שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

דרעי ינסה לחסום הקמפיין: "אף מילה על סודנים"

מחלוקת ראשונה בש"ס אחרי החתימה על הסכם הפיוס - קמפיין חברתי נוסח דרעי או מתקפה על המסתננים בחסות ישי. במחנה שר הפנים מחזיקים בסרטון תדמית על מלחמה בזרים. גורם בש"ס: "אם הסרטון ייצא, זה יהיה ניסיון להראות מי בעל הבית"

בעוד אלי ישי ואריה דרעי מציגים "זוגיות למופת" מול כל מיקרופון ומצלמה, מאחורי הקלעים לא שקט. סלע המחלוקת: האג'נדה שתוביל את קמפיין הבחירות של ש"ס - חברתית־כלכלית או מלחמה במסתננים.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

עד חזרתו של דרעי לשורות המפלגה, שעליה הוכרז רשמית ביום רביעי, חלם ישי על קמפיין אגרסיבי שבו תוצג מלחמתו במסתננים מאפריקה. "בנינו על לגרוף מזה קולות", אמר השבוע גורם במפלגה, "עשינו בדיקות וראינו שהנושא הזה מאוד מדבר לבוחרים הפוטנציאליים שלנו".

 

אלא שהגעתו של דרעי טרפה את הקלפים. "אריה מתחלחל רק מהמחשבה על זה", אומר מקורב לדרעי, שכבר ביום ראשון יחל לנווט את הקמפיין בהתאם להבנות שהושגו. "אנחנו לא נגד שום דבר, ומבחינת אריה לא תהיה אף מילה על הסודנים. הקמפיין שלנו יהיה חברתי לגמרי".

 

הגעתו טרפה את הקלפים. דרעי עם ישי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הגעתו טרפה את הקלפים. דרעי עם ישי(צילום: EPA)

 

במאבק על אופי הקמפיין יש לאנשי ישי אס בשרוול שעלול להיות המבחן הרציני הראשון לאחדות במפלגה: סרטון שהכין הבמאי יוסי אשדות, מי שניהל את שתי מערכות הבחירות האחרונות של ש"ס, ומתאר את מלחמתו של ישי במבקשי המקלט. אם במחנה דרעי לא יסכימו לכלול את הסרט בקמפיין, במחנה ישי יש מי ששוקל לשמור אותו - ו"בעת הצורך" להעלות אותו לאתר המפלגה.

 

לדרעי, בהיותו ראש הקמפיין, יהיה מאוד לא נוח לראות את הקו הזה. בסרט מתוארת תופעת המסתננים והפליטים, ובשיאו נראה ישי על כבש מטוס, ומסביבו דרום־סודנים המיועדים לגירוש. "זה סרט תעמולה קשה ולא פשוט", הגדיר זאת גורם במפלגה שצפה בו. "אנשי דרעי לא יודעים עדיין על הסרטון", גילה אמש מקור בש"ס. "כשהוא יעלה לאתר - זה יהיה ניסיון להראות מי בעל הבית".

 

בעוד אנשי ש"ס מסרבים לגנוז את הסרט, כיוון אחר לקמפיין כבר נזנח: מתקפה נגד אביגדור ליברמן וישראל ביתנו, שעל פי התחזיות עלולים "לגנוב" לש"ס עד שני מנדטים. סיסמת הקמפיין הייתה אמורה להיות "ליברמן מסית נגד ערבים, לוקח מהיהודים ונותן לרוסים" - אך הוא בוטל לפני כחודש בעקבות הסכם "אי-התקפה" הדדי בין ישי לליברמן.

 

"השאלה מה המינון של זה"

בראיון משותף בחדשות ערוץ 2 אתמול בערב התייחסו דרעי וישי לקמפיין העתידי - וחשפו מה שנראה כרמז ראשון למחלוקת ביניהם. "התאחדנו כדי לייצג את אלה שאין להם, וזו חצי מדינה כיום", אמר דרעי. "הנושא הזה של ההסתננות, אני חושב שמוסכם על כולם שזו סכנה, אבל השאלה מה המינון של זה. העיקר הוא לייצג את אלה שאין להם". רק אז מיהר ישי להתערב והוסיף: "נעשה הכול עד שאחרון המסתננים יחזור לארצו".

 

יועצו של ישי, יעקב בצלאל, אמר אתמול בתגובה: "כל המנדט להובלת הקמפיין הוא של דרעי. אנחנו נציע לו להשתמש בחומרים שכבר הכנו, והוא יחליט אם ייעשה בהם שימוש. עם זאת, אנחנו בטוחים שנושא המסתננים יופיע בקמפיין, משום שזה מביא קולות". מכל מקום, כעת עדיין לא ברור מי יהיה האסטרטג שיעמוד לצד דרעי בניהול הקמפיין. באחרונה פנו בש"ס לרונן צור, המייעץ כיום לאלי ישי, אולם לפי שעה טרם נחתם עמו הסכם.

 

מקורב לדרעי אמר כי "מבחינת אריה לא תהיה אף מילה על הסודנים. הוא מתחלחל מהמחשבה על זה. אנחנו לא נגד שום דבר, והקמפיין שלנו יהיה חברתי לגמרי". מנגד, עוזרו של ישי אמר כי "המנדט להובלת הקמפיין הוא של דרעי. אנחנו נראה לו את החומרים שכבר הכנו - והוא יחליט. עם זאת, אנחנו בטוחים שהמסתננים יופיעו בסוף, כי זה מביא קולות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מציגים "זוגיות למופת". דרעי וישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים