שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ישי: "כנראה שזה בוקר לא כל-כך טוב לנתניהו"

שר הפנים התייחס בכנס באילת לבחירתו המחודשת של ברק אובמה לתפקיד נשיא ארה"ב וציין כי "אסור לנו להתערב בבחירות במדינה אחרת". השר אטיאס: "זה מלמד שאסור להזניח את השכבות החלשות"

אחרי שנפלה ההכרעה בבחירות לנשיאות ארה"ב, מודה הבוקר (יום ד') שר ראשון בממשלת ישראל כי זכייתו של ברק אובמה לא מיטיבה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. במהלך כנס דוברי הרשויות המקומיות באילת אמר סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי בהתייחסותו לבחירת אובמה לכהונה שנייה כי "כנראה שזה בוקר לא כל-כך טוב לראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

במהלך הכנס נשאל יו"ר ההנהגה המשותפת בש"ס גם אם זו הייתה טעות מבחינת ישראל להתערב בבחירות בארה"ב ועל כך הוא השיב: "אני לא יודע אם ישראל התערבה בבחירות או לא, אבל ככלל אסור לנו להתערב בבחירות במדינה אחרת".

 

שותפו של ישי להנהגת ש"ס, השר אריאל אטיאס, אמר מוקדם יותר בעקבות ניצחונו של אובמה כי "תנועת ש"ס מברכת את נשיא ארה"ב הנבחר בשנית. המאבק בבחירות אלה היה על מדיניות כלכלית כלפי האזרחים וניצחונו של הנשיא אובמה בעת הזו מלמד שהשכבות החלשות דורשות שהשלטון לא יזניח אותן". אטיאס שמשמש כיו"ר מטה ההסברה של ש"ס הוסיף כי "אנו מתפללים לשלומה של מלכות ולתמיכה של הנשיא אובמה במדינת ישראל אל מול האתגרים והאיומים שבפניהם אנו ניצבים".  

 

נתניהו עצמו מסר הבוקר תגובה קצרה שבה בירך את אובמה על ניצחונו. נתניהו ציין בהודעתו כי "הברית האסטרטגית בין ישראל לארצות הברית חזקה מתמיד. אמשיך לעבוד עם הנשיא אובמה כדי להבטיח את האינטרסים החיוניים לביטחונם של אזרחי ישראל".

 

מתכנן נקמה? אובמה בנאום הניצחון, הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתכנן נקמה? אובמה בנאום הניצחון, הבוקר(צילום: AFP)

 

מנגד, גורמים וחברי כנסת בליכוד הביעו אכזבה מניצחונו של אובמה וחוששים שישראל תעמוד בפני לחצים ותיאלץ לעשות ויתורים מדיניים. "אובמה לא טוב לישראל והחשש שלנו שהוא ינסה להפעיל לחצים על ישראל ולבצע ויתורים בגלל היחסים הקרירים בינו לבין נתניהו", אמר אחד מחברי הכנסת של הליכוד.

 

חבר כנסת אחר של הליכוד שהביע תמיכה במיט רומני ציין כי בסופו של דבר לא יהיה מנוס מהשלמה עם כהונה נוספת של אובמה בבית הלבן. "בסוף נצטרך לעבוד איתו, וככה יהיה, ולמרות האכזבה מהבחירה הזאת, אני מאמין שנתניהו ואובמה בסוף יעבדו ביחד". ח"כ דני דנון הביע אכזבה מבחירתו של אובמה ואמר כי לא ניתן יהיה לסמוך עליו. "מדינת ישראל לא תתקפל בפני אובמה. אין לנו על מי לסמוך חוץ מאשר על עצמנו".

 

יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני כתבה בדף הפייסבוק שלה כי היא מברכת את אובמה "שריגש מחדש את אמריקה. ארצות הברית הפקידה בידי אובמה את עתידה ויש לכך משמעות גם מבחינתנו. ביטחון ישראל מבוסס על היחסים האסטרטגיים בין ישראל לארצות הברית שבנויים גם על אמון בין מנהיגים שחסר היום. חשבון נפש ותיקון עמוק נדרש".

 

אקוניס: "קמפיין הפחדה של השמאל" 

יו"ר צוות התגובות של הליכוד, ח"כ אופיר אקוניס, אמר כי "קמפיין ההפחדה המוכן של השמאל כבר יצא לדרך. כמו תמיד השיקולים הפוליטיים הצרים שלהם גוברים על השיקולים

 הממלכתיים. הברית האסטרטגית בין ישראל לארה"ב חזקה מאי פעם. חזקה הרבה יותר מאוסף סיסמאות בחירות משומשות".

 

נשיא המדינה שמעון פרס שעורך ביקור ברוסיה, התייחס אף הוא הבוקר לתוצאות הבחירות בארה"ב ואמר כי "הנשיא אובמה זכה בזכות הרקורד שלו ומשום שהוא מייצג את העתיד. אני מאמין שכל דבר שהוא הבטיח שיעשה – ייעשה. לאורך כל הדרך הוא היה חבר אמת למדינת ישראל ואני משוכנע שכך גם יהיה בעתיד".

 

בנוגע לטענות שהושמעו על התערבות ישראלית בבחירות בארה"ב אמר פרס כי "יש הרבה אנשים נבונים בישראל ויש הרבה אנשים שחושבים אחרת. אני מעדיף להיות במיעוט צודק מאשר ברוב טועה".

 

בהכנת הכתבה השתתפה מרב יודילוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי בכנס באילת, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים