שתף קטע נבחר

איטליה: מאסר למדענים שלא חזו את רעש האדמה

שבעה מומחים הורשעו בהריגה משום שלא העריכו כראוי את הסיכון הנשקף לעיר ל'אקווילה ולא פעלו לנוכח סדרת רעידות אדמה שקדמו לרעש הקטלני שאירע ב-2009

בית המשפט באיטליה הרשיע היום (יום ב') שישה מדענים ועובד מדינה בהריגה ודן אותם לשש שנות מאסר, משום שלא הזהירו מפני רעידת האדמה שפקדה את ל'אקווילה לפני שלוש שנים, הרסה את מרכז העיר וגרמה למותם של 300 בני אדם. הם יערערו על הכרעת הדין וככל הנראה לא יישלחו בינתיים לכלא.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

השבעה עבדו ב"וועדה הלאומית לחיזוי סיכונים ומניעתם". הם הואשמו בהזנחה וברשלנות פושעת בנוגע להערכתם את הסכנה הנשקפת לעיר ולאחריות שהייתה מוטלת עליהם ליידע את הרשות לגבי הסיכונים הצפויים.

 

גופים בינלאומיים גינו את המשפט. האיגוד הגיאופיזי האמריקני אמר כי החשש מרדיפה משפטית ירתיע מדענים מלעסוק בהערכת סיכונים סייסמולוגיים ומלייעץ לממשלות בנושא.


ל'אקווילה. העיר נהרסה חלקית שלוש פעמים בעבר (צילום: AP) (צילום: AP)
ל'אקווילה. העיר נהרסה חלקית שלוש פעמים בעבר(צילום: AP)

חילוץ בל'אקווילה (צילום: AP) (צילום: AP)
חילוץ בל'אקווילה(צילום: AP)

 

רעש אדמה בעוצמה 6.3 היכה בעיר ל'אקווילה ב-6 באפריל 2009, בשלוש וחצי לפנות בוקר. מאות נהרגו בשנתם, יותר מאלף נפצעו ועשרות אלפי בניינים התמוטטו. בלב המאבק המשפטי נבחן אם המומחים שמונו על ידי הממשלה ציירו תמונה אופטימית מדי של הסיכונים הניצבים בפני העיר. ל'אקווילה נהרסה באופן חלקי בשלוש רעידות אדמה במאות האחרונות.

 

המשפט התמקד בסדרה של רעשי אדמה בעוצמה נמוכה שפקדו את האזור בחודשים שקדמו לרעידה הקטלנית. על פי התביעה, אלו היו צריכים לשמש תמרור אזהרה, אך המומחים לא העריכו נכונה את הסיכון לרעש עוצמתי.

 

בניגוד למומחים, סייסמולוג שבדק את רעשי האדמה דווקא סבר שהם מובילים לרעידה חזקה - אך הוא הואשם בזריעת בהלה. ג'ואקינו ג'וליאני קבע חודשיים לפני הרעש הקטלני כי סדרת הרעידות היא הקדמה לרעש גדול עוד יותר שעתיד להתרחש באפריל. כתוצאה מההתרעה שפורסמה באינטרנט,

יצאו אזרחים מבוהלים לרחובות במכוניות וקראו באמצעות מגפון לתושבים שיעזבו את בתיהם. בעקבות המהומה שפרצה בעיירה השלווה נעצר ג'וליאני בחשד לזריעת בהלה בקרב התושבים. המשטרה הורתה למדען להסיר את האזהרה מהרשת.

 

בעקבות המהומה ומעצרו של המדען ערכה עיריית ל'אקווילה פגישה מיוחדת בשיתוף עם נציגי הסוכנות הממשלית להגנה על האזרח. בפגישה שנערכה ביום שישי האחרון לפני האסון הבטיחו אנשי הסוכנות לתושבים כי לא נשקפת להם כל סכנה.

 

הרעידות שהורגשו באחרונה באזור הן ביטוי לרצף סייסמולוגי שגרתי. "מדובר באירוע שגרתי לגמרי לאזור כמו ל'אקווילה", נמסר בהודעה שפרסמה הסוכנות האיטלקית ב-31 במרס. עם זאת, ההודעה הוסיפה הסתייגות לפיה "חשוב להדגיש שלא ניתן לחזות מראש רעידות אדמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ל'אקווילה. 300 נהרגו, יותר מאלף נפצעו
צילום: AP
מומלצים