שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הקרב על הדולר. האם טהרן תשתלט על הסחר?

  כדי לבלום את המשך צניחת הריאל ולכופף את סוחרי המטבע הזר, עלולה ממשלת איראן להשתלט כליל על המסחר בדולרים. הדבר עשוי לעזור לה לנוכח הסנקציות, אך להגביר את השחיתות

  קרב ההתשה בין ממשלת איראן לסוחרי המטבע הזר עלול להיגמר בהשתלטות מוחלטת של הרשויות על הסחר החוקי בריאל, צעד שישלח את האיראנים לשוק השחור. ייתכן שהדבר יאפשר לכלכלה להמשיך לצלוע לנוכח הסנקציות המערביות, אבל הוא גם יגביר את השחיתות, יפגום בהחלטות הכלכליות של חברות וילבה את הכעס של מעמד הביניים כלפי ממשלת מחמוד אחמדינג'אד.

   

 1. בחירות בארה"ב 2012 - כל הדיווחים ב-CNN ו-ynet

   

   הסנקציות, שהוטלו בניסיון לשים קץ לתוכנית הגרעין האיראנית, פגעו קשות בייצוא הנפט מאיראן,

  הסנקציות, שהוטלו בניסיון לשים קץ לתוכנית הגרעין האיראנית, פגעו קשות בייצוא הנפט מאיראן, מקור ההכנסה העיקרי של המדינה. המטבע איבד עוד ועוד מערכו והתושבים מיהרו להחליף את חסכונותיהם בדולרים ותרמו לצניחת הריאל. בעשרה ימים הוא איבד שליש מערכו. שני שלישים ב-15 חודשים.

   

  עבור האייתוללות, שמתמודדים עם קולות מלחמה מחוץ ומתיחות מבית, מניעת ההחרפה במשבר הכלכלי היא בראש סדר העדיפויות. כלכלנים מעריכים כי איראן עשויה להצליח להתמודד עם הלחץ המערבי על ידי ייצוא, כמו שעשו מדינות אחרות לפניה, אבל אובדן האמון בריאל בשוק הפרטי עלול להביא את טהרן להגביל את העסקאות במטבע זר – ואף להשתלט עליו כליל.

   

  ריאל. "אם תלך עכשיו לאיראן יהיה לך קשה למצוא דולרים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ריאל. "אם תלך עכשיו לאיראן יהיה לך קשה למצוא דולרים"(צילום: רויטרס)

  "בסוף הממשלה תשתלט על הסחר במטבע חוץ, תלחץ החוצה את הסוחרים הפרטיים או תכריח אותם לפעול תחת חסותה", אמר מוחמד עלי שבאני, אנליסט פוליטי איראני שעובד בלונדון. "זה ייתן לממשלה יתרון לקראת סנקציות הדוקות יותר ב-20 החודשים הקרובים".

   

  הסנקציות איחדו את פועלי איראן: "נמשיך לרחוב"

  באן: מחסור בתרופות באיראן בגלל הסנקציות

   

  הממשלה מפעילה בינתיים שילוב של איומים ומאמצי שכנוע על הסוחרים. איגוד חלפני הכספים האיראני המליץ למכור דולרים במחיר נמוך יחסית – 28,500 ריאל. במקביל, למעלה מ-20 בני אדם נעצרו בחשד למניפולציה בשוק המטבע הזר והדבר נתפש כאזהרה לסוחרים שיעזו להעלות את המחיר. הסוחרים מפוחדים מצד אחד, אך בה בעת לא מעוניינים להפסיד כסף. כתוצאה, רוב הסחר במטבע בטהרן ובדובאי, מרכז לעסקים עם איראן, הוקפא.

   

  ההשתלטות כבר התחילה

  "אם תלך עכשיו לאיראן יהיה לך קשה למצוא דולרים, תצטרך לקנות אותם בשוק השחור", סיפר סוחר איראני בדובאי, שביקש לשמור על עילום שם. אנליסטים סבורים שהתגובה של טהרן לקיפאון תהיה העברה של הסחר מהשוק החופשי לידי הממשלה.

   

  נראה שהממשלה כבר החלה בכך. מרכזי חלפנות שבהם מחיר קבוע ונמוך משרתים יבואנים של מוצרי מזון ותרופות שנחשבים הכרחיים, והתקשורת האיראנית דיווחה שפעילותם תורחב גם לסטודנטים שיוצאים לחו"ל ולחולים שיוצאים להתאשפז מחוץ למדינה. מחיר הדולר במרכזים עומד על 25,550 ריאל.


  השוק בטהרן. קיפאון במסחר במטבע חוץ ()
  השוק בטהרן. קיפאון במסחר במטבע חוץ

  הפגנת סוחרים בשוק. מעמד העובדים ייפגע ()
  הפגנת סוחרים בשוק. מעמד העובדים ייפגע

   

  אבל לא ברור אם לאורך זמן יהיה לממשלה די מטבע זר, במיוחד לנוכח הסנקציות. על פי קרן המטבע העולמית, בסוף השנה שעברה הרזרבה הרשמית של מטבע זר באיראן הייתה 106 מיליארד דולר. הסכום הנוכחי הוא סוד שמור. ייתכן שכשליש מהרזרבות שמורות בבנקים בחו"ל, ואינן נגישות בשל הסנקציות הבנקאיות. עם זאת, נראה שבזמן הקרוב הרזרבות לא ייגמרו. אך ייתכן שהמצב ישתנה תוך שנה אן שנתיים, אם הסנקציות ימשיכו.

   

  הסיכון הזה עשוי לגרום לממשלה לשלוט באופן הדוק באספקת הדולרים – ולהשתמש בשליטה זו לצרכים פוליטיים. מונופול ממשלתי מסוג זה עלול גם להגביר את השחיתות.

   

  עימאד מוסטקה, אסטרטג בחברת Religare Capital Markets, טוען כי השינוי בשוק המטבע יפגע בעיקר במעמד העובדים ןבסוחרים הפרטיים, שגם ככה אינם תומכים נלהבים בממשלה.
  לדבריו, מקורבים יצליחו לקבל דולרים בערוצים רשמיים, אחרים יקימו חברות קש לייצוא וייבוא, תופעה שכבר קיימת. המעמד העובד, המהווה כ-80 אחוזים מהאוכלוסיה, יאבד מכוח הקנייה שלו.

   

  "הדחק הכלכלי הנוכחי הוא כלום בהשוואה ל-1988, אז, בסוף מלחמת איראן-עיראק הכלכלה נחרבה אחרי ההתקפות הכימיות, הסנקציות המוחלטות ומחיר הנפט שעמד על 10 דולרים לחבית", אמר מוסטקה. מחיר הנפט עומד היום על יותר מ-100 דולרים לחבית.
 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ריאל. כבר הוקמו מרכזי חלפנות ממשלתיים
  צילום: shutterstock
  מומלצים