שתף קטע נבחר

ניצול מיני בטכני: "באיזה מדריך אפשר לבטוח?"

אמונם של הורים ותלמידים במכללה הטכנולוגית של חיל האוויר בבאר שבע התערער לאחר מעצרם של מדריכים בחשד לביצוע עבירות מין: "אני שולחת את הבת שלי עם אבן בלב. המדריכים הם מי שאמורים לשמור עליה, איך הם מנצלים את כוחם?"

"אני מגיעה לבית הספר בהרגשה קשה. אני לא באמת יודעת עכשיו במי מהמדריכים אני יכולה לבטוח". כך סיכמה ס', תלמידת כיתה י' מהמכללה הטכנולוגית של חיל האוויר בבאר שבע, את התחושות במקום - ביום שלאחר חשיפת החשדות לניצול. הבוקר (יום ה') התעוררו התלמידים לקול הפרסומים על מעצר של שלושה חיילים משוחררים בשנות ה-20 לחייהם, בחשד כי במהלך שירותם כמדריכים בבית הספר קיימו יחסי מין מלאים עם תשע חניכות בנות 15.  

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

"ראיתי כל מיני אנשים שהולכים לחקירה, מורים שנעלמו משיעורים לכמה שעות. רק הבוקר הבנתי מה היה העניין", סיפרה פ', תלמידת י"א. בין היתר נחשדים המדריכים באינוס ובבעילה אסורה בהסכמה, ביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות תוך ניצול יחסי מרות. אחד העצורים שוחרר לביתו בתנאים מגבילים, ומעצרם של שני חשודים נוספים הוארך אתמול בשלושה ימים. על הפרשה הוטל לפני כשבוע צו איסור פרסום גורף, שהוסר הלילה.  

 

"רק הבוקר הבנו במה העניין". תלמידים בבית הספר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
"רק הבוקר הבנו במה העניין". תלמידים בבית הספר(צילום: הרצל יוסף)
 

שוש, אם לתלמידה במוסד, הוסיפה: "אני חושבת שזה גועל נפש. היום אני שולחת את הבת שלי עם אבן בלב. לפני שהיא יצאה מהאוטו אמרתי לה שתיזהר. הרי המדריכים הם מי שאמורים לשמור על הילדים שלנו, אז איך הם ככה מנצלים את הכוח שלהם ומבטיחים לתלמידות מבחנים, ציונים ודברים כאלה?".

 

היא סיפרה כי שמעה על המקרים כבר לפני זמן מה מבתה, ולדבריה "אחד המדריכים שלה בשנה שעברה הוא אחד החשודים. הייתי בהלם כששמעתי במי מדובר, אני לא יודעת ולא מכירה את הבנות אבל אני בטוחה שהבת שלי כן מכירה אותן. רק בגלל שלא רציתי להחמיר את מצב ולא רציתי שהבת שלי תפסיד לימודים, הבאתי אותה לכאן". 

 

בהסכמה? אז מה הבעיה?

ת', תלמידת כיתה ט' בבית הספר, אמרה ל-ynet: "לא שמעתי על מקרים כאלה, אבל ממה שהבנתי בתקשורת זה מקרה שאסור שיקרה. המדריכים פה הם חברים, סחבקים שלנו. זה מאוד מאוד מוזר שכך קרה". אביה הוסיף: "עצוב מאוד שזה קורה בבית ספר כל כך איכותי. גם אם זה היה בהסכמה, זה לא צריך לקרות. חוק זה חוק, וחשוב שאנשים יקבלו אחריות למעשיהם".

 

מנגד, היו שטענו כי כל עוד המעשים נעשו בהסכמה אסור לשפוט את החשודים לחומרה. "אם זה היה בהסכמה, לא שאני מצדיק את זה, אבל צריך היה לסגור את זה בתוך בית הספר ולא לערב את המשטרה", טען אב לתלמיד בבית ספר. "בנות שרוצות גבר מסוים - זו זכותן המלאה בכל גיל".

 

ר', תלמיד כיתה י"ב, הוסיף: "אני חושב שהסיפור יצא מכל פרופורציה. עושים ממנו הרבה יותר ממה שהוא. אם הבנות רצו להיות עם המדריכים, זו צריכה להיות זכותן".

 

המעשים - בזמן "שיעורי תגבור"

החניכות ("שוחרות") עדיין לומדות בבית הספר, ומחקירתן עולה כי כמה מהן סברו שמדובר במעשים תקינים שאינם אסורים. בשלב זה לא עולה חשד שהמעשים בוצעו בכוח או בכפייה, אלא תוך ניצול יחסי מרות מצד המדריכים, חיילים בשירות סדיר, כלפי תלמידותיהן. על פי החוקרים, ייתכן שחשיפת הפרשה בתקשורת תוביל לפניות מצד חניכות נוספות בבית הספר.

 

מפרטי החקירה עולה כי המעשים התקיימו בתוך שטח בית הספר, בשעות הצהריים המאוחרות, שהוגדרו כזמן שיעורי תגבור למתקשים במקצועות שונים. לפי הערכת גורמי החקירה, מעשי המין לא בוצעו בקבוצות, אך המעורבים ידעו, ככל הנראה, על מעשי חבריהם. בשלב זה, נבדקים מספר כיווני חקירה, בהם האפשרות לקשר רומנטי בין הצדדים, שבגללו נמנעו הנערות מלהגיש תלונה נגד המדריכים.

 

עו"ד בני קוזניץ המייצג את אחד החשודים אמר כי מרשו "מכחיש כל קשר למעשים שאינם בהסכמה. מדובר בקנוניה שנרקמה לאור ציון נמוך שניתן לאחת הבנות, שהוביל לתלונתה במצ"ח. הבחורה אף המשיכה לעמוד בקשר עם החשוד הרבה לאחר האירוע שעליו התלוננה. הדברים יוכחו במסגרת החקירה".

 

הפרשה נחשפה בעקבות קבילה שהגיש אחד השוחרים לנציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, לפני מספר שבועות. השוחר שמע על המקרים במסדרונות בית הספר, והחליט להתלונן. הנציב, האלוף במיל' יצחק בריק, מיהר לדווח על כך לקצינים בכירים בחיל, ואלו פנו במקביל למצ"ח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידים ב"טכני". המדריכים "סחבקים שלנו"
צילום: הרצל יוסף
צילום: רועי עידן
המכללה הטכנולוגית של חיל האוויר
צילום: רועי עידן
מומלצים