שתף קטע נבחר

צילום: AFP

רומני צולם בחשאי: מה דעתו על מצביעי אובמה

סרטון של המועמד הרפובליקני מלפני כמה חודשים חשף מה הוא חושב על המחנה של יריבו, שאותו כינה "47% מהאמריקנים". לדבריו, הם תלויים בממשלה, לא משלמים מסים וחושבים שהם זכאים לכול. בתגובה התנצל רומני על הסגנון, אך לא על התוכן

לאוזני המיליונרים בלבד. מיט רומני, המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, אמר בכינוס סודי לתורמים מיליונרים מה הוא חושב על כמחצית מהציבור האמריקני, המצביעים של ברק אובמה. לדברי רומני, מולטי מיליונר בפני עצמו, הם מאמינים כי הכול מגיע להם מהממשלה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

הדברים צולמו בחשאי לפני כמה חודשים, הועלו לאינטרנט בעיתוי קשה לרומני, ועתה גורמים מבוכה גדולה במטה הבחירות של המועמד הרפובליקני לנשיאות. רומני הסביר לתורמים כי 47 אחוזים מהאמריקנים "תלויים בממשלה", "מאמינים שהם קורבנות" ו-"חושבים שהם זכאים לביטוח בריאות, מזון, ודיור".

 

דבריו של רומני באירוע גיוס הכספים:  

 

צלם אלמוני שתיעד את הדברים, הפיץ אותם ביום שני ב"האפינגטון פוסט" ו"מאדר ג'ונס". בין שאר ההשתלחויות של רומני ב-"47 אחוזים מהאמריקנים", הוא טען כי תומכי אובמה לא משלמים מס הכנסה. למדורה הוא הוסיף עוד קצת שמן ואמר שסיכוייו להיבחר לנשיא ארה"ב היו גדולים יותר אילו נולד להורים מכסיקנים.

 

מבחינת רומני, אותם "47 אחוזים מהציבור האמריקני" אבודים מבחינתו. "תפקידי הוא לא לדאוג לגבי אנשים אלה. לעולם לא אשכנע אותם שהם צריכים לקבל על עצמם אחריות לחייהם". רומני הבהיר כי עליו לשכנע "10-5 אחוזים במרכז, שהם עצמאים ובעלי יכולת חשיבה".

 

צפו ברומני מגיב לדברים: 

 

אחד המאפיינים הבולטים של הסרטון הוא סגנונו החופשי לגמרי והמבודח של המועמד הרפובליקני, שמפגין בדרך כלל זהירות רבה מאוד בהופעותיו הפומביות המסוקרות.

 

באופן שונה מסגנונו באותו האירוע לגיוס כספים, תגובתו של רומני לפרסום הסרטון הייתה מעונבת הרבה יותר. לאחר שהווידאו הועלה לאינטרנס הגיב דוברו של רומני ואמר: "מיט רומני רוצה לעזור לכל האמריקנים המתקשים בכלכלה של אובמה. רומני הבהיר בכמשך כל השנה שהוא מודאג ממספר גדל של אנשים התלויים בממשל הפדרלי, לרבות מספר שיא של אזרחים החיים מתלושי מזון. אחד מכל שישה אמריקנים חי בעוני, ו-23 מיליון אמריקנים מתקשים למצוא עבודה".

 

מטה אובמה לרומני: "קשה להיות נשיא לאמריקנים, כשבזים למחציתם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מטה אובמה לרומני: "קשה להיות נשיא לאמריקנים, כשבזים למחציתם"(צילום: AFP)

 

רומני עצמו גם נדרש לנושא והודה בבעייתיות של דבריו, אך ייחס אותה לסגנון ולא הסתייג מהתוכן. "לא ניסחתי את הדברים באופן אלגנטי, בוא נאמר זאת כך, דיברתי באופן לא מעונב בתגובה לשאלה. אני בטוח שיכולתי לנסח את הדברים באופן יעיל וטוב יותר".

 

הוא הדגיש כי הצלם האלמוני לא העלה את השאלה שנשאל קודם לדבריו ואף לא את תגובתו המלאה, אך התעקש: "זהו מסר שאמשיך להדגיש - שימו לב, גישת הנשיא מושכת אנשים שלא משלמים מסים, משום שבכנות, הדיון שלי על הורדת מסים לא מושך אותם. לכן, לא סביר שאצליח למשוך אותם למסע הבחירות שלי כמו אנשים שבמרכז המפה הפוליטית", הוסיף המועמד הרפובליקני.

 

"תורמים רוצים לשמוע איך תנצח"

בתגובה לשאלה על ההבדל בין סגנון דבריו בהופעות הפומביות לבין אלה הפרטיות, אמר רומני: "יש לנו גישה שונה מאוד, לי ולנשיא, בין חברה הנשלטת בידי הממשלה לבין חברה שמונעת בידי אנשים חופשיים שרודפים אחר חלומותיהם. במסעות בחירות אני מדבר על תהליך הניצחון, בדרך כלל אני לא מדבר על כך בנאומים, אלא אני חושב שעדיף למועמדים לדבר על מדיניות ועל חזון בנאומים מאשר על הדרך שבה הם עומדים לנצח".

  

לעומת זאת, הסביר רומני, אנשים התורמים מכספם רוצים לשמוע דברים אחרים. "באירועי גיוס כספים אנשים אומרים 'איך אתה עומד לנצח?', ולכך אני עונה שלנשיא יש את הקבוצה שלו, לי יש את הקבוצה שלי שאני רוצה לשמור אותה חזקה ומלאת מוטיבציה, ואני רוצה לזכות בקולות האנשים באמצע. אנשים שנפרדים מכספם מתעניינים בשאלה אם אתה יכול לנצח, ולכך התייחסתי". 

 

הקמפיין של אובמה הזדרז להגיב על הדברים והצהיר: "מזעזע שמועמד לנשיאות ארה"ב יאמר מאחורי דלתיים סגורות לקבוצה של תורמים עשירים שחצי מהאמריקנים רואים עצמם כקורבנות וכזכאים לנדבות. קשה לשרת כנשיא של כל האמריקנים כשאתה בז לחצי מהם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא ניסחתי הדברים באופן אלגנטי". רומני
צילום: gettyimages
"מצביעי אובמה תלויים בממשלה"
צילום: MCT
מומלצים