שתף קטע נבחר

טיל סיוט

האם לולא הטיל שנורה בשוגג והרג חמישה מלוחמי סיירת מטכ"ל ב-1992 הייתה ישראל יוצאת למבצע החיסול הנועז והשנוי במחלוקת בתולדותיה? האם ניתן היה לשנות את ההיסטוריה של המזרח התיכון בהריגת אדם אחד? גילויים חדשים על המבצע המתוכנן להתנקשות בחיי סדאם חוסיין

ראש המוסד שבתי שביט תמך. הרמטכ"ל החדש, אהוד ברק, היה נחוש לסגור חשבון עם האיש ששיגר את טילי הסקאד לישראל, ושרד. ראש אמ"ן אורי שגיא דווקא התנגד, ראש הממשלה יצחק רבין התלבט, אבל העניק את האישור לבחון אם הדבר אפשרי.

 

20 שנה אחרי אסון צאלים ב', כאשר טיל שנורה בשוגג הרג 5 מלוחמי סיירת מטכ"ל, מביא בסוף השבוע רונן ברגמן גילויים חדשים על התוכנית שבמסגרתה שוגר הטיל: אימון לקראת יציאה לאחת ההתנקשויות הדרמטיות ביותר שביצעה ישראל אי פעם, מבצע שאמור היה לשנות את פני המזרח התיכון, ולשקם את ההרתעה הישראלית הפגועה: מבצע "שיח אטד", לחיסול סדאם חוסיין.

 

לראשונה נחשף הסיפור המלא של המבצע שנגדע באסון צאלים השני ומהווה עדיין פצע פתוח בצמרת הביטחונית שלנו. שיחות עם המעורבים במבצע, שחלקם מדברים לראשונה, מאפשרים לבנות את התמונה המלאה שנשמרה שנים תחת מעטה סודיות כבד ורק כעת אושרה לפרסום בידי הצנזורה - מהרגע שבו התקבלה ההחלטה לבדוק אם מערכת הביטחון מסוגלת לשלוח כוח שיחסל את נשיא עיראק,

 הרעיונות המבצעיים המבריקים והמסוכנים שהועלו בסיירת מטכ"ל שנועדה לבצע את הפעולה, והקרבות מאחורי הקלעים בצמרת צה"ל סביב הפרויקט.

 

כמה מאמץ מודיעיני וכמה כסף השקיעה ישראל במבצע שלא לבסוף לפועל לחיסול סדאם? האם יצחק רבין באמת היה מאשר לסיירת מטכ"ל לצאת לפעולה מורכבת שסיכויי ההצלחה שלה אינם ברורים, רחוק כל-כך מהארץ? ואיך נראה מבפנים אחד ממבצעי הקומנדו הנועזים ביותר שתכננה ישראל לבצע, ולמה הוא כשל.

 

הסיפור המלא – ביום שישי ב"ידיעות אחרונות", במהדורת הענק של "7 ימים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
כמה מאמצים השקיעה ישראל? חוסיין
צילום: איי אף פי
מומלצים