שתף קטע נבחר

צילום: גבי מנשה, נועם מושקוביץ, גיל יוחנן, רויטרס,

הולילנד: לקראת תחקיר, הפרקליטות רוצה להסתיר

"כלבוטק" צפויה לשדר בקרוב תחקיר שמבטיח לחשוף פרטים על עד המדינה בפרשה שבה מואשם, בין היתר, אהוד אולמרט. הפרקליטות בתגובה הגישה בקשה להרחיב את צו איסור הפרסום. "אסור לעד להתגונן בתקשורת. יש כאן חוסר איזון"

מה מנסה המדינה להסתיר? הפרקליטות הגישה הבוקר (יום א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להרחיב את צו איסור הפרסום של עד המדינה בפרשת הולילנד, כך שייאסר פרסום על פרטיו האישיים עד תום תקופת עדותו בפרשה. הבקשה הוגשה על רקע שידורו ביום חמישי הקרוב של תחקיר התוכנית "כלבוטק" בערוץ 2, שהבטיחה לחשוף פרטים לא נעימים שיטילו בספק את אמינותו של עד המדינה ששמו אסור לפרסום פרט לראשי התיבות ש"ד.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

 

נציגת הפרקליטות בדיון שעוסק בכלל הפרסומים על אודות העד בתקשורת, עו"ד ליאת בן ארי, פנתה לשופט וטענה כי "לפי הסכם עד המדינה, אסור לעד להתגונן בתקשורת. יש כאן חוסר איזון וזו בעיה. האם אנחנו כמדינה יכולים לאפשר לפרסם כתבות בעיתון, ברדיו, שמציגים אותו כנוכל?". בן ארי טענה כי התחקיר מבקש לטעון שהעד הוא נוכל ושקרן. "מדובר על בקשה למנוע פגיעה בפרטיותו של העד", אמרה. "שתקנו במשך חודשים, אבל נחצו הגבולות".

 

סנגורו של אורי לופוליאנסקי, עורך הדין עמוס ון אמדן, אמר כי "אי אפשר להעמיד 16 נאשמים לדין כאשר מונעים מהציבור לדעת את טיבו של האיש שאמור לבסס את האישומים נגדם. צריך לאפשר לעיתונות החופשית לחשוף את טיבו של עד המדינה".

 

השופט עדיין לא החליט, אך אמר בתגובה: "הצד השני זה לא עורכי הדין, אלה אמצעי התקשורת. מצד אחד יש פה בעיה, לא ייתכן להביא את בית המשפט לעיתון, אבל אין דרכים להתמודד עם זה". גורמים בסביבתו של עד המדינה אמרו כי בעקבות הפרסומים האחרונים בתקשורת "מצבו הנפשי קשה" והוא אף שקל להפסיק את עדותו.

 

בחודש שעבר הודתה הפרקליטות לראשונה כי היא משלמת 12 אלף שקל בחודש לש"ד. הפרקליטות נאלצה להודות בכך בעקבות דרישת ההגנה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

 

המדינה שילמה לעד 750 אלף שקל אגרת תביעה

בתגובה ציינה המדינה כי "בנסיבותיה המיוחדות מאוד של פרשת הולילנד, ועל אף עמדת התביעה כי דמי המחיה הניתנים לעדי מדינה חסויים על פי דין, מסכימה המדינה, לפנים משורת הדין ובשל נימוקים מיוחדים המפורטים בתגובה לבית המשפט, להיעתר לבקשת ההגנה ולהביא לידיעתה, את גובה דמי המחיה החודשיים הניתנים לעד המדינה ש"ד".

 

הודעת הפרקליטות אישרה מידע שפורסם בעבר ב"ידיעות אחרונות", לפיו גובה סכום דמי המחיה שמקבל ש"ד עומד על 12 אלף שקל בחודש. סכום זה הוגבל לתקופה של שמונה שנים ממועד תחילת התשלום.

 

בנוסף לכך, הסכימו לפני מספר חודשים נציגי המדינה לשלם את האגרה בתביעה על סך 30 מיליון שקל שהגיש עד המדינה בפרשת הולילנד נגד הנאשם המרכזי, הלל צ'רני. סכום האגרה שממנו קיבל פטור מגיע לכדי 750 אלף שקלים. עו"ד איתן מעוז, פרקליטו של נאשם נוסף בפרשה, אביגדור קלנר, אמר כי "אין תשתית משפטית להגנה על עד המדינה ואנחנו נציג את העניין בפני בית המשפט. נבקש דיון בנושא".

 

המשפט שבמסגרתו משמש ש"ד כעד המדינה נפתח בתחילת יוני בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. כתב האישום שגובש על-ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה עוסק בשלוש פרשיות – פרשת הולילנד, קרקעות חברת "תעשיות מלח" ואלו של חברת "הזרע". לפי הפרקליטות, מעבר לזהותם של הנאשמים, הקו שמחבר בין הפרשות הוא "קידום פרויקטים שונים של נדל"ן בארץ, תוך מתן שוחד לעובדי ולנבחרי ציבור, בדגש על עבירות שליוו את הליכי התכנון בעיריית ירושלים ובמנהל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד המדינה ש"ד בבית המשפט, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים