שתף קטע נבחר

משה כחלון: זה מה שהרשת חושבת עליך

השר החברתי פרש ואולי יחזור, אולי יחבור ועוד שנה כבר מי יזכור. זה בדיוק כר המרעה של חיות הפייסבוק והטוויטר שמשחיזות עליו את ההומור והכישורי הגרפיקה שלהם. וגם: סקר גולשים מאוד מחמיא לשר לשעבר והרבה פחות לרוחמה אברהם

מערכת הבחירות הנוכחית מתחילה להזכיר את סדרת הפנטזיה "משחקי הכס". מצד אחד זה הופך אותה למעניינת במיוחד, מצד שני, הבריתות, ההסכמים והבגידות נוטים לבלבל קצת את הקוראים. בספר החדש שנכתב ברגעים אלו על הפוליטיקה הישראלית ("ריקוד הפוליטיקאים") מוקדש פרק מיוחד לשר משה כחלון והחלטתו לפרוש, ובמהרה לחזור, לזירה.

  

דומה שתוך שבועיים כחלון הפך מחבר כנסת ושר פופולרי במיוחד, לפוליטיקאי המואשם בזגזגנות: לפני כשבועיים הודיע על פרישתו מהמערכת הפוליטית וסיפר כי בכוונתו לחזור הביתה. בתחיל השבוע נתניהו עוד חיבק אותו בוועידת הליכוד ואמר, "משה, אתה נולדת בליכוד, אתה נשאר בליכוד, אתה תמיד תהיה בליכוד ואתה תעזור לליכוד לנצח בבחירות". היום לעומת זאת כחלון כבר מודה כי הוא "בשל נפשית לקבל את ההחלטה להקים מפלגה חברתית"

 

שחר אבן דר מאנדל ()
שחר אבן דר מאנדל

 

חוק טבע פוליטי אומר כי אחרי הטלטלה – בא הסקר, והסקרים בינתיים מאוד מחמיאים. לפי סקר שהזמינה מפלגת העבודה (ונערך על ידי מכון דחף בראשות ד"ר מינה צמח), אם כחלון יחבור לשלי יחימוביץ' המפלגה תקבל 32 מנדטים, בערך כמו הליכוד ביתנו. סקר נוסף שהזמינו מקורביו של כחלון (ובוצע על ידי הסוקר רפי סמית) גורס כי ואם יבחר כחלון לרוץ עם ציפי לבני, השניים יקבלו 26 מנדטים ומפלגה חברתית בראשותו של כחלון תוכל לגרוף לא פחות מ-30 מנדטים, .

  

ברשת נתונים מסוג זה נשמעים מעט מופרכים, וגולשים רבים מאמנים כי מדובר בגוזמאות, במקרה הטוב, ובספין מתוחכם במקרה הפחות טוב. הנה כמה מהדברים שעלו ביממה האחרונה:

 

סקרים אמיתיים:

 

יאיר לפיד - שרבוטי שרבוטים:

"אסור להתייאש! לדעתי איחוד של כחלון, להקת בנזין, העבודה, ליבני, מכבי ת"א מעונת 95', אולמרט, הליכוד וש"ס מביא לפחות 17 מנדטים". ()
"אסור להתייאש! לדעתי איחוד של כחלון, להקת בנזין, העבודה, ליבני, מכבי ת"א מעונת 95', אולמרט, הליכוד וש"ס מביא לפחות 17 מנדטים".

 

דורון אביגד: "שמעתי שכחלון ולבני, להלן: בוב הבנאי ודורה, מחזיקים בסקרים פנימיים לפיהם הם שווים יחד 27 מנדטים. גם לי היה פעם סקר פנימי עם משהו 27, אבל אז קרתה המציאות".

 

הלל גרשוני: "סקר חדש מגלה כי אם כחלון יחבור לליכוד תגרוף המפלגה החדשה 55 מנדטים. עוד מגלה הסקר כי אם כחלון יפרוש שוב ושוב יחבור, המפלגה החדשה תגרוף 85 מנדטים. במקרה של פרישה וחיבור מחודשים, תגיע המפלגה החדשה לכ-143 מנדטים (סטיית התקן 3.4%)"

 

איתמר שאלתיאל: "מחקרים מצאו כי תוספת של מעט כחלון למים יכולה לסייע במקרים של עקרות, צפדינה ובריחת שתן"

 

אוריאל דסקל: "סקר: אם כחלון ימנה כלבלב חמוד למספר 2 שלו הוא יזכה ל-36 מנדטים. כל עוד הכלבלב לא מחזיק בדעות שמאלניות".

  

ויש גם תאוריות קונספירציה:

 

ליאור מאירי: "תיאוריית קונספירציה חביבה ששווה לחשוב עליה: כחלון ״פורש״ בניגוד לכל היגיון פוליטי שבוע לפני האיחוד עם ליברמן. כחלון מקים ״מפלגה

חדשה״ יומיים אחרי האיחוד. במקום שגל קולות הליברלים ו״החברתיים״ יעברו לשלי או לפיד, הם עוצרים בדרך אצל הדוד משה. אחרי הבחירות כחלון, ביבי וליברמן חוזרים לשבת יחד בממשלה. אחד שר אוצר, אחד ראש ממשלה ואחד שר ביטחון."

 

גיא גולד: "בוא נצביע לכחלון, הוא פוליטיקאי חברתי, הם אומרים. את זה שכחלון ייקח את כל המנדטים שלו חזרה הביתה, יתאחד עם ביבי וליברמן שנייה וחצי אחרי הבחירות וישאיר את המצביעים שלו עם האצבע ב***, זה אף אחד לא אומר"

 

גיל רימון: "עכשיו כשיצא הכחלון מהשק, כל התרגיל המוזר של ביברמן פתאום מובן והגיוני. וגם חכם. וגם ציני. וגם מרושע. וגם ריכוזי. וגם מייאש.

שוב המומחיות האמיתית של פינקליהו נחשפת: הבנת רצונו ודחפיו של המצביע הממוצע + ידע ונסיון מעשי בתורת המשחקים ולגבי שלי, שאמרה היום שהיא ביחד עם כחלון יכולים להוות משקל נגד לליכוד - אני לא יודע אם באמת אין לה מושג על מה היא מדברת או שהיא רק סומכת על זה שלי אין מושג על מה היא מדברת, אבל כחלון כמובן סגור כבר בטריו השולט והמקסים שלנו. לפי כל הסימנים, התרגיל תואם עם כחלון וליברמן כבר לפני הרבה זמן - ויושם ביעילות מקסימלית וכנראה גם בעיתוי נכון".

 

מיש מאייר:

 (איור: מיש) (איור: מיש)
(איור: מיש)

 

עמיר שיבי ()
עמיר שיבי

 

ערן ורד העלה צילום מסך  לעמוד של כחלון באתר "כנסת פתוחה" ומצא כי הציונים של השר נמוכים מאוד.

 

 

נתונים מאתר כנסת פתוחה:

 

כחלון: חברתי ואמין?

אתר כחול (דיבורים כמו חול) שמאפשר לגולשים לראות את הבטחות הפוליטיקאים, לדרג את רמת אמינתן, מגלה לנו שההתבטאות של כחלון על פרישתו מהפוליטיקה ("אני פורש לשנתיים, והצעד הזה הוא ממש לא כדי לקבל תפקיד") זכתה לנתון מדהים של 20% הסכמה בלבד - 77% אמון.

 

המשמעות היא שגולשים לא רצו שכחלון יעזוב את הפוליטיקה, אבל האמינו לו שיעשה זאת. לשם השוואה, התבטאות דומה של רוחמה אברהם ("לאחר כעשור שבו שימשתי כחברת כנסת וכשרה, אני חשה רצון לקחת פסק זמן מהכהונה בכנסת ולהתמקד בעשייה ציבורית מסוג אחר") זכתה ל- 90% הסכמה. האם התנהגותו של כחלון תפגע בתדמיתו? כפי הנראה היא פוגעת כבר עכשיו, אבל בפוליטיקה כמו בפוליטיקה - זה לא אומר הרבה מספר המנדטים להם יזכה. 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים