שתף קטע נבחר

אם ההרוג: הם היו מבולבלים, רז כנראה נבהל וירה

ריקי אטיאס סיפרה על הימים האחרונים בחיי בנה, שנורה למוות כשאיים להתאבד עם חברתו, ועל שיחות הטלפון האחרונות איתו: "ביקשתי מהמשטרה שלא תעשה דבר ושייפגש עם החברים, אבל היא הציבה מחסום והוא כנראה נבהל ואיבד עשתונות". אטיאס נורה אחרי שפתח בעצמו באש לעבר שוטרים ופגע באחד מהם

ריקי אטיאס, אמו של רז אטיאס שנורה בלילה שעבר למוות על-ידי שוטרים כשהתכוון להרוג את חברתו ההרה ולהתאבד, סיפרה הערב (יום ו') על השתלשלות העניינים בימים האחרונים, שהביאה את בנה וחברתו למשבר ולאירוע הטראגי. לדבריה, ביום שני השבוע שוחחה עם רז בטלפון, והוא אמר לה שהוא רוצה לנסוע לבקר את חברתו, המאושפזת בבית החולים.

 

עוד על הירי הלילי ליד בית-שמש:

 

"הוא סיפר לי שהיא בהיריון ממנו ושיש לה כאבי בטן, ולכן היא אושפזה", סיפרה האם ריקי, "הייתי איתו ואיתה בבית החולים, והסברתי להם את האפשרויות העומדות בפניהם לכאן ולכאן, לטוב ולרע. בבית החולים היו נציגי עמותת אפרת, המתנגדת להפלות, והם כל הזמן ניסו להגיד לה שיהיה בסדר".

 

מתנדבים של המשטרה הם שירו הלילה באטיאס, בן 18 מפתח-תקווה, שאיים להתאבד יחד עם חברתו, בת 17 מירושלים, ולפי החשד ירה לעבר המתנדבים. הוא הצמיד אקדח לראשה של חברתו, היא צעקה שהתחרטה ושהיא רוצה לחיות - ואז הוא ירה לעבר המתנדבים ופצע קל אחד מהם. הם ירו לעברו בתגובה מספר לא ידוע של כדורים, והוא נהרג במקום. בחקירה התברר כי אמש בשעה 19:00 העביר הודעה שלפיה הוא וחברתו, שבהמשך התברר כי היא בהיריון, עומדים להתאבד, ושוטרים פתחו בסריקות אחרי מכוניתו ואיכנו את הטלפון הנייד שלו.

 

ריקי אטיאס, אמו של רז (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ריקי אטיאס, אמו של רז(צילום: עופר עמרם)

 

בהודעה שהועברה לחדשות ערוץ 2 נכתב: "בשעות הערב היום, בתאריך 18.10.12, יתאבדו זוג צעירים באחת מהחורשות בדרך. נקודות ציון יישלחו על ידי הפייסבוק דרך הצ'ק אין שלי. בהצלחה בסיקור, מקווה שתמצאו אותנו. נשאיר מכתב בשולחן העבודה במחשב בבית ואשמח אם תודיעו על כך ותעזרו למשפחות. תודה. המספר שגוי, ובבקשה אל תנסו לעצור בעדנו". סמוך לשעה 01:00 בלילה הגיעו השניים במכונית של הורי הצעיר ליער ליד בית שמש, שם ירה רז באוויר כדי לנסות את האקדח. אחר כך נסע בכביש במהירות גבוהה, והתנגש במעקה בטיחות. מתנדבים של המשטרה שערכו סריקות באזור הבחינו במכונית שעברה תאונה, וכשהתקרבו אליה מבלי לדעת ששם יושבים בני הזוג שחיפשו, הצמיד רז אקדח לראשה של חברתו, ואז החל אירוע הירי.

 

לדברי אמו של רז, ריקי, חברתו של בנה שינתה את דעתה לגבי האפשרות של הפלה שוב ושוב. "שניהם היו לחוצים, והסברתי להם שיש בעיה ואפשר לפתור אותה. ביום ד' ניסיתי לדבר איתם, אבל ללא הצלחה. נסעתי לבית החולים, וכשהגעתי התברר לי שהם שוחררו. לקחתי את שניהם באוטו. אותה הורדנו במוסד הלימודי, ואילו אני ורז ועוד אנשים ישבנו ואכלנו ביחד. עוד לפני האירוע הזה ישבתי עם רז והסברתי לו על יחסי מין מוגנים. כשחזרנו הביתה הוא הסתגר בחדר, ולא לחצנו עליו".

 

רז לא הגיע לפגישה, השוטרים התקשרו

האם סיפרה כי אמש חזרה הבתה מהעבודה ב-21:00 בערב, ובעלה אמר לה שרז יצא לפגוש חברים בחוף הצוק בהרצליה. הוא אכן קבע עמם להיפגש שם. "הבנתי שזה טוב, ושככה הוא ישתחרר מהמועקה", סיפרה, אולם רז לא הגיע לפגישה, ובהמשך החלו להצטבר רמזים על כוונותיו. "קיבלנו שיחת טלפון שבה נאמר לנו שיש שוטרים בפתח הבית. פתחנו את הדלת, ואז הם סיפרו לנו על המכתב שרז שלח. דיברנו עם חברים שלו כדי לאתר אותו, והתקשרתי גם לחברה שלו, והיא נשבעה לי שהוא לא איתה ולא בירושלים".

 

לדברי האם, לאחר מכן היא שוחחה עם רז בטלפון במשך 20 דקות והרגיעה אותו, והוא אמר לה שהכול בסדר ושהוא בדרך הביתה. רז שוחח גם עם חבריו, והם קבעו להיפגש איתו בחוף הצוק, כפי שתכננו קודם לכן. "ביקשתי מהמשטרה שלא יעשו דבר, ושיתנו לו לפגוש את החברים", מספרת האם ריקי, "אמרתי שנרגיע אותו. סיכמנו עם המשטרה ששני חברים ייסעו לפגוש אותו, ושברכב יהיה שוטר סמוי שבעת הפגישה יתפוס את רז וישתלט עליו".

 

קברו הטרי של רז, שהובא למנוחות בצהריים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קברו הטרי של רז, שהובא למנוחות בצהריים(צילום: מוטי קמחי)

 

מירי המתנדבים הלילה נפגע אטיאס משני קליעים - בראשו ובחזהו, והפגיעות הביאו למותו במקום. המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה כי המקרה נמצא בבדיקה, כדי לקבוע אם הירי של מתנדבי המשטרה לעבר אטיאס בוצע לפי הנהלים. למשפחתו של אטיאס טענות קשות נגד המשטרה.

 

"מה שקרה היה אכזרי מאוד", טוענת האם ריקי, "המשטרה הציבה מחסום, והוא כנראה נבהל וזה הוביל לירי. לדעתי הוא פחד כשראה את מחסום המשטרה, ואיבד את העשתונות. זה לא מתאים לילד שלי. הוא ילד טוב, ילד נורמטיבי שחלם להיות בסיירת בצבא. ביום ראשון היינו אמורים לנסוע לקבל חוות דעת לגבי ניתוח שהוא עבר כדי לקבוע את הפרופיל שלו". האם ריקי מספרת על ילד שאהב את הבית ולא הסתובב ברחובות. "מה שקרה פה זה שהוא והיא היו שני בני נוער מבולבלים. הם יצאו קבוע בסך הכול שלושה שבועות. אני לא יודעת איך כל זה הגיע למה שקרה".

 

החבר חיכה בחוף: "יכולתי לתת לו תקווה"

דודו של רז, דרור אטיאס, סיפר גם הוא: "רז היה ילד מקסים, ילד נהדר. אנחנו לא יודעים מה קרה באירוע הלילה. המשטרה מספרת סיפורים, אנחנו יודעים שהילד היה בדרך הביתה. הוא היה במצוקה. המשטרה הייתה צריכה לחכות שההורים יגיעו ויפגשו אותו. ריססו את הרכב ביריות, כל הרכב מרוסס". יצוין כי לטענת המשטרה, שני כדורים פגעו ברז, אולם לא ברור כמה כדורים נורו בפועל לעבר המכונית. "הוא בסך הכול ילד בן 17. ילד מצטיין שהתכוון להתגייס לשייטת ונגדע לנו על כלום".

 

לדברי הדוד, "נדאג שתהיה חקירה של מח"ש, וכל עוד אני חי אלחם שהיא תתקיים. זה ילד רגיל לחלוטין וללא עבר פלילי, לא ילד מהרחוב. המשטרה הייתה צריכה ליצור איתו קשר עוד במחסום ולשלוח אנשי מקצוע שידברו איתו במקום לירות".

