שתף קטע נבחר

צילום: AP

ראש תוכנית הגרעין באיראן: "מסרנו מידע מוטעה"

פרידון עבאסי, ראש הארגון לאנרגיה אטומית, מודה כי טהרן מסרה לסבא"א "אינפורמציה מוטעית על מנת להגן על מתקני הגרעין". בראיון לאל-חיאת הוא הוסיף שמידע שמוסרת סוכנות הביון הבריטית קשור ל"חיסולי מדענים שמבצעים הציונים"

ראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, פרידון עבאסי, הודה בראיון שהתפרסם היום (ה') כי הרפובליקה האיסלאמית נוקטת שיטות של הטעיה כלפי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כדי לשמור על תוכנית הגרעין שלה.

 

 

בראיון לעיתון "אל-חיאת" הלונדוני אמר עבאסי: "לעתים מסרנו אינפורמציה מוטעית על מנת להגן על מתקני הגרעין וההישגים שלנו. אין מנוס מלהטעות גורמי ביון נוספים. לעתים אנחנו מראים חולשה שאנחנו לא סובלים ממנה. לפעמים אנחנו מראים נקודת חוזק שאין לנו. לאחר מכן,

הדבר ניכר לעין בשיחות ובמשא ומתן עם סבא"א".

 

עבאסי, המשמש גם סגן נשיא איראן, הוסיף כי "מה שאינו מתקבל על הדעת הוא שסבא"א תתייחס אלינו כגורם שהורשע כבר ועליו להוכיח את חפותו. ישנם גורמים שמאשימים אותנו וסבא"א מנסה להוכיח את ההאשמות האלה, באותה מתכונת של מה שהיה עם משטרו של סדאם חוסיין בעיראק".

 

"לעתים מסרנו אינפורמציה מוטעית". אחמדינג'אד בכור המחקר בטהרן (צילום: AP) (צילום: AP)
"לעתים מסרנו אינפורמציה מוטעית". אחמדינג'אד בכור המחקר בטהרן(צילום: AP)

 

בראיון נשאל הבכיר האיראני מדוע האיראנים לא מאפשרים לסבא"א פיקוח מלא על מתקני הגרעין. "מדוע פיקוח מלא? האם המתקנים הגרעיניים שלנו לא נתונים לפיקוח זה מספר שנים? כל מתקני הגרעין עומדים בפני פיקוח מצד סבא"א בהתאם לתנאים. מספיק שפקחי הסוכנות יגידו שהם רוצים לפקח על מתקן מסוים והם יכולים להיות בו בתוך שעתיים. מה אנחנו יכולים להחביא בשעתיים?".

 

"מנסים להכניס סוכני ריגול לפרצ'ין"

באשר למתקן בפרצ'ין, שבו לפי החשד מפתחת איראן מרעום לראש קרב גרעיני, אמר עבאסי "מדובר במתקן צבאי זה תשעים שנה שבו מיוצרים אמצעי לחימה ותחמושת ומפתחים בו חלק ממערכות ההגנה החדישות. אנחנו נקטנו אמצעים שמונעים צילום של תמונות לוויין של אותו מתקן ולכן הם זקוקים למרגלים בשטח על מנת לעקוב אחר הפעילות שלנו. מכיוון שלמרגלים הרגילים אין הידע והמיומנות הנחוצה למשימות האלה, הם מנסים להכניס בסתר את הסוכנים שלהם באמצעות צוותי הפקחים".

 

הבכיר האיראני, שניצל בעצמו מחיסול לפני מינויו לראש פרויקט הגרעין, האשים גם את מנגנון הביון הבריטי כי הוא משתף פעולה עם סבא"א בנוגע למידע על מדעני הגרעין. הסוכנות טוענת שיש לה אינפורמציה ממנגנוני מודיעין ששייכים למדינות החברות בארגון. "אנחנו עוקבים כבר שבע שנים אחרי הפעילות של מנגנון הביון הבריטי (MI6), שאסף מידע על אנשים שחוסלו על ידי סוכני מודיעין ציונים. לחלק מהאינפורמציה שהציגה סבא"א (שמתקבל בין היתר מה-MI6 - ר"ק) יש קשר לאותם אירועים", אמר עבאסי שעומד בראש משלחת איראנית שמשתתפת בימים האלה בדיונים של הכינוס ה-56 של סבא"א בווינה. לדבריו, "מדעני הגרעין שחוסלו על ידי הסוכנים של המודיעין הציוני תושאלו קודם לכן על ידי סבא"א".

 

בנאומו בכינוס בתחילת השבוע האשים עבאסי כי "ייתכן שטרוריסטים וחבלנים" חדרו לשורות סבא"א, וגילה כי בחודש שעבר אירע פיצוץ בקווי המתח הגבוה שמגיעים למתקן הגרעיני פורדו שסמוך לעיר קום.

לאחר מכן הוסיף עבאסי כי "לא נגרם נזק" למתקן העשרת האורניום.

 

אמש נאם בכינוס גם הנציג הישראלי, שאול חורב, המשמש יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית. בהקשר האיראני, הוא הזכיר את האיומים בהשמדת ישראל והבטיח: "ישראל אינה נותרת אדישה לנוכח איומים ישירים ומרומזים אלו. לישראל היכולת להרתיע את אויביה ולהגן על עצמה". חורב הביע התנגדות נחרצת לכינוס ועידה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני והוסיף שביקש מסבא"א לערוך בדיקת בטיחות של כור המחקר הגרעיני בשורק.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידון עבאסי. "מראים נקודות חוזק שאין לנו"
צילום: AFP
מומלצים