שתף קטע נבחר

"הבת שלי התחננה ואמרה: 'רז עומד לירות בי'"

אם חברתו של רז אטיאס, שכמעט נרצחה על-ידי הצעיר שלבסוף נורה למוות, סיפרה על רגעי החרדה: "התקשרתי ואמרתי לילדה שלי בואי הביתה, אני אסדר לכם את הכול. אבל אז הכול הסתבך. הוא הצמיד את הנשק, והיא התחננה בפניו, פשוט התחננה"

אמה של הנערה שהייתה חברתו של רז אטיאס, ושהתה לצדו בלילה שבין חמישי לשישי בתקרית הירי שבה איים להרוג אותה ולבסוף נורה למוות בעצמו, סיפרה אמש (יום ו') בבית החולים שבו מאושפזת בתה על רגעי החרדה שעברו עליה באותו לילה, כששוחחה בטלפון עם בתה תוך כדי האירועים, והבת הייתה מבוהלת.

 

"היא כל הזמן אמרה לי 'רז עומד לירות בי ולהרוג את עצמו'", שחזרה האם, "כששמעתי את זה בטלפון הרגשתי פחד אימים. אף אמא לא יכולה לחוש את מה שחשתי בלילה האחרון. היא ביקשה ממני להעביר מסר להורים של רז - קחו את האחריות על עצמכם. נשק לא משאירים בהפקר. זה קרה לרז, זה יכול לקרות לכל ילד אחר, זה כמעט קרה לבת שלי". אטיאס השתמש בתקרית הירי באקדח השייך לאביו.

 

עוד על הירי הלילי ליד בית-שמש:

 

אמה של הנערה סיפרה אמש על מאורעות הימים האחרונים: "לפני שלושה ימים היא אושפזה בשל כאבי בטן, ואז התגלה שהיא בהיריון. אם המידע היה מגיע אלינו, היינו פועלים. אני לא רוצה להיכנס למערכת היחסים הסבוכה בין האם לבנה. הייתי רוצה שההורים ייקחו אחריות על הילד שלהם, ושלא יאשימו את הילדה שלי. אנחנו רוצים שההורים של רז יקחו אחריות ויעזרו לנו לעבור את הימים הקשים האלה שהבת שלי חווה ונוכל להמשיך הלאה".

 

מתנדבים של המשטרה הם שירו בלילה שבין חמישי לשישי באטיאס, בן 18 מפתח-תקווה, שאיים להתאבד יחד עם חברתו ההרה, בת 17, ופתח באש לעבר המתנדבים. הוא הצמיד אקדח לראשה של חברתו, היא צעקה שהתחרטה ושהיא רוצה לחיות - ואז הוא ירה לעבר המתנדבים ופצע קל אחד מהם. הם ירו לעברו בתגובה מספר לא ידוע של כדורים, והוא נהרג במקום. בחקירה התברר כי עוד לפני כן, בשעה 19:00, העביר הודעה שלפיה הוא וחברתו עומדים להתאבד, ושוטרים פתחו בסריקות אחרי מכוניתו ואיכנו את הטלפון הנייד שלו. בימים שלפני כן עמדה על הפרק השאלה אם הנערה תבצע הפלה או לא.

 

"אמרתי, בואי הביתה, נטפל בהכול"

בהודעה שהועברה לחדשות ערוץ 2 נכתב: "בשעות הערב היום, בתאריך 18.10.12, יתאבדו זוג צעירים באחת מהחורשות בדרך. נקודות ציון יישלחו על ידי הפייסבוק דרך הצ'ק אין שלי. בהצלחה בסיקור, מקווה שתמצאו אותנו. נשאיר מכתב בשולחן העבודה במחשב בבית ואשמח אם תודיעו על כך ותעזרו למשפחות. תודה. המספר שגוי, ובבקשה אל תנסו לעצור בעדנו". בסמוך לשעה 01:00 בלילה שבין חמישי לשישי הגיעו השניים במכונית של הורי הצעיר ליער ליד בית שמש, שם ירה רז באוויר כדי לנסות את האקדח. אחר כך נסע בכביש במהירות גבוהה, והתנגש במעקה בטיחות. מתנדבים של המשטרה שערכו סריקות באזור הבחינו במכונית שעברה תאונה, וכשהתקרבו אליה מבלי לדעת ששם יושבים בני הזוג שחיפשו, הצמיד רז אקדח לראשה של חברתו, ואז החל אירוע הירי.

 

אמש בבית החולים סיפרה אמה של הנערה כי היא עצמה פגשה את רז רק פעם אחת: "הוא ילד מקסים וחברותי, וחבל שזה נגמר ככה". על הלילה הנורא סיפרה: "גם היא וגם רז נבהלו נורא ממה שהם עומדים לעשות. דבר הוביל לדבר, וזה נגמר בכזו טרגדיה. היא סיפרה לי שהיא ניסתה להניא אותו מלהתאבד, ואז הוא הצמיד את הנשק לראש שלה והיא התחננה שלא יפגע בה. פשוט התחננה בפניו. פשוט התחננה. וזה מה שרז עשה. היא הורידה את הראש למטה והוא פנה עם הנשק לכיוון השוטרים". על חילופי היריות סיפרה האם כי הילדה הייתה מבוהלת וכי אינה יכולה לספר הרבה.

 

"בתור אמא אני חווה כאב עמוק כשאני שומעת את הדברים האלה", אמרה יממה אחרי אירוע הירי. "אני יודעת שיכולתי לעזור. כשהודיעו לי שהם באמצע סוג של בריחה התקשרתי אליהם ואמרתי להם לבוא ושאנחנו נעשה את הכול ביחד. הם היו בדרך חזרה הביתה אליי. התקשרתי אליהם ואמרתי לילדה שלי, בואי הביתה, אני אטפל בהכול, אנחנו נסדר לכם הכול. כשהם היו בדרך אליי הכול הסתבך בתאונה".

 

למרות דבריה, ביקשה אמה של הנערה להשתתף בכאבה של משפחת אטיאס ולאחל לה שלא תדע עוד צער. "הבת שלי סיפרה שהופעל עליהם לחץ להפסיק את ההריון ולהפסיק להיפגש. ההחלטה לשים קץ לחייהם הייתה כנראה של רז והיא תמכה בו. הוא נכנס למצוקה שהוא לא ידע איך לצאת ממנה".

 

רז לא הגיע לפגישה בחוף הצוק

אתמול אחר הצהריים סיפרה אמו של רז, ריקי אטיאס, על הימים האחרונים והשעות האחרונות בחיי בנה. היא סיפרה כי באחרונה סיפר לה שהכניס את חברתו להריון, וכי זו שינתה את דעתה שוב ושוב בדבר האפשרות שתעבור הפלה. האם סיפרה כי בליל חמישי חזרה הבייתה מהעבודה בשעה 21:00, ובעלה אמר לה שרז יצא לפגוש חברים בחוף הצוק בהרצליה. הוא אכן קבע עמם להיפגש שם.

 

קברו של רז. שלח מכתב: "הערב תהיה התאבדות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קברו של רז. שלח מכתב: "הערב תהיה התאבדות"(צילום: מוטי קמחי)

 

"הבנתי שזה טוב, ושככה הוא ישתחרר מהמועקה", סיפרה, אולם רז לא הגיע לפגישה, ובהמשך החלו להצטבר רמזים על כוונותיו. "קיבלנו שיחת טלפון שבה נאמר לנו שיש שוטרים בפתח הבית. פתחנו את הדלת, ואז הם סיפרו לנו על המכתב שרז שלח. דיברנו עם חברים שלו כדי לאתר אותו, והתקשרתי גם לחברה שלו, והיא נשבעה לי שהוא לא איתה ולא בירושלים".

 

לדברי האם, לאחר מכן היא שוחחה עם רז בטלפון במשך 20 דקות והרגיעה אותו, והוא אמר לה שהכול בסדר ושהוא בדרך הביתה. רז שוחח גם עם חבריו, והם קבעו להיפגש איתו בחוף הצוק, כפי שתכננו קודם לכן. "ביקשתי מהמשטרה שלא יעשו דבר, ושיתנו לו לפגוש את החברים", מספרת האם ריקי, "אמרתי שנרגיע אותו. סיכמנו עם המשטרה ששני חברים ייסעו לפגוש אותו, ושברכב יהיה שוטר סמוי שבעת הפגישה יתפוס את רז וישתלט עליו".

 

רז אטיאס. "חשבתי שהפגישה עם החברים תשחרר את המועקה" ()
רז אטיאס. "חשבתי שהפגישה עם החברים תשחרר את המועקה"

 

אטיאס נפגע בלילה שבין חמישי לשישי משני קליעים שירו המתנדבים - בראשו ובחזהו, והפגיעות הביאו למותו במקום. המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה כי המקרה נמצא בבדיקה, כדי לקבוע אם הירי של מתנדבי המשטרה לעבר אטיאס בוצע לפי הנהלים. למשפחתו של אטיאס טענות קשות נגד המשטרה. "המשטרה הציבה מחסום, והוא כנראה נבהל וזה הוביל לירי. לדעתי הוא פחד כשראה את מחסום המשטרה, ואיבד את העשתונות. זה לא מתאים לילד שלי", אמרה האם. דודו של רז, דרור אטיאס, טען גם הוא: "המשטרה הייתה צריכה לחכות שההורים יגיעו ויפגשו אותו. ריססו את הרכב ביריות, כל הרכב מרוסס".

 

במשטרה נמסר בתגובה לטענות משפחת אטיאס: "צוות המתנדבים פגש באקראי ברכב לאחר תאונה עצמית בכביש, שאותה ביצע המנוח. המתנדבים חשו לעזרתו אך משהתקרבו אל הרכב שלף המנוח אקדח, החזיק בחברתו כבת ערובה, ירה לעבר המתנדבים ואף פצע אחד מהם בראשו, בעקבות כך ירו בו המתנדבים שני כדורים בלבד". במשטרה דחו את טענת המשפחה שהוצבו מחסומים, ואמרו עוד: "אין תופסים אדם בשעת צערו, ואנו מבינים ללבה הכואב של המשפחה".

 

אמו של רז אטיאס, ריקי. הנערה סיפרה: "הוא אסף אותי כדי למות" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
אמו של רז אטיאס, ריקי. הנערה סיפרה: "הוא אסף אותי כדי למות"(צילום: עופר עמרם)

 

אתמול נחקרה הנערה שוב בבית החולים שבו היא מאושפזת, אחרי שמוקדם יותר נגבתה ממנה עדות ראשונית. גם מתנדבי המשטרה שירו

באטיאס תושאלו אתמול בשנית. לפי גורמים המעורים בפרטי החקירה, השניים היו נחושים להתאבד יחד: "הוא אסף אותי כדי למות", סיפרה

לדבריהם הנערה למשטרה. לדבריה, ברגע האחרון היא התחרטה ואמרה לרז: "נשמה, אל תהרוג אותי".

 

חבריו של רז למחזור במוסד החינוכי שבו למד, נדהמו כששמעו מה אירע. "הוא תמיד היה שמח, קשה היה למצוא אותו מבואס, והוא תמיד עודד את כולם", סיפרה ט', בת המחזור. "כשהיו לי קשיים, רז אמר לי 'מאמיל'ה, עזבי אותך שטויות, יהיה בסדר", סיפרה. "זה בלתי נתפש שבן אדם כמוהו יעשה מעשה כזה. הוא תמיד היה במרכז, וכולם אהבו אותו. זה לא מתאים לפרופיל של אדם עם נטיות אובדניות. כשראיתי את השם שלו באינטרנט, חשבתי שמדובר ברז אטיאס אחר".

 

בהכנת הידיעה השתתף מאור בוכניק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רז אטיאס. אמה של הנערה: "ילד מקסים"
צילום: עופר עמרם
אמו של רז, ריקי. תלונות על המשטרה
צילום: עופר עמרם
מומלצים