שתף קטע נבחר

"בריטניה לארה"ב: לא נסייע בתקיפה באיראן"

דיפלומטים אמריקנים ניסו לשכנע את הממשלה הבריטית לאפשר לצבא האמריקני להשתמש בבסיסי הממלכה, אבל ב"גרדיאן" נכתב כי הם נענו בשלילה. "איראן אינה איום ברור ומיידי, סיוע לתקיפה מקדימה יהווה הפרת החוקים הבינלאומיים"

מתיחות בריטית-אמריקנית על רקע האפשרות לתקוף את הגרעין האיראני: בעיתון הבריטי "הגרדיאן" נכתב היום (ו') כי הבריטים דחו את הכוונות של ארצות-הברית להשתמש בבסיסים הצבאיים של הממלכה כדי לסייע בהכנות לריכוז הכוחות במפרץ. על פי ייעוץ משפטי חשאי שניתן לבריטים, תקיפה מקדימה באיראן תהיה הפרה של החוקים הבינלאומיים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

ל"גרדיאן" נאמר כי דיפלומטים אמריקנים השתתפו הם בניסיונות לשכנע את הבריטים להשתמש בבסיסיהם בקפריסין, ולקבל אישור לטוס מבסיסים אמריקנים באי אסנשן באוקיינוס האטלנטי ובדייגו גרסיה שבאוקיינוס ההודי - שתיהן טריטוריות בריטיות.

 

הפנייה האמריקנית נעשתה על רקע הסטטוס קוו בשיחות הגרעין עם איראן, אבל שרים בריטיים הגיבו לה בקרירות. הם היפנו את האמריקנים לייעוץ משפטי בריטי, שקובע כי איראן אינה "איום ברור ומיידי". לדברי בכיר בריטי, "בריטניה תפר את החוקים הבינלאומיים אם היא תסייע למה שיוביל לתקיפה מקדימה באיראן. זה דבר ברור. הממשלה השתמשה בזה כדי להדוף את הניסיונות האמריקנים".

 

מקורות בבריטניה מסרו כי האמריקנים עדיין לא פנו רשמית לממשלתו של דיוויד קמרון ולדבריהם השיחות עד כה נועדו לבחון את העמדה הבריטית. "אני חושב שהאמריקנים הופתעו שהשרים הסתייגו מהענקת סיוע שכזה", אמר אחד הגורמים. "הם ציפו אולי להתנגדות מצד בכירים במפלגה הליברלית-דמוקרטית, אבל גם השמרנים התנגדו".

 

גורמים בממשל בלונדון אמרו כי קמרון וממשלתו לא יתנגדו לכך שארצות-הברית לא תמסור להם מידע לפני תקיפה בטהרן. "זה די ברור שאם ישראל תחליט לתקוף את איראן, או שהאמריקנים יחליטו לעשות זאת בשביל ישראל או לתמוך בהם, לבריטים לא ייאמר דבר לפני כן. במובנים מסוימים, ממשלת בריטניה מעדיף זאת כך". לבריטים נוכחות גדולה במפרץ הפרסי, ולצי הממלכתי כ-10 ספינות באזור, ובהן צוללות גרעיניות.

 

אתמול דיווחו דיפלומטים מערביים כי נראה שטהרן סיימה את הצבת הצנטריפוגות במתקן התת-קרקעי להעשרת אורניום בפורדו. המהלך מקרב את הרפובליקה האיסלאמית בצעד נוסף לייצור פצצה גרעינית, אולם הצנטריפוגות החדשות טרם הופעלו מסיבה שאינה ברורה. באיראן הודיעו השבוע כי אם הסנקציות עליהם יוחרפו - הם יפסיקו לייצא נפט. ב"ניו יורק טיימס" נטען לאחרונה כי ארצות-הברית מוכנה לנהל שיחות ישירות על הגרעין עם הרפובליקה האיסלאמית, אולם שני הצדדים מיהרו להכחיש.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמרון ואובמה. מתיחות חוצת יבשות?
צילום: MCT
מומלצים