שתף קטע נבחר

המורדים מסתתרים בגבול, המחבלים יגיעו גם?

בעקבות הכדור שפגע בג'יפ מג"ד גולני, תימשך הכוננות הגבוהה בגבול סוריה. בצה"ל מודאגים יותר מכך שחוליות טרור ינצלו את הכאוס ויהפכו את הגבול למהדורה הצפונית של גבול סיני

הכדור שפגע אמש (יום ב') בג'יפ של מג"ד בגולני על גדר המערכת ברמת הגולן הוא תזכורת נוספת למצב הנפיץ. המורדים מתקרבים במהלך הקרבות לגדר הגבול ועומדים סמוך אליו, מתוך הנחה שצבאו של אסד יימנע מירי ישיר לעבר רמת הגולן. למרות הירי הזה, בצה"ל מודאגים בעיקר מאובדן שליטה של הצבא הסורי ומהתבססות של גורמי טרור שעלולים להוציא לפועל פיגועים באזור.

 

מלחמת האזרחים בסוריה  - דיווחים אחרונים ב-ynet:

ג'יפ מג"ד ספג אש בגבול סוריה - אין נפגעים

פיגוע קטלני בסוריה: "50 אנשי אסד נהרגו"

 

בעוצבת געש, שחולשת על רמת הגולן, קיימו אמש הערכת מצב מיוחדת בעקבות האירוע החריג, אך גורמים בצה"ל הדגישו שלא מדובר בירי מכוון, אלא חלק מהמלחמה שמתחוללת ממול. לפי דיווחים ערביים, שני סורים נהרגו במהלך הקרבות בכפר ביר עג'ם שבמרכז הרמה, בשטח שנחשב למפורז. כמו בירי התועה של פצצות המרגמה שנפלו בשטח רמת הגולן בחודשים האחרונים, גם הפעם לא צפויה תגובה של צה"ל מעבר לתלונה נוספת שתוגש למפקדת כוחות האו"ם שאוכפים את הסכם הפסקת האש בין המדינות.

 

המטרה של צה"ל היא לא לקחת שום חלק פעיל או להיגרר לסכסוך הפנימי בסוריה, למרות זליגתו לאזור הגבול, ולשמור על איפוק מרבי. הכוננות הגבוהה בגזרה שהחלה בשבת לאחר כניסתם של שלושה טנקים סוריים לשטח המפורז בביר עג'ם, תימשך גם בימים הקרובים. לא מן הנמנע שהקרבות יתפשטו לכפרים נוספים.  

 

הקרבות מתעצמים סמוך לגבול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הקרבות מתעצמים סמוך לגבול(צילום: EPA)

בעקבות הירי הוכרז האזור שטח צבאי סגור  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
בעקבות הירי הוכרז האזור שטח צבאי סגור (צילום: אביהו שפירא)

 

למרות המתיחות מהכדור התועה, החשש הגדול יותר הוא מהתבססות חוליות טרור עולמי בגבול, תוך ניצול אובדן השליטה של משטרו של אסד, והוצאת פיגועים נגד חיילים או אזרחים ישראלים, במתווה דומה למתקפת הטרור בגבול עם מצרים לפני כשלושה חודשים. כפי ששודר בטלוויזיה הסורית, צבאו של אסד מתגבר את כוחותיו בגולן הסורי.

 

בינתיים, בצבא ממשיכים במבצע ההנדסי רחב ההיקף לביצור הגבול, בדומה להקמת הגדר בגבול עם מצרים. הגדר הישנה מוחלפת בחדשה וגבוהה. במקביל נפרסת רשת התרעה חדישה ומתקדמת שתתריע על כל נגיעה בגדר, ונפרסים גם חיישנים לאורך הגבול עבור מערכת רבת חיישנים (מר"ס), שנחשבת למערכת המכ"מים והמצלמות האיכותית ביותר שיש לצה"ל כיום. בכך תשתפר דרמטית יכולת האיסוף של כוחות צה"ל, שיוכלו כבר מהשבועות הקרובים להביט ביום ובלילה על כל תנועה חשודה, בקרבת הגבול ולעומק סוריה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיילי צה"ל ברמת הגולן
צילום: רויטרס
מומלצים