שתף קטע נבחר

מתחדשים דיוני התקציב, אבל מי יאשר אותו?

בקואליציה ואף בליכוד מעריכים שראש הממשלה יפעל להקדים את הבחירות, עקב החשש מפגיעה אלקטורלית בשל הגזירות. שר בליכוד: "המזל של נתניהו - שאין לו אלטרנטיבה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ צפויים לחדש השבוע את הדיונים בנושא תקציב המדינה לשנת 2013, במטרה לקדם את גיבוש חוק התקציב ולהביאו לאישור הממשלה תוך כמה שבועות. בסביבתו של שטייניץ אומרים כי הוא נחוש לגבש תקציב, אולם מקורביו מודים כי "עדיין לא ברור אם הדבר יהיה אפשרי. יש הרבה נושאים על הפרק שיכולים לשנות את זה, כמו המצב הביטחוני, המצב הכלכלי בגוש האירו ועוד".

 

עוד בחדשות:

בוקר טוב! שני מיליון תלמידים פותחים שנה

מתנחל בן 12 במעצר: "אמר לשב"כ שהיה בבית"

 

נתניהו יקדם הגזירות. "מתכון בטוח לפגיעה אלקטורלית" (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום לע
נתניהו יקדם הגזירות. "מתכון בטוח לפגיעה אלקטורלית"(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

 

במערכת הפוליטית תוהים אם לחידוש דיוני התקציב, שהיו אמורים להתקיים כבר במהלך יולי, יש גם משמעות באשר למועד הבחירות הבאות. בקואליציה ואף בליכוד יש הסבורים כי נתניהו יעדיף להקדים את הבחירות, על רקע המצב הכלכלי שנפגע בחודשים האחרונים. אולם גם מקורביו של ראש הממשלה בליכוד מתקשים לקבוע אם הדיונים המתחדשים הם סימן לרצונו של נתניהו לסיים את הקדנציה במועדה, או שמא נועדו לאפשר את פתיחת הדיונים הציבוריים מחדש - מהלך שעשוי להביא למשבר בתוך הקואליציה ולהקדמת הבחירות.

 

בכירים בש"ס ציינו כי הם לא מאמינים שניתן להעביר תקציב על רקע הגזירות והקיצוצים הצפויים. "כל הסימנים מובילים לכך שנתניהו הולך להקדים את הבחירות", אמר בכיר בש"ס. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן העריך כבר כי הבחירות יוקדמו ויתקיימו בתחילת השנה הבאה.

 

במקביל נמשכים גם הדיונים הנפרדים על תקציב הביטחון, על רקע העימות החריף בין שטייניץ לשר הביטחון אהוד ברק. באוצר מבקשים לקצץ כמה מיליארדי שקלים מתקציב המשרד, אולם ברק וצה"ל מתעקשים כי על רקע האתגרים הביטחוניים, אין לאפשר בעת הזו פגיעה כספית.

 

"מתלוננים שנתניהו מנותק"

בליכוד מוטרדים מהמצב הכלכלי ומהנתונים המחריפים על מצב המשק והאבטלה. שרים בכירים הביעו דאגה מהאפשרות שמפלגת השלטון תיפגע. "המצב שנוצר היום הוא מתכון בטוח לפגיעה אלקטורלית", נאנח אחד מהשרים הבכירים בליכוד. "עוד לא איבדנו שליטה על המצב, והמזל הגדול של נתניהו שכרגע - אין על המפה הפוליטית מישהו שעשוי להוות אלטרנטיבה למועמדותו. בליכוד בוודאי לא, וגם מחוצה לא נראה מישהו שהציבור יכול לקנות כמועמד ריאלי לראשות הממשלה. זה המזל הגדול שלו".

 

שרים בליכוד מדווחים על תלונות רבות שמגיעות ללשכותיהם מפיהם של פעילים מרכזיים ואנשי שטח, המוטרדים גם הם מהגזירות ומהיחלשות הליכוד בציבור.

 "אנשים חוששים שזה יידרדר עוד יותר", סיפר יועץ בכיר של אחד השרים. "הם מתלוננים שנתניהו מנותק, שהוא לא רואה אותם, ושהוא לא ער למה שקורה ברחוב".

 

בנוסף לטרדות מן המצב הכלכלי, בקרב אנשי השטח של הליכוד המעוניינים להתמודד על מקום ברשימה לכנסת הבאה, וכן בקרב חברי כנסת בעשירייה השנייה והשלישית, כועסים גם על שנתניהו קשר קשרים עם מועמדים חדשים, דוגמת צחי הנגבי ואבי דיכטר. "פתאום הרשימה נראית צפופה", אומר אחד השרים. "אנשים רותחים על הדבר הזה, ומרגישים שנתניהו פוגע באנשי הליכוד שנשארו איתו בימים הקשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ ונתניהו. הכול תלוי
צילום: gettyimages
מומלצים