 

אביב צור, חברו של רז מילדות ומי ששוחח עמו בטלפון גם אמש ברגעי הדרמה, סיפר: "רז היה חבר טוב שלי מילדות. המשפחה שלו העניקה לי הרבה. אין לי מושג איך ילד כזה עם לב זהב, חיוך רחב ונשמה, שאהב לעזור ותמיד בא לתת ולהעניק, הגיע למצב הזה, התקשרתי אליו בערב, ובשיחה שלי איתו הייתה שותפה המשטרה. את הדברים האחרונים שאמרנו אשמור לעצמי. דיברנו בסביבות 23:30 בלילה, ואני חיכיתי שיגיע. הוא היה הכי רגוע שיש, וניסה להרגיע אותי ואת ההורים שלו, כי בסופו של דבר הוא לא רצה להגיע למקום שבו הוא נמצא".

 

צור סבור שהתנהלות המשטרה מולו ומול משפחתו של רז הייתה טובה בסך הכול: "הדבר היחידי שצריך היה להשתנות הוא שהיו צריכים לתת לו נתיב הגעה, לעשות מבצע שבסופו הוא יגיע אלינו. אם זה היה מצליח, יכולתי לתת לו את התקווה. חיכיתי לו במקום שאליו הוא אמור היה להגיע, אבל הוא לא הגיע אליו".

 

רז אטיאס. החבר: "חבל שלא נתנו לו נתיב הגעה" ()
רז אטיאס. החבר: "חבל שלא נתנו לו נתיב הגעה"

 

איציק בכר, אביו של חבר של רז, סיפר כי אטיאס היה אצלו בן בית. "ההרגשה שלי היא שהמשטרה הולכת לטייח. הם קטפו ילד בן 18. זהו זה, נגמרו חיים ומתחילים חיים קשים להורים ולמשפחה שלו. הוא היה כמו הבן שלי, כואב לי".

 

בצהריים ליוו רבים את רז אטיאס למנוחת עולמים בבית העלמין סגולה בפתח-תקווה. לאחר שנטמן באדמה נותרו הוריו ואחותו דקות ארוכות במקום, מלטפים את תלולית האדם מעל קברו וממררים בבכי.

 

המשטרה: אין תופסים אדם בשעת צערו

מהמשטרה נמסר בתגובה לטענות משפחת אטיאס: "צוות המתנדבים פגש באקראי ברכב לאחר תאונה עצמית בכביש, שאותה ביצע המנוח. המתנדבים חשו לעזרתו אך משהתקרבו אל הרכב שלף המנוח אקדח, החזיק בחברתו כבת ערובה, ירה לעבר המתנדבים ואף פצע אחד מהם בראשו, בעקבות כך ירו בו המתנדבים שני כדורים בלבד".

 

עוד הוסיפו במשטרה: "המשטרה דוחה את הטענות כאילו הוצבו מחסומים. המנוח החל בירי לעבר המתנדבים, ומשנשקפה להם סכנת חיים הם ירו על מנת לנטרלו. במשטרת ירושלים לא ידוע על סיכום מוקדם עם המשפחה. מעבר לכך המשטרה החלה בחיפושים כמה שעות אחרי היעלמות הנער, תוך הפעלת כל האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשותה. אין התופסים אדם בשעת צערו, ואנו מבינים ללבה הכואב של המשפחה".

 

הצהרת האהבה של רז בפייסבוק ()
הצהרת האהבה של רז בפייסבוק

 

היום נחקרה הנערה שוב בבית החולים שבו היא מאושפזת, אחרי שמוקדם יותר נגבתה ממנה עדות ראשונית. גם מתנדבי המשטרה שירו

באטיאס תושאלו היום בשנית. לפי גורמים המעורים בפרטי החקירה, השניים היו נחושים להתאבד יחד: "הוא אסף אותי כדי למות", סיפרה

לדבריהם הנערה למשטרה.

 

הגורמים סיפרו כי לאחר שאטיאס התנגש עם מכוניתו במעקה הבטיחות במהלך האירוע בלילה, התקרבו אל המכונית שבה ישב עם חברתו שניים ממתנדבי המשטרה. אז הצמיד אטיאס לחברתו אקדח מסוג "סוויפט 9" השייך לאביו, חיבק אותה - והתכוון ללחוץ על ההדק. הצעירה סיפרה היום לחוקרים כי ברגע האחרון היא התחרטה ואמרה לו: "נשמה, אל תהרוג אותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
האם, ריקי אטיאס. "שמעתי שהוא נוסע לחוף, חשבתי שזה טוב"
צילום: עופר עמרם
רז אטיאס. "ילד עם נשמה וחיוך רחב, איך זה קרה לו?"
מומלצים