שתף קטע נבחר

דלק נדל"ן: מחצית מעובדי המטה יפוטרו

לנוכח אישור הסדר החוב של דלק נדל"ן בבית המשפט והפיכתה בקרוב לחברה פרטית מתחילה החברה בצמצום כוח האדם, המונה כיום כ-50 עובדים. בסוף ספטמבר אישרה השופטת אלשיך את הסדר החוב של החברה, שמסתכם בתספורת של 64% ומחיקת חוב של 1.4 מיליארד שקל

לנוכח אישור הסדר החוב של דלק נדל"ן בבית המשפט והפיכתה לחברה פרטית, מתחילה החברה בהליכים שיביאו לצמצום המטה - תוך שחברות בנות כ-DGRE אלעד ישראל ימשיכו בפעילותן.

 

 

בחברה שבבעלותו המלאה של יצחק תשובה, עובדים כ-50 איש, כש-30-20 מהם יסיימו את תפקידם בימים הקרובים לאחר שייערך להם שימוע. עוד נודע כי החברה תעזוב את משרדיה הנמצאים ברמת גן. מנכ"ל החברה ערן מיטל ממשיך בתפקידו כרגיל.

 

בימים האחרונים נודע כי דלק נדל"ן תאבד את הנכס המרכזי שלה - חניוני לינצ'פילד בבריטניה. מכיוון שכבר נחתם הסדר חוב מול בעלי האג"ח, במסגרתו ישלם תשובה מכיסו כ-800 כמיליון שקל (תספורת של כ-65%), ודלק נדל"ן תהפוך לחברה פרטית, הרי שמדובר במכה קשה עבור תשובה.

 

הבנקים הזרים, ובראשם רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), לוידס בנק וכן קרן בלאקסטון, דרשו כי השותפים בפורטפוליו החניונים - בהם דלק נדל"ן (59%), רו"ח יצחק סוארי (4%), הפניקס (5%), אבי הויכמן בעל השליטה בגירון (7%) ומשקיעים זרים - יזרימו מאות מיליוני שקלים על חשבון החוב. משנענו המלווים בשלילה, בשל חוסר יכולתם של תשובה ודלק נדל"ן להעמיד סכומים שכאלו, החליטו לממש זכותם על הנכס.

 

לינצ'פילד נחשב לנכס המהותי ביותר של דלק נדל"ן, הכולל 127 חניונים בבריטניה. דלק נדל"ן משכירה את החניונים עבור מפעילת החניונים National Car Park) NCP), בחוזה לטווח ארוך עד שנת 2037.

 

חוב של 1.4 מיליארד נמחק

בסוף ספטמבר אישר סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, את הסדר החוב של החברה, שמסתכם בתספורת של 64% ומחיקת חוב של 1.4 מיליארד שקל.

 

בהחלטתה כתבה אלשיך: "את ההזרמה החלקית מאד שהזרים, לא ביצע מר תשובה מטעמים אלטרואיסטיים, אלא בכדי לפדות זכות חקירה ותביעה אישית כנגדו וכנגד מקורביו; שלא לדבר על הנזק הכבד שהיה נגרם ליכולתו לגייס כספים בשוק ההון בעתיד. תרומה אישית זו, לא ניתנה בידי בעל השליטה אלא בכדי 'להציל את עורו'".

 

בהחלטתה כתבה עוד אלשיך: "עניין לנו, במלוא הכבוד הראוי, בהסדר בעייתי, שאף אם הוא תואם את דרישות החוק, הוא רחוק מלהוות פתרון אופטימלי או אף קרוב לו, ומותיר יותר מאשר טעם רע גרידא".

 

אלשיך אף התייחסה למהלך שביצע תשובה להפרדת דלק נדל"ן מקבוצת דלק, והעברתה לשליטה ישירה שלו: "בנסיבות המקרה, עניין לנו בחברה שנחשבה בעיני רבים ליציבה מאד, ונהנית מחסותו של אחד מאילי ההון במשק, האוחז בידיו תשלובת של חברות שהחזיקו ועדיין מחזיקות נכסים רבי ערך.

 

"אלא שבשלב מסויים התגלה, כמעט באחת, כי עסקינן בחברה חדלת פרעון לעילא ועילא; שנוהלה ככל הנראה במינוף גבוה מאד; ושבעל השליטה, אשר נטען כלפיו כי הבטיח בעבר לתמוך בחברות בשליטתו, לא רק שמסתתר מאחורי עקרון הישות המשפטית הנפרדת. זאת כאשר נוסף לכך עולות נגדו טענות קשות ביותר, של מהלך הדרגתי מבעוד מועד לניתוק החברה מיתר התשלובת, כמעט בבחינת "הפרדת הפרה החולה מן העדר", באורח אשר בסופו של יום, הותיר את הנושים וידיהם על ראשם".

 

אלשיך גם התייחסה ל"ברירה האכזרית" שהועמדה בפני בעלי האג"ח, שאילצה אותם לבחור "האם לקבל הצעת הסדר חוב בעייתית, אשר אמנם כוללת הזרמת נכסים בידי בעל השליטה, אולם בגלגולה הנוכחי, אינה אלא תשלום של כ-30% מהמגיע להם, בפריסה של כ-7 שנים (!). או שמא יסרבו להסדר ויוליכו את החברה לפירוק, וזאת חרף העובדה כי הדיבידנד המיידי המצפה להם בפירוק זעום בהרבה - כ-10% מהחובות לפי הערכות שהגיעו אל שולחני".

 

מדלק נדל"ן נמסר בתגובה: "כחלק מהשינויים שצפויים לנבוע כתוצאה מכניסתו לתקוף של ההסדר והפיכתה של החברה לפרטית, צפויה החברה בין השאר לצמצם את כוח האדם ולהמשך בפעילותה במתכונת מצומצמת יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים