סיבות

בית משפט בגרמניה, שדן בעניינו של רופא שמל ילד מוסלמי, נתן לפני כחודשיים פסק דין תקדימי שבו נקבע כי כריתת עורלה של ילד היא פגיעה קבועה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף ומפרה את זכותו של הילד לשלמות הגוף. בעקבות הפסיקה הוגשה שלשום בגרמניה תביעה נוספת, הפעם נגד מוהל יהודי. מעבר לתגובות הרפלקסיביות המאשימות את הגרמנים באנטישמיות, ההתפתחויות האחרונות מחייבות אותנו לבחון ביושר את טקס ברית המילה, שהוא בבחינת טאבו בישראל.

 

הגיעה העת להחליף את הפחד והבורות, שאופפים את הנושא בשל שורשיו הדתיים-מסורתיים והיותו נורמה חברתית, בשיח ציבורי מושכל ונוקב שייאפשר התקדמות תרבותית. באמצעות שמונה הסיבות שאציין מיד, אני מבקש לעורר מודעות להשלכות הפיזיות, הבריאותיות, המשפטיות והאתיות שמקופלות בתוך פרקטיקה תרבותית של כריתת רקמה בריאה מאיברי מין של תינוקות.

 

1. איבר מין שלם טבעי יותר. זכרים ונקבות נולדים עם עורלה. אצל הזכר היא עוטפת את העטרה. אצל הנקבה היא עוטפת את הדגדגן. איבר מין שלם זה הכי טבעי שיש.

 

מבחינה אתית, תינוק בריא לא מכניסים לניתוח. אילוסטרציה  (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
מבחינה אתית, תינוק בריא לא מכניסים לניתוח. אילוסטרציה (צילום: ישראל ברדוגו)

  

2. איבר מין שלם מענג יותר. העורלה היא החלק הטוב ביותר בפין מבחינת תחושתיות מינית. בדומה לקצות האצבעות ולשפתיים, נמצא בעורלה ריכוז גבוה במיוחד של כלי דם וסיבי עצב ייחודיים המופקדים על חישה של מגע עדין. בנוסף, העורלה היא מעטפת ההגנה של העטרה ושומרת עליה כאיבר פנימי לח ורגיש. הודות לכך נשמר סיכוך טבעי שמעדן את המשגל והאוננות. כריתת העורלה, מעבר לאובדן של קצות עצבים רגישים למגע מיני, גורמת להתייבשות והתקרנות של העטרה וכתוצאה מכך לירידה בתחושתיות שלה.

 

3. איבר מין שלם מוגן יותר. בינקות, העורלה צמודה ברקמה מחברת לעטרה והיא בלתי ניתנת להפשלה שכן תפקידה הוא להגן על העטרה ופתח השופכה מפני חבלות, גופים זרים וזיהום. כאשר קורעים את הרקמה המחברת בין העורלה לעטרה וכורתים את העורלה, פושטים למעשה את העור המגן על ראש האיבר. העור שפושטים מהווה כשלושים עד חמישים אחוז מכל העור בפין. לאחר כריתת העורלה נותרים העטרה ופתח השופכה, שבאופן טבעי אמורים להיות פנימיים ומוגנים, חשופים לחיכוך שגורם עם הזמן להצטלקות ולהיצרות של הפתח וכתוצאה מכך לקושי במתן שתן. מכל 100 ילדים נימולים, 10 יצטרכו לעבור ניתוח להרחבת פתח השופכה.

 

4. איבר מין שלם מקובל יותר בעולם. כ-80% מהגברים בעולם הם בעלי איבר מין שלם. קרוב ל-100% מהגברים באירופה הם בעלי איבר מין שלם (למעט יהודים ומוסלמים). בארצות רבות לא נהוג כלל לבצע חיתוכים באיברי מין של ילדים. גם בישראל יותר ויותר הורים משאירים את איבר המין של הילד שלהם שלם, וזאת הודות לפעילותם של גופים כמו קה"ל ו"בן שלם" ולזמינות המידע באינטרנט אודות יתרונות איבר המין השלם וחסרונות איבר המין החתוך.

 

5. איבר מין שלם זה הומני יותר. הורים שמשאירים את איבר המין של הילד שלהם שלם, פוטרים אותו מכמה חוויות כואבות: הכאב של קריעת הרקמה המחברת בין העורלה לעטרה, הכאב של סכין שחותכת בבשר החי, והכאב של פצע פתוח מדמם באיבר המין שדורש החלמה של שבוע עד עשרה ימים, החלמה שבמהלכה הפצע הפתוח בא במגע עם שתן. טראומת הכאב שנצרבת במוחו של התינוק משפיעה על תגובותיו לכאב בעתיד.

 

לכבד את זכויות הילד

6. איבר מין שלם זה בטוח יותר. הורים שמשאירים את איבר המין של הילד שלהם שלם, מגנים עליו מנפילה לסטטיסטיקה העגומה של מאות תינוקות שמובהלים מדי שנה לחדרי מיון ולחדרי ניתוח בעקבות סיבוכים של כריתת העורלה: דימום בלתי פוסק שדורש התערבות כירורגית או עירוי בשל איבוד דם מסיבי, זיהום מסוכן, דלקות בדרכי השתן, עיוות בפין בגלל איחוי לא תקין של העור, חוסר בעור שמתבטא בכאבים בזקפה, כריתת חלק מהעטרה, אצירת שתן (הימנעות ממתן שתן), נמק בפין בשל חבישה הדוקה מדי, הידבקות בנגיף ההרפס מפיו של המוהל בעקבות מציצת הדם מהפצע, שגרמה במספר מקרים לנזק מוחי ולמוות. כריתת עורלה זאת רולטה ישראלית.

 

7. איבר מין שלם זה מכבד יותר. הורים שמשאירים את איבר המין של ילדם שלם, מכבדים את זכות היסוד שלו לגדול עם גוף שלם, עם איבר המין השלם שהוא נולד איתו. הודות לזמינות המידע היום, יותר ויותר גברים מבינים את הנזק הבלתי הפיך שנגרם להם בינקותם וחווים תחושות קשות מאוד של זעם ואובדן וחילול הריבונות על גופם. שכן את הנעשה במקרה הזה אין להשיב.

 

8. איבר מין שלם זה אתי יותר. מתי ניתן לומר על הליך כירורגי שיש לו הצדקה רפואית? כאשר הוא מקיים שני תנאים: א' - הוא מבוצע במנותח כדי לטפל בבעיה רפואית, מחלה או פציעה. ב' - כאשר הוא מהווה את דרך הטיפול הכי פחות פולשנית. תנאים אלה כמובן לא מתקיימים בהקשר של כריתת העורלה, שכן התינוקות שההליך מבוצע בהם הם תינוקות בריאים. הורים שמשאירים את איבר המין של הילד שלהם שלם עושים את הבחירה הנכונה מבחינה אתית, כי תינוק בריא לא מכניסים לניתוח.

 

ולסיום, התחזית: תוך שנים ספורות תתחלף הבורות בארץ בידיעה, הפחד יתחלף באמנה חברתית להגנה על שלמות איברי המין של התינוקות ובכך ישלים עם ישראל קפיצה תרבותית גדולה קדימה ויצטרף לרוב העולם השפוי שמשאיר את איברי המין של הילדים שלמים. למה אני מאמין בזה? פשוט, כי איבר מין שלם טוב יותר מאיבר מין חתוך. 

 

ערן שדה, מקים האתר גונן על הילד.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טראומת כאב ופגיעה בלתי הפיכה
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: באדיבות ערן שדה
להצטרף לעולם השפוי. ערן שדה
צילום: באדיבות ערן שדה
מומלצים