שתף קטע נבחר

למרות הסנקציות, הייצוא האמריקני לאיראן גדל

הייצוא מארה"ב לרפובליקה האיסלאמית גדל בשליש השנה, לעומת אשתקד, ועומד על 199.5 מיליון דולרים. המוצרים העיקריים: חיטה ודגנים, מוצרי חלב וציוד רפואי

חרף הידוק הסנקציות על איראן, הייצוא האמריקני לרפובליקה האיסלאמית גדל בשליש השנה, בעיקר בשל מכירות של דגנים. כך עולה מנתונים שפרסמה ארה"ב בשבוע שעבר. עם זאת, היקף הייצוא עומד על 199.5 מיליון דולרים בשמונת החודשים הראשונים של 2012, לעומת 150.8 מיליון דולרים בשנה שעברה, ועם זאת, עודו מצומצם ביותר.

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד על כלכלת איראן:

איראן מקצצת בייבוא, קוראת לקנות תוצרת עצמית

הקרב על הדולר. האם טהרן תשתלט על הסחר?

לא משקיעים: "פחד ממלחמה, הכול יאבד"

חמינאי על המחאה: 3 פחים נשרפו - והמערב חגג

 

מאחורי הגידול הכללי מסתתרת ירידה בייצוא של ציוד הומניטרי כגון תרופות. היצואנים טוענים כי הדבר נובע מקושי של היבואנים האיראנים לשלם להם. עם זאת, מוצרים כגון ציוד רפואי ומוצרי חלב, המותרים לייצוא לאיראן במסגרת רישיון של משרד האוצר האמריקני, ממשיכים לזרום למדינה על אף קשיי התשלום.

 

ארה"ב ובעלות בריתה באירופה ובעולם הטילו סנקציות על איראן שמטרתן המוצהרת היא לגרום לה להפסיק את העשרת האורניום ולגדוע את תוכניתה הגרעינית, שהמערב חושש שנועדה למטרות צבאיות. טהרן טוענת מנגד כי היא זקוקה לגרעין לצרכים אזרחיים בלבד.

 

החלק הגדול ביותר בייצוא האמריקני הורכב מחיטה ומדגנים אחרים ועמד על 89.2 מיליון דולרים. בתקופה המקבילה אשתקד, לא ייצאה ארה"ב חיטה ודומיה לאיראן כלל, אך מכרה לה תירס בשווי 21 מיליון דולרים. בקטגוריות אחרות, בהן מוצרים רפואיים ותרופות וחומרי גלם לחיתולים, צנח נפח הייצוא. בקטגוריות אחרות חלה עלייה: מוצרי חלב ושומן מחלב, וציוד רפואי לצורכי ניתוחים ורפואת שיניים.

 

הטראומה העיראקית

חברות אמריקניות קובלות על כך שאף שאיראן עדיין יכולה לייבא מוצרים אלה, התשלום עבורם הופך קשה יותר ויותר. זאת משום שהבנקים הגדולים באיראן מופיעים ברשימה השחורה של משרד האוצר האמריקני, בשל תמיכתם לכאורה בטרור או מעורבותם בתוכניות לייצור נשק להשמדה המונית.

 

הבנקים שאינם "פסולים", קטנים בהרבה וגישתם למטבע זר מוגבלת. בנקים זרים מהססים לעשות איתם עסקים גם מחשש שהם ישיגו מטבע זר מהבנקים האסורים, וכך יכשילו אותם. ארגונים הומניטריים שונים ואף חברי קונגרס מזהירים כי הסנקציות עלולות להחניק גם מסחר של מוצרים הומניטריים.

 

דיפלומט מערבי אמר כי מטרת הסנקציות היא ממשלת איראן ולא העם, אולם הוא הודה שההפרדה בין השניים הופכת קשה יותר ככל שהסנקציות מתהדקות. הוא אמר כי המערב מבקש להימנע ממצב כמו זה שהתפתח בעיראק תחת משטרו של סדאם חוסיין, שהשתמש במחסור שגרמו הסנקציות כתעמולה נגד המערב. "עיראק היא לא זיכרון חיובי", אמר הדיפלומט, שביקש לשמור על עילום שם, "מאחר שאנו זוכרים היטב איך חוסיין ניצל את זה, אנחנו נזהרים לא לתת לאיראנים את הנשק הזה שיוכלו להפנות נגדנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריאל איראני. קושי להשיג מטבע זר ולשלם
צילום: רויטרס
מומלצים