שתף קטע נבחר

לראשונה: רשת חשמל שפועלת על גלי הים

בארה"ב נערכים להשקת הכלי המסחרי הראשון להפקת אנרגיה חשמלית מגלי הים. אם המיזם יצליח, יסופק חשמל לכ-1,000 בתים ותיסלל הדרך לפיתוח הרעיון ברחבי העולם

לפני כ-15 שנים מדינת אורגון בארה"ב החלה לקדם את רעיון הפקת האנרגיה מהגלים של האוקיינוס השקט. באותה תקופה, הגנרטור הצף הראשון, שהושק ברעש וצלצולים, שקע כמעט באופן מיידי. לא ההתחלה הכי מבטיחה שניתן לדמיין.

 

לכתבות נוספות בערוץ כלכלה ירוקה :

 

אך הזמן עבר והטכנולוגיה התקדמה, וכעת הכלי המסחרי הראשון להפקת אנרגיה מגלי ים שעוצב על ידי חברת Ocean Power Technologies (חברת OPT) נמצא בשלבים אחרונים של ניסוי לפני ההשקה המתוכננת באוקטובר, כך על פי הניו יורק טיימס. הרישיון הפדרלי להפעלה של עד עשרה גנרטורים הגיע בחודש שעבר והוא צפוי להספיק, על פי החברה, לאספקת חשמל לכ-1,000 בתים.

 

"כל תשומת הלב מופנית למצוף של OPT", אמר ג'ייסון בוש, מנכ"ל הקרן לאנרגיית גלים של אורגון שהוציאה 10 מיליון דולר ב-6 השנים האחרונות על מחקר מדעי של אנרגיית גלים, לרבות 340 אלף דולר על השקעה ב-OPT עצמה. "אם החשמל יופק על המצוף ויועבר עד לחוף, זה יהיה נהדר", אומר בוש. "אם הוא יצליח לעבור את הסערות של החורף? זה כבר לא יסולא בפז", לדבריו, "הוא חייב לשרוד".

  

ארגונים בתחום האנרגיה צופים מקרוב בתוצאות, כשהצלחה או כישלון יהוו גורם מכריע בהחלטה האם להשקיע ברעיון.

 

"כלים להפקת אנרגיה מגלים הם יקרים לפיתוח, וצריך להבין אם יש לזה פוטנציאל בכל העולם", אמר אנטוניו סרמאטו, פרופסור במכון הטכנולוגי של ליסבון ומנהל Wave energy Center, ארגון ללא מטרת רווח מפורטוגל. "במובן הזה, הפעלת הכלי המסחרי הראשון בארצות הברית היא צעד מאוד חיובי".

  

"אנרגיית גלים היא למעשה הצטברות של אנרגיית רוח", אמר צ'רלס דנלבי, מנכ"ל OCT. לדבריו, באזור המדובר יש מספיק רוח כדי ליצור גלים, שיילכדו על ידי המצוף.

 

תחנת הכח הצפה, שנראית כמו תותח אדיר מימדים ששואב את הגלים אל תוך הלוע שלו, מבוססת על תובנה שידועה לימאים כבר מימי אודיסאוס: כל גל הוא שונה. לכן, המכשיר כולל חיישנים שמתאימים את תפקוד הכלי לגל המתקרב. התנועה כלפי מעלה ומטה היא שמייצרת את החשמל, שעובר אל החוף על גבי כבל המונח על קרקעית הים.


פורסם לראשונה 06/09/2012 20:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מנצלים את אנרגיית הגלים
צילום: AP
מומלצים