שתף קטע נבחר

אסד: העריקות היו באישורי, טורקיה אחראית להרג

נשיא סוריה אמר בראיון כי סירב להצעות לעצור את הבכירים שביקשו לערוק ממשטרו, מתוך רצון "לנקות" את דמשק מגורמים שאינם פטריוטיים. בנוסף, האשים את טורקיה באחריות ישירה לשפיכות הדמים. ולמה הוא מסרב לוותר על הברית עם איראן?

המשבר בסוריה, גרסת הנשיא: הערוץ הסורי הממלכתי א-דוניא שידר אמש (יום ד') את הראיון המלא עם בשאר אסד, שטען כי נתן אור ירוק לבכירים שערקו מדמשק והאשים את טורקיה באחריות לשפיכות הדמים שלא נפסקת כבר 17 חודשים.

 

בין השאר התייחס אסד לשמועות שמיוחסות למקום הימצאו, או לבריחה של משפחתו, ואמר כי מדובר בשקרים המצביעים על מצוקה של המורדים: "השמועות האלה מבלבלות את האזרח, אבל הן מבלבלות הרבה יותר את הלוחמים שלהם. עלינו לא להיות מוטרדים מהשמועות ולא לשים לב אליהן. אני נמצא כאן בפועל והם לא הצליחו עד כה להחדיר פחד בלבי או בלב העם הסורי".

 

השבר הסורי - עוד כתבות ב-ynet:

ההרג נמשך, אסד מתראיין וצוחק: 'אני פה בארמון'

 

אסד מתראיין. "נמצא בארמון" (צילום: AP) (צילום: AP)
אסד מתראיין. "נמצא בארמון"(צילום: AP)
 

בהתייחסו לגל העריקות של חיילים ובכירי משטר אמר אסד: "לפעמים היה לנו מידע (על עריקות, ר"ק) והיינו דנים בכך. היה מי שהציע לעצור אותם. אבל אנחנו אמרנו 'לא, לעצור אותם זה לא הדבר הנכון לעשות, לתת להם לעזוב זה הדבר הנכון, בואו נאפשר להם לצאת'". לדבריו, הוא אפשר לבכירים לעזוב כדי "לנקות" את דמשק מגורמים שאינם פטריוטיים.

 

לדברי אסד, מי שבורח הוא אדם מושחת שקיבל כסף, או פחדן שהטרוריסטים איימו עליו או אדם שיש לו שאיפות לקבל משרות שהוא לא קיבל. הנשיא פנה לעם הסורי ואמר כי אם למישהו ידוע על אדם שרוצה לברוח, עליו לעודד אותו.

 

הנשיא הסורי יצא בראיון נגד טורקיה, בת-בריתו לשעבר שפנתה נגדו בעקבות האלימות נגד האזרחים. "טורקיה אחראית ישירות לדם שנשפך בסוריה", טען אסד. 

 

"איראן לצדנו, כיצד נתרחק ממנה?" 

הנשיא הסורי התייחס גם לברית החזקה עם איראן, שמסייעת לו להילחם במורדים: "התבקשנו להתרחק מאיראן והתשובה שלנו הייתה שכל עוד איראן עומדת לצדנו, כיצד נתרחק ממנה?". לדבריו, "מה שנדרש מאיתנו היה לקשור קשר נגד ההתנגדות בפלסטין ולבנון".

 

בתשובה לשאלה לגבי טענות שמדובר בהתקוממות לא חמושה אמר הנשיא הסורי שכבר בשבוע הראשון לעימותים נהרגו אנשי כוחות הביטחון הסוריים: "איך הם נהרגו? מהצעקות של המפגינים? הטענות האלה אינן הגיוניות".

  

קטעים ראשונים מהראיון שודרו כבר שלשום בערב. באחד מהם תהה המראיין אם

על הנשיא להופיע כל יום בטלוויזיה כדי שלא יהיו שמועות על מקום הימצאו, ושאל היכן הוא נמצא כעת. אסד ענה, בעודו צוחק: "אני נמצא איתך בדמשק, בארמון הנשיאות".

 

ההרג בסוריה נמשך ביתר שאת גם אתמול. באופוזיציה טענו כי 27 בני אדם נהרגו בתקיפות מהאוויר ומהיבשה בקצה המזרחי של הבירה דמשק. לטענתם, עוד רבים נהרגו כאשר חיילים נכנסו לכמה מחוזות בתום ההפצצות והוציאו אזרחים להורג.

  

היום הודיעה בסמה קודמאני, בכירה באחד מארגוני האופוזיציה העיקריים, על פרישתה. הסיבה, לדבריה, היא מאבקים פנימיים בין המנהיגים הגולים של המורדים שפוגעים במטרתם המשותפת.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 29/08/2012 22:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים