שתף קטע נבחר

בכיר אמריקני: היה עימות בין נתניהו לשגריר שפירו

מייק רוג'רס, חבר קונגרס רפובליקני ממישיגן, שנפגש עם נתניהו בחודש שעבר אישר את הפרסום של שמעון שיפר ב"ידיעות אחרונות" על העימות בין ראש הממשלה לשגריר האמריקני

הבית הלבן הכחיש - אבל בכיר אמריקני מאשר את הפרסום בשבוע שעבר של שמעון שיפר ב"ידיעות אחרונות", על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו יצא בהתקפה חריפה על ממשל אובמה, שלטענתו לא עושה מספיק בסוגיה האיראנית. "במקום ללחוץ בצורה אפקטיבית על איראן, אובמה ואנשיו לוחצים עלינו לא לתקוף את מתקני הגרעין‭,"‬ אמר ועבר לביקורת קשה על הכרזות הממשל לפיהן עדיין יש מקום לדיפלומטיה. "הזמן אזל‭,"‬ אמר נתניהו בתקיפות.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

מייק רוג'רס, חבר קונגרס רפובליקני ממישיגן וראש ועדת המודיעין בבית הנבחרים, שהיה בפגישה עם נתניהו יחד עם השגריר האמריקני בישראל אישר את הפרסום ב"ידיעות אחרונות". הוא אמר כי מעולם לא היה עד לעימות בדרג כל כך גבוה ושהמנהיגים בישראל אינם יודעים מה לעשות עם סירובו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, להכריז על קווים אדומים, במאמצים לעצור את תוכנית הגרעין האיראני. 

 

רוג'רס הוסיף כי גם ישראל וגם איראן אינם מאמינים שאובמה ישתמש בכוח כדי לעצור את תוכנית הגרעין. הוא הוסיף כי לדעתו ישראל "כנראה" תתקוף את איראן, אם ארצות-הברית לא תקבע קווים אדומים ברורים. זמן קצר לאחר הפגישה הכחיש שפירו את הדיווח ואמר כי הוא "מטופש".

 

רוג'רס אמר עוד כי הפגישה שבמקור תוכננה לעסוק בסוגיות מודיעיניות יצאה מכלל שליטה כשנתניהו התחיל לנזוף בשפירו בעקבות מדיניות הממשל בסוגיה האיראנית. רוג'רס אמר כי הפגישה הייתה "מאוד מתוחה והיה מאוד ברור שהישראלים איבדו את הסבלנות שלהם כלפי הממשל. לא היה שום ספק, לא יכולת לצאת מהפגישה ולחשוב שהם לא איבדו את סבלנותם כלפי הממשל".

 

חבר הקונגרס הוסיף כי התסכול של הישראלים נובע ממה שהם רואים והוא עצמו רואה – סירובו של ממשל אובמה להתוות שלב סופי לעימות מול האיראנים. לדבריו, "זה היה ברור שהמדיניות מתסכלת, מכיוון שלדעתי היא לא כל כך ברורה.

 

נתניהו, לפי גורם שהשתתף בפגישה שהייתה בחודש שעבר, היה זעוף ולחוץ במיוחד. כבר בתחילת הפגישה הוא פתח בהתקפה חריפה על ממשל אובמה, שלטענתו לא עושה מספיק בסוגיה האיראנית. "במקום ללחוץ בצורה אפקטיבית על איראן, אובמה ואנשיו לוחצים עלינו לא לתקוף את מתקני הגרעין‭,"‬ אמר ועבר לביקורת קשה על הכרזות הממשל לפיהן עדיין יש מקום לדיפלומטיה. "הזמן אזל‭,"‬ אמר בתקיפות.

 

בשלב מסוים התרחש בלשכה דבר חריג, ומאוד לא מקובל בקודים הדיפלומטיים. השגריר שפירו, שמונה על ידי הנשיא אובמה ונמנה במשך שנים עם יועציו

 הקרובים ביותר, החליט שהספיק לו. ‭.Enough Enough is‬ הוא נטל את רשות הדיבור והשיב לנתניהו בסגנון מנומס - אך כזה שלא הותיר מקום לספק.

 

השגריר למעשה האשים את נתניהו בסילוף עמדת אובמה. הוא ציטט את הנשיא, שהבטיח שלא יאפשר איראן גרעינית ואמר שכל האמצעים, כולל תקיפה צבאית, על השולחן. אם נדרש תרגום מ"אנגלית דיפלומטית" לעברית מדוברת אפשר לומר ששפירו, בצורה מנומסת, אמר לנתניהו לא לבלבל את המוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ושפירו. ארכיון
צילום: עמוס בן גרשום,לע"מ
מומלצים