שתף קטע נבחר

אחרי הסערה: חוק בגרמניה יאפשר ברית מילה

אחרי שבית משפט מקומי קבע שההליך בלתי חוקי והקהילה היהודית סערה, הודיע משרד המשפטים בברלין על הסדרת הסוגיה. לברית יהיו ארבעה תנאים, בהם שימוש במשככי כאב. "להורים הזכות לגדל ילדיהם כהשקפתם", הודיעה הממשלה

משרד המשפטים של גרמניה הודיע אתמול (ד') כי הוא מקדם הצעה שתשמר את הזכות של הורים לקיים מילה לילדיהם. טיוטת החוק הופצה למומחים ופקידים במדינה לקראת חקיקתה, על רקע פסיקת בית משפט גרמני נגד ההליך שעוררה סערה בקהילה היהודית והמוסלמית.

 

עוד חדשות מהעולם:

 

הסוגיה עלתה לכותרות לאחר שבית משפט במחוז קלן קבע בחודש יוני כי מילה לא רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף האנושי". במערכת המשפטית הגרמנית השתמשו בפסיקה זו כדי להגדיר כפשע את המילה הדתית בידי יהודים ומוסלמים. לא חלף זמן עד שנגד רב העיר הוף, דוד גולדברג, הוגשה תביעה בשל עריכת ברית מילה לתינוק - במה שהוגדר על ידי התובעים כ"פגיעה גופנית" בילד.

 

ההצעה כוללת ארבעה תנאים לקיום המילה, בהם הכשרה הולמת למבצעי ההליך והשימוש ב"משככי כאבים אפקטיבים". כמו כן, הרשויות בגרמניה דורשות שההורים יהיו מודעים להשלכות האפשריות לברית, וכן שההליך לא יהיה חוקי עבור ילדים שעלולים להיות בסכנה בשל סיבוכים. ארבעת תנאים אלו הם הבסיס להצעת החוק, שמשרד המשפטים בברלין מתכוון לעלות לדיון בפרלמנט עד סוף השנה.

 

"טקסי ברית מילה ישארו חוקיים בגרמניה", אמר דובר משרד המשפטים בברלין והדגיש: "החקיקה אמורה להבהיר את הסוגיה. להורים יש זכות חוקתית לגדל את ילדים לפי השקפתם".

 

בשל הזעם שעורר בית המשפט המקומי, הבטיחו בכירי הממשל הגרמני להסדיר בחוק את ההליך הדתי.

בקהילה האיצו במקבלי ההחלטות בברלין, בעקבות סירובם של רופאים במדינה לקיים את הברית מחשש לתביעה. בית החולים היהודי בברלין אף הפסיק לקיים את ההליך בתינוקות במשך כמה חודשים, עד שקיבל בחודש שעבר עירבונות מהרשויות שהמוסד לא ייתבע לדין.

 

הארגון היהודי המרכזי בגרמניה בירך על הצעת משרד המשפטים, שאותה הגדיר כאיתות ברור ממשלת מרקל שבכוונתה להגן על הזכויות הדתיות במדינה. "זהו צעד בכיוון הנכון", אמר דיטר גראומן, נשיא המועצה היהודית המרכזית בגרמניה. ההודעה נמסרה ביום כיפור, ולכן לא היה ניתן לקבל את תגובות מרבית נציגי הקהילה היהודית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טקס ברית מילה (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים