שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

שגריר ארה"ב: "לבנות את המדינה הפלסטינית"

במפגש של המכון למחקרי ביטחון לאומי התייחס דן שפירו ליום שאחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב, ואמר כי "צריך רשות פלסטינית חזקה ויציבה". הוא הוסיף שאובמה נחוש למנוע גרעין מאיראן וציין כי היחסים עם רה"מ נתניהו טובים

השגריר האמריקני מסמן את היעד של הנשיא אובמה בכהונתו השנייה: אחרי שהבוחר האמריקני אמר את דברו, אמר הבוקר (יום ד') שגריר ארצות-הברית בישראל, דן שפירו, שתוצאות הבחירות יובילו להתנעה של נושאים חשובים שהיו בהקפאה זמן רב, ובראש ובראשונה הנושא המדיני.

 

 

"הדרך היחידה שבה אפשר לפתור את הקונפליקט היא באמצעות משא ומתן ישיר", אמר שפירו במפגש של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "אני בטוח שנמשיך לחפש אפשרויות להביא את הצדדים יחד ונמשיך לחפש דרכים לפתור את הקונפליקט על ידי שיחות ישירות".

  

באשר לחוסנה של הרשות הפלסטינית אמר שפירו: "אני חושב שכל מי שהתעסק בנושא מבין שיש צורך ברשות פלסטינית חזקה ויציבה שיכולה לסייע בנושאי ביטחון וצורך לבנות את מוסדות המדינה הפלסטינית העתידית. זה האינטרס של כולנו ולכן אנו חושבים שזה חשוב שהרשות הפלסטינית תמשיך להיות שחקן מרכזי סביב שולחן המו"מ, ולא על ידי ניסיון לעשות צעדים חד צדדיים כמו הליכה אל האו"ם. זהו אינטרס משותף שלנו ושל ישראל".

 

גם ראש המרכז למחקרי ביטחון לאומי, אלוף במיל' עמוס ידלין, סבור כי תוצאות הבחירות יתניעו תהליכים חשובים שהיו בהקפאה כמו המצב בסוריה, סוגיית הגרעין האיראני וכן התהליך המדיני מול הפלסטינים. "ההקפאה הארוכה ביותר הייתה בנושא חשוב ביותר, הנושא המדיני", אמר ידלין. הוא הוסיף כי בחירתו של אובמה לכהונה שנייה תאפשר להתרכז בתהליכים האלה בכהונה הקרובה. לדבריו, תוצאות הבחירות בארה"ב צפויות להשפיע על הבחירות בישראל ואף על מועמדים שעדיין לא החליטו על המשך דרכם.

 

תמונת הניצחון של ברק אובמה. עוד 4 שנים של "עבודה קשה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תמונת הניצחון של ברק אובמה. עוד 4 שנים של "עבודה קשה"(צילום: AFP)

 

השגריר שפירו התייחס ליחסים בין הנשיא אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו וציין כי הם יחסים טובים. "שני האישים עובדים טוב ביחד, הם נפגשים לעיתים קרובות, הם נפגשו 9 או 10 פעמים ומדברים באופן קבוע בטלפון. הצוותים שלהם עובדים מאוד קרוב אחד לשני". לדבריו, הנשיא אובמה ממתין להזדמנות לבוא לבקר בישראל, אך לפי שעה אין לו חדשות בנושא.

 

בנושא התגרענותה של איראן ציין השגריר האמריקני בישראל כי "לאורך כל הכהונה הראשונה שלו, הנשיא היה מאוד ברור שהוא נחוש בדעתו להביא לכך שאיראן לא תצליח להשיג נשק גרעיני. זוהי התחייבות שהוא נאמן לה, מפני שהוא מבין שהאינטרסים הביטחוניים של ישראל משפיעים על האינטרסים הביטחוניים של ארה"ב, אבל הוא מאוד קרוב לעמדת ישראל על אסטרטגיה משותפת כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני וליצור פעולות מנע באמצעות דיפלומטיה, ואם צריך גם באמצעות פעולה צבאית".

 

לדברי שפירו, בארבע השנים הקרובות ימשיך הממשל בוושינגטון "בעבודה הקשה כי הצלחת המטרה היא חיונית. אני חושב שהנשיא תמיד לחם עבור האמונות האמריקניות גם בבית וגם מחוץ מעבר לים, וזה כולל לעמוד לצד בני בריתנו ולהבטיח את ביטחונם. זה כולל חתירה ליחסים של שלום והרחבת מעגל המדינות הדמוקרטיות היכן שרק נוכל. אלו הערכים שאנו תמיד נאבקים למענם ונמשיך להיאבק למענם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר דן שפירו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים