שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "רישיונות בבקשה" - איך רצוי להגיב לשוטר

  המשפחה באוטו, המצב רוח מעולה, הנסיעה חלקה והתחושה מצוינת. לפתע מסמן לכם שוטר לעצור, ומאיים להפוך את היום הנפלא להרבה פחות מוצלח. איך הופכים את המפגש לפחות נורא, והאם יש באמת סיכוי לוויתור?

  במוקדם או במאוחר, כמעט כולנו נמצא עצמנו מול שוטר חמור סבר המבקש את רישיונות הרכב, הנהיגה והביטוח. בדרך כלל, מפגש שכזה אינו מסתיים בטוב, שכן במקרה הטוב, דו"ח מבשר אובדן כמה מאות שקלים. במקרה הרע הוא עלול לבשר גם על מערכת יחסים חדשה עם התחבורה הציבורית. אילון אורון, מומחה המשפט של ynet, מנסה לעזור לכם לשרוד את האירוע בשלום - יחסי.

   

  עוד בערוץ הרכב של ynet:

   

  "נידות מתנ"א, ממתינות לך" (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
  "נידות מתנ"א, ממתינות לך"(צילום: חגי אהרון)

   

  1. אתה נוסע עם המשפחה לצימר בגליל, בשיירה ארוכה ומתסכלת. לפתע מזנק שוטר ומנופף בידו מול פניך. אתה לא בטוח שאליך הוא מתכוון, ושוקל להתעלם. כדאי?

  אם יש לך ספק, אל תיקח צ'אנס. עצור בצד. אם הוא לא התכוון אליך, יורה לך השוטר להמשיך. אם כן התכוון ולא עצרת, ירשום השוטר את פרטי הרכב, ירדוף אחריך בעצמו או יבקש תגבורת. בכל מקרה ידווח כי לא עצרת. ההסתבכות כאן חמורה מאד - אי ציות להוראות שוטר היא עבירה שמשמעותה עונש כבד.

   

  2. רגע, הרי באמת יכול להיות שלא שמתי לב. מה עלול לקרות אז?

  תיאלץ לשכנע את השוטר שכך אכן קרה. במקרה כזה מדובר כמובן בעבירה קלה יותר שעונשה קנס בגין נהיגת רכב בחוסר זהירות. סימון השוטר לכיוונך זהה מעשית לתמרור.

   

  3. עצרתי, והשוטר טוען כי נהגתי במהירות גבוהה מהמותר. האם עלי להודות במיוחס לי ולקוות כי השוטר יוותר לי, או לכפור באופן גורף בהאשמות?

  היה ותכפור באופן בוטה בביצוע העבירה, הדבר עלול לגרום לשוטר להחמיר עמך. במקרה כזה אין סיכוי שיוותר על רישום הדו"ח, או ימיר אותו באזהרה אם אתה נהג שאינו מרבה בעבירות. מאידך, אם תסביר כי יתכן והשוטר רק טעה במקרה, מכל סיבה שהיא, הדבר עשוי לסייע בשיפור המצב.

   

  4. השוטר סיים לכתוב את הדו"ח, ומגיש לי אותו כדי שאחתום. האם לסרב?

  אתה בהחלט לא חייב לחתום. מאידך, גם אם תחתום אין מדובר באישור כי אכן עברת את העבירה המיוחסת לך. מדובר בלא יותר מראיה לכך שקיבלת את הדו"ח לידך, ואין בכך לפגוע בזכויותיך במשפט.

   

  5. האם כדאי לי לנסות לשכנע שוטר לוותר על רישום הדו"ח, בעזרת צמד המילים "אני מודה"?

  בפירוש לא. אם אתה מודה, אין שום סיבה שיוותר לך. יחד עם זאת, תמיד עשוי להועיל לנהוג בשוטר בכבוד הראוי, ולציין כי הוא עושה עבודה חשובה ונאמנה.

   

  6. אנחנו נוהגים רחוק לארוחת החג, ואין ספק שנשתה מעט אלכוהול במהלך הסעודה. יש כלל אצבע הנוגע לכמות המותרת?

  באופן גורף לחלוטין - אל תיקח סיכון. אין אמנם איסור שתייה לפני נהיגה, אך סביר להניח שלא תוכל לדעת אם חרגת מהגבול המותר, אלא אם תתבקש לנשוף בעמדת בדיקה משטרתית. וזה בהחלט עלול להיות מאוחר מדי

   

  7. השוטר עצר אותי וביקש ממני לנשוף. האם מותר לי לסרב ומה משמעות הדבר?

  אם תסרב להיבדק, גם אם לא שתית כלל, אתה עלול להיחשב כשיכור. אין צורך להוכיח חשד לצורך בדיקת נשיפה. חשד יש להוכיח רק לצורך מתן שתן לבדיקת הימצאות סמים בגוף.

   

  • לאתר הבית של אילון אורון

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "שלום אדוני, רישיונות"
  צילום: באדיבות משטרת תנועה ארצית
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים