שתף קטע נבחר

שווים לייק: עמודים שכדאי להכיר

תמונות מביכות של שיכורים שפוכים, הומור דתי, שירי פופ מתורגמים וצילומים של כל אנשי תל אביב. גם כדי לפתוח את הראש לדברים חדשים וגם סתם כדי להעביר את הזמן. בינינו, זה מה שאתם עושים רוב הזמן בפייסבוק

מתגלגלים בעמוקים

תשאלו כל פרסומאי או ספר והוא יגיד לכם שבאנגלית זה נשמע יותר טוב. עמוד הפייסבוק "אני נגד המוזיקה" מנסה להראות בצורה הומוריסטית שזה ממש נכון. האמצעי: קטעים מתורגמים של שירים פופולאריים. אולי כדי להגחיך עוד יותר את מעמד השירים הלועזיים, התרגום מוצג כמו שירה ולא שיר: עם שורות שבורות וניקוד. התרגום משחרר את האוויר מהשירים האמריקאיים ומציג את האמת העצובה: יכול להיות שבאנגלית זה נשמע יותר טוב, אבל המשמעות נותרת טיפשית.

 

 

 

יוצרי העמוד סיפרו לבלוג "פטריה" את קצת על העמוד ומטרותיו: "אנו יוצרים שירה, שבאה בעיקר לספק קצת הומור ולהראות את מילות השירים בצורה קצת אחרת, לכן השירים מתורגמים לעתים גם בצורה מילולית מדי. שנינו עובדים יחד בתחום התרגום ועם הזמן צברנו הרבה תרגומים כאלה. לבסוף החלטנו ליצור מהם עמוד פייסבוק".

 

עוד שירה בפייסבוק:

 

 

ישראל אחרת

לפני כשנתיים גולש ניו-יורקי בשם ברנדון סטנטון הקים את הדף המקורי שנקרא Humans of New York. המטרה הייתה ליצור מפקד אוכלוסין של תושבי העיר ניו יורק. הדרך בה בחר סטנטון היא צילום של האנשים המרכיבים את רחובות העיר כאשר אל התמונה מצורפת פסקה קצרה המתארת את הסיטואציה, את ניו יורק או את חייהם האישים של המצולמים.

 

לפני כארבעה חודשים, ארז כגנוביץ יצר את הגרסה התל אביבית לאותו הרעיון: Humans of Tel Aviv. כגנוביץ מספר כי היה לו חשוב להראות את הצד האחר של ישראל, לא כאזור מלחמה – כפי שהתקשורת הזרה מציגה אותנו, אלא מדינה עם חברה אזרחית משגשגת. "כאשר אנשים מכל העולם נכנסים ורואים את הדף הם מבינים שאנשי תל אביב הם בדיוק כמו אנשי ניו יורק, פאריס או לונדון. אנחנו חולקים ערכים ותפיסת עולם משותפת", אומר כגנוביץ.  

 

 

כגנוביץ מגלה שרוב התגובות שהוא מקבל מאוד חיוביות ונראה שהוא השיג את המטרה. "היו רבים שאמרו לי שהצלחתי לשנות את התפיסה שלהם בנוגע לישראל ולתל אביב מאחר שפתאום הם ראו את הצד האחר והשפוי של המדינה הזו", הוא מספר.   

 

חוץ מהדף הניו יורקי והישראלי ישנם כיום כ-150 דפים דומים בפייסבוק של כמעט כל עיר גדולה בעולם. החל מפריס, רומא, לונדון וסידני, ועד מומבאי, קארצ'י, וטהרן. הדפים עצמם הפכו לתופעה עולמית שייצרה קהילה של עוקבים נאמנים המבקרים כל יום בעיר אחרת בעולם.

 

מקור הרוע

"סטטוסים מרושעים" מגדיר את עצמו כ"בית חם עם לב קר". העמוד כולל צילומי מסך של סטטוסים סרקסטים או נבזיים אך גם קטעים של כתבות מאתרי חדשות. למרות שכמות הארס בעמוד החדש לא באמת מספקת את מדור מחשבים האכזרי, אנחנו אומרים, תנו להם זמן.

 

 

הצד השני של המם

את "דוסים מצייצים" הכרנו כאן לראשונה כשניסינו להבין למה כל יצרני הממים ברשת הם אשכנזים חילונים.  העמוד קם על רקע תחושת חוסר איזון של מנהליו בנוגע להומור ברשת ותמצאו בו הרבה הומור דתי ויזואלי. מי שמחפש כרזות פולטיות יכול להיות שיתאכזב - מדובר בעיקר במנהגים וכדומה.

 

 

 

כותרות אלופות

לא פעם אנו נתקלים כאן ב-ynet מחשבים בטוקבקיסטים שמוצאים את הכותרות שלנו מעצבנות ("האייפון הוא המלך"). לעתים רחוקות אנחנו באמת רוצים לעצבן, אבל לרוב זהו פשוט משחק שכולנו משתתפים בו. כדי למשוך את תשומת הלב שלכם ולגרום לכם לרצות להיכנס לכתבה שעמלנו עליה, לפעמים צריך להשתמש בכל התחמושות. "כותרות עלובות" הוא עמוד מצחיק מאוד שמציג את הכותרות ההזויות, לעיתים חסרות רגישות, שעיתונים ואתרי חדשות מצרפים לאייטמים כדי לגרום לכם לרצות לקרוא אותם. כן, גם ynet שם.

 

 

 

בתאוריה

מנהל העמוד "אבולוציה – תאוריה במשבר" מבקש לנפץ את התאוריה שרוב החוקרים מקבלים כתורה מדעית תקפה, ולטעון,  "חבר'ה, לא באנו מהקוף". ובמילותיו של מנהל העמוד: "לאור ריבוי הצגת שקרים ורמאויות כעובדה מדעית מוכחת, בדף זה נחשוף את האמת מאחורי התאוריה המגוחכת והשקרית שנקראת - תאוריית האבולוציה".

 

ביקור בעמוד הוא חוויה מעניינת בעיקר כי מנהלו, ששולל כאמור את תורת האבולוציה, תומך ב"תורת האמת", כלומר – מיתוסים דתיים. הכנסו לעמוד ותהנו מוויכוחים בין מאמינים לאתאיסטים. יכול להיות שתזכו בחיי נצח.

 

בזמן שהקאת

נסיים עם עמוד פייסבוק מאוד מצליח מהניכר שמציג את התמונות המביכות ביותר שצולמו במסיבות שונות ופרועות. העמוד מבוסס על אתר ובלוג טאמבלר הנושאים את אותו השם והוא הקמפיין היעיל ביותר נגד שתיית אלכוהול מופרזת.

 

 

רוצים להמליץ על עמודים נוספים? כאן זה המקום.

 

תודה לעמיר שיבי, ירין כץ, רינה רין ולאלינור שריקי.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים