שתף קטע נבחר

להתראות בריטניה? סקוטלנד תצביע על עצמאות

305 שנה חלפו מאז האיחוד בין אנגליה לסקוטלנד וב-2014 יוכלו הסקוטים להצביע במשאל עם על שאלה אחת: האם יישארו בממלכה המאוחדת או מחוצה לה. ומה אומרים הסקרים?

ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון ועמיתו הסקוטי אלכס סלמונד הלאומני חתמו היום (יום ב') על הסכם לעריכת משאל עם על עצמאות סקוטלנד. על פי ההסכם, המשאל ייערך ב-2014 והסקוטים יישאלו בו שאלה אחת: האם הם רוצים להישאר באיחוד בן 305 השנים עם אנגליה או לא?

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד חדשות בעולם :

הסתיימו שידורינו: ערוצים איראניים נחסמו באירופה

בדרך לסוריה: טורקיה אילצה נחיתת מטוס נוסף

מקובה לאיראן: שוב ניתן למנוע שואה גרעינית?

ג'יי לו כמשל: הפצצות שמשגעות את איראן

 

קמרון מתנגד לפירוק האיחוד הבריטי וטוען כי בריטניה חזקה יותר כשהיא מאוחדת. מסקרי דעת קהל אחרונים עולה כי בין 30 ל-40 אחוזים מהסקוטים תומכים בעצמאות ארצם. במסגרת ההסכם שנחתם נקבע להוריד את גיל ההצבעה ושבני נוער בגילים 16-17 יוכלו להשתתף במשאל העם - הישג לסלמונד שמאמין שבוחרים צעירים עשויים יותר להצביע בעד עצמאות סקוטלנד. 

 

קמרון ועמיתו הסקוטי סלמונד בעת חתימת ההסכם על עריכת משאל העם (צילום: AP) (צילום: AP)
קמרון ועמיתו הסקוטי סלמונד בעת חתימת ההסכם על עריכת משאל העם(צילום: AP)

המפלגה הסקוטית הלאומנית רוצה מדיניות חוץ נפרדת לסקוטלנד (צילום: AP) (צילום: AP)
המפלגה הסקוטית הלאומנית רוצה מדיניות חוץ נפרדת לסקוטלנד(צילום: AP)

 

ראשיתו של האיחוד בין ממלכת סקוטלנד לבין ממלכת אנגליה בשנת 1603 כשהמלך הסקוטי ג'יימס השישי הפך לג'יימס הראשון ושלט על אנגליה ועל סקוטלנד.

ב-1707 הפך איחוד זה לאיחוד מדיני כששתי הממלכות נוהלו על ידי פרלמנט אחד. ב-1999 נפתח מחדש הפרלמנט הסקוטי בעקבות משאל עם שנערך במדינה.

 

הניצחון המוחץ והמפתיע על המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) בבחירות לפרלמנט המקומי באדינבורו בשנה שעברה העלו מחדש את סוגיית העצמאות של סקוטלנד. ההצעה הקודמת לערוך משאל עם בנושא נקברה עמוק, בשל חוסר יכולתם של הלאומנים הסקוטים להעביר אותה בפרלמנט.

 

עריכת המשאל היא הבטחת בחירות ישנה של ראש ממשלת סקוטלנד, אלכס סלמונד. בעבר הוא הציג מסמך מפורט על מתווה העצמאות הסקוטית, והנושא הוא מרכזי במצע של מפלגת SNP.

המפלגה מקווה לנצל שני אירועים שיתרחשו ב-2014, "משחקי חבר העמים הבריטי" בגלאזגו ומלאות 700 שנה לקרב באנוקברן, אז ניצחו הסקוטים צבא אנגלי ויצרו מומנטום להתבדלות.

 

מפלגת SNP טוענת כי סקוטלנד תשגשג כמדינה קטנה, וסלמונד מעוניין שיהיו לה כוח ביטחוני ומדיניות חוץ משלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתנתקו מבריטניה? אוהדי נבחרת הכדורגל של סקוטלנד
צילום: Gettyimages imagebank
"בריטניה חזקה כשהיא מאוחדת". קמרון
צילום: MCT
מומלצים