שתף קטע נבחר

סוריה: 146 הרוגים ביום הראשון להפסקת האש

פעילי זכויות אדם דיווחו כי בעימותים השונים - ביום הראשון להפסקת האש לרגל חג הקורבן - נהרגו 53 אזרחים, 50 מורדים ו-43 חיילים. בצלב האדום התאכזבו: "קיווינו שהאלימות תפחת ושהאנשים יוכלו לצאת מבתיהם ולהצטייד במצרכים"

הפסקת האש בסוריה לא החזיקה מעמד אפילו יום אחד: לפחות 146 בני אדם נהרגו אתמול ברחבי סוריה, אף שהיה זה יומה הראשון של הפסקת האש ההדדית שהוכרזה לרגל חג הקורבן. הבוקר (שבת) דווח על עוד ארבעה הרוגים, ביניהם ילד, בהפצצה של צבא אסד בחלב ובאזור העיר דרעא שבדרום המדינה. המורדים הכריזו כי הפסקת האש היא כשלון והאשימו את משטר אסד בהפרות.

 

הבטיחו רגיעה - הכתבות האחרונות מסוריה:

סוריה: הפסקת האש הופרה, אסד התפלל במסגד

הפסקת האש: פיגוע קטלני וילדים הרוגים בדמשק

צבא סוריה: ננצור את האש במהלך החג

 

פעילי זכויות אדם דיווחו הבוקר כי בעימותים השונים נהרגו 53 אזרחים, 50 מורדים ו-43 חיילים. אתמול נהרגו, בין היתר, חמישה בני אדם ועוד 32 נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בדרום הבירה דמשק. כך דיווח ערוץ הטלוויזיה הממלכתי. פעילי אופוזיציה במדינה דיווחו לרשתות תקשורת זרות כי מכונית התופת התפוצצה ליד חצר משחקים של ילדים.

 

מפקד המורדים הסורים בעיר חלב כינה את הפסקת האש שנכנסה לתוקפה אתמול, "תינוק שנולד מת". לדברי המפקד, "שביתת הנשק הזו היא שקר. איך יכול המשטר הפושע הזה לשמור על הפסקת אש? זהו כישלון של השליח המיוחד לחדר ברהימי". 

בצלב האדום אמרו לרשת "אל-ג'זירה" כי הם מאוד מודאגים מהמצב ההומניטרי בסוריה. "קיווינו שהאלימות תפחת ושהאנשים יוכלו לצאת מבתיהם, להצטייד במצרכים ולפנות לקבלת טיפול רפואי", אמר נציג מטעם הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, שון מגווייר. "המצב מאוד-מאוד רע. בינתיים הצלחנו להעביר קצת ציוד, אבל היינו רוצים להגיע למקומות נוספים".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet בעמוד מיוחד

 

הפסקת האש שנכנסה לכאורה לתוקף אתמול בוקר בסוריה, יוזמתו של שליח האו"ם והליגה הערבית לחדר ברהימי, אמורה להימשך עד סוף החג. ביום חמישי הודיע צבאו של הנשיא בשאר אסד כי יפסיק את פעולותיו נגד המורדים במהלך חג הקורבן, וינצור את האש מיום שישי בבוקר ועד יום שני.

 

תיעוד הפגזה באזור דמשק, אתמול

 

עם זאת, בהודעה הובהר כי הצבא שומר לעצמו את הזכות להגיב להתקפות

 ולהפגזות מצד המורדים. מפקד הארגון החמוש הגדול ביותר של המורדים, צבא סוריה החופשי, גם הצהיר כי יכבד את הפסקת האש, אך תבע שחרור אסירים מחר. גם הוא אמר שהארגון יגיב במידת הצורך.

 

השליח המיוחד ברהימי ערך בימים האחרונים פגישות עם בכירים סורים ודילג בין בירות במאמץ להגיע להפסקת אש במהלך החג, שמצוין בסוף השבוע ברחבי העולם המוסלמי. בעבר כבר הכריזו הצדדים על הפסקת אש, בעקבות מאמציו של השליח הקודם קופי אנאן, אך שניהם הפרו אותה באופן שיטתי, עד שקרסה כליל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנגדי המשטר בסוריה, אתמול
צילום: רויטרס
אסד בתפילת החג, אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים