שתף קטע נבחר

הורשע באונס נכדתו וזוכה עקב SMS ששלחה

סב שהורשע בבית המשפט המחוזי באונס נכדתו ונשלח ל-15 שנות מאסר, זוכה לאחר שהוצגו מסרונים ובהם כתבה כי שיקרה לגבי האונס. העליון זיכה אותו מחמת הספק אך הודה כי בהחלט ייתכן שהסב ביצע בנכדה "את המעשים הנוראים"

בית המשפט העליון זיכה סב שהורשע בשורת מעשי אונס, מעשי סדום והתעללות בנכדתו במשך 13 שנה, ושנגזרו עליו 15 שנות מאסר. השופטים אשר גרוניס, אליעזר ריבלין וסלים ג'ובראן קבעו כי לאור ראיות חדשות שנאספו לאחר סיום המשפט - מסרונים ששלחה הנכדה ובהם היא מודה כי שיקרה לגבי המקרה, אין מנוס מלזכות את הסב מחמת הספק.

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הכתבות של CNN ו-ynet

 

הכרעת הדין במשפט שנפתח בשנת 2008 ניתנה בפברואר 2010 בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כאשר הסב הורשע שאנס את נכדתו ועשה בה מעשי סדום מספר רב של פעמים במשך ארבע שנים, עד שהנכדה הייתה בת 17. בהכרעת הדין סבר השופט שמואל ברוך כי יש לזכות את הסב בשל ספק סביר שנובע מעדות בעייתית של הנכדה, ובשל כך שהמעשים החלו שני עשורים לפני הגשת התלונה.

 

הסב, שיוצג על ידי עורכי הדין אביגדור פלדמן וימימה אברמוביץ', ערער לבית המשפט העליון על ההרשעה, ובמקביל חלה התפתחות דרמטית כאשר הנכדה שלחה מסרונים לעשרה גורמים ובהם כתבה כי שיקרה לגבי האונס, אך לאחר מכן שלחה הודעה נוספת וחזרה בה. בעקבות הצגת המסרונים קבע בית המשפט העליון כי הצעירה תזומן לעדות נוספת בבית המשפט המחוזי.

 

גם בעדות הזו נרשמה התפתחות נוספת, כאשר השופט ברוך שזיכה את הסב נפטר, והשופט שהחליף אותו קבע יחד עם השופט אורי שהם, כי למרות המסרונים יש להרשיע את הסב. מנגד, השופטת יהודית שבח שהרשיעה את הסב בהליך הראשון זיכתה אותו מחמת הספק. כך נוצר מצב שלמרות ההרשעה, בפועל שני שופטי מחוזי הרשיעו את הנאשם ושניים זיכו אותו.

 

על רקע זה פנה הסב לעליון וביקש לערער על הרשעתו. במקביל הגישה הנכדה תלונות נוספות על עבירות מין שבוצעו בה על ידי אדם נוסף. על רקע זה, ביקש הסב, אחרי שכבר ריצה שנה וחצי מתקופת מאסרו, להשתחרר למעצר בית. בית המשפט העליון קיבל את הבקשה.

 

ריבלין: גם לשופט יש מגבלות בחקר האמת

שופטי העליון החלו לדון בערעור שהגיש הסב על החלטת המחוזי להרשיעו למרות המסרונים, וכאמור זיכו לאחרונה את הסב והסבירו כי הנוסחים השונים של הודעות הטקסט ששלחה הנכדה, לא מראים על ספונטניות, ומלמדים על תכנון מוקדם. "במשפט פלילי יש אירועים שלא ניתן להתעלם מהם. משלוח המסרונים המזכים הוא אירוע כזה, המעורר תמיהות חדשות", כתב ריבלין בגזר הדין המזכה. "בנסיבות העניין, הספק שהיה קיים בפרשה זו הפך לאותו ספק סביר 'מנקר ומטריד, דוחק ומקשה',

שאינו מאפשר להותיר את הרשעתו של המערער על כנה. על כן, אין מנוס מזיכוי המערער מחמת הספק".

 

השופטים ציינו בהכרעתם כי הספק הסביר שערערו המסרונים אינו מחייב אותם לגעת בסוגיית השופט שנפטר, אך הוסיפו כי "המחשבה כי בנסיבות שנוצרו, הרשעתו של המערער 'מקרית' ו'תלוית הרכב' במובן זה שלולא פטירתו הטרגית של השופט ברוך, היה המערער מזוכה בדעת רוב - טורדת ולא מרפה". לצד זאת ציין הנשיא גרוניס כי בהחלט ייתכן שהסב ביצע בנכדה "את המעשים הנוראים שיוחסו לו בכתב האישום. אולם, לעתים, אין לו לשופט אלא להכיר במגבלותיו של ההליך המשפטי להגיע לחקר האמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסב בבית המשפט, ארכיון
צילום: ירון ברנר
זיכה את הסב. השופט אליעזר ריבלין
צילום: דודי ועקנין
מומלצים