שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מאפריל 2013: בני 16 ותשעה חודשים יוכלו לנהוג

  גיל הזכאות לרישיון נהיגה יורד בשלושה חודשים, ובאותה עת תגדל תקופת הליווי בפרק זמן זהה, תמשך על-פני 50 שעות לפחות, מהן 10 בלילה ו-10 נוספות בכבישים בינעירוניים

  בשורה לצעירים: גיל הזכאות לרישיון נהיגה ירד ל-16 ותשעה חודשים, כבר באפריל הקרוב. משרד התחבורה מודיע היום (ד') כי החל ב-1 באפריל 2013 יוכלו תלמידי נהיגה לגשת למבחן מעשי ("טסט") בגיל 16 ותשעה חודשים, במקום 17 כיום. הקדמת גיל קבלת הרישיון תיעשה במקביל להארכת התקופה שבה יחויבו נהגים צעירים לנהוג בלוויית מבוגר - משלושה חודשים כיום לחצי שנה.

   

   

  הקדמת גיל הרישיון כפופה לאישור תקנות בוועדת הכלכלה של הכנסת. במשרד התחבורה אמרו היום ל-ynet כי נעשים מאמצים לאשר את התקנות הרלוונטיות עוד לפני הבחירות הקרובות, ולכל המאוחר - מיד לאחר שיתקיימו, בינואר 2013.

   

  מאפריל: גיל הוצאת הרישיון יוקדם ל-16 ותשעה חודשים (צילום: סבסטיאן שיינר) (צילום: סבסטיאן שיינר)
  מאפריל: גיל הוצאת הרישיון יוקדם ל-16 ותשעה חודשים(צילום: סבסטיאן שיינר)

   

  תכירו: רישיון נהיגה מדורג

  הקדמת הגיל שבו אפשר לגשת למבחן מעשי נעשית כחלק מיישום "רישיון נהיגה מדורג" - הליך ארוך ומורכב מהנהוג כיום, שאושר במליאת הכנסת במרץ 2012, במסגרת תיקון לפקודת התעבורה. על-פי התיקון, מי שיעבור את המבחן המעשי בהצלחה יקבל "היתר נהיגה", ויידרש לנהוג עם מבוגר במשך שישה חודשים: בשלושת החודשים הראשונים תחול חובת הליווי בכל שעות היום, ובשלושת החודשים הנוספים תחול החובה רק בלילה.

   

  במהלך תקופת הליווי, יידרשו הנהגים החדשים לנהוג לא פחות מ-50 שעות עם מלווה - מהן לפחות 10 שעות בלילה, ו-10 שעות בכבישים בינעירוניים. את הליווי יוכלו לבצע נהגים מעל גיל 24, ומי שמחזיקים ברישיון נהיגה מתאים לסוג הרכב שבו מתבצע הליווי. את רישיון הנהיגה הקבוע יוכלו הנהגים החדשים לקבל רק לאחר שיחתמו על תצהיר המאשר את ביצוע הליווי.
  רישיון נהיגה מדורג

  רישיון נהיגה מדורג
  גיל מינימאלי ל"טסט" 16 ותשעה חודשים
  היתר נהיגה זמני לשישה חודשים, עם מלווה
  ליווי א' שלושה חדשים, ליווי מלא
  ליווי ב' שלושה חודשים, רק בלילה
  רישיון "נהג חדש" לתקופה של שנה וחצי

   

  מלבד הארכת תקופת הליווי, כולל רישיון נהיגה מדורג גם החמרה של העונשים הצפויים לנהגים חדשים שעוברים על החוק. למשל, אם יוגש נגד נהג חדש כתב אישום בגין עבירת תנועה חמורה, תוארך התקופה שבה הוא מוגדר כנהג חדש עד לתום ההליך המשפטי. יש להזכיר כי תיקון לפקודת התעבורה שאושר לפני כשנתיים, אוסר על נהגים חדשים לשתות אלכוהול לפני הנהיגה.

   

  "לצמצם מעורבות צעירים בתאונות"

  רישיון הנהיגה המדורג, שקידומו החל כבר בעשור הקודם, נחשב על-ידי מומחי בטיחות לאמצעי יעיל לצמצום מעורבותם של נהגים צעירים בתאונות. פרופסור דוד שנער, ממומחי הבטיחות הבולטים בישראל, הסביר בעבר ל-ynet כי "יש מאות מחקרים שמוכיחים את יעילותו של רישיון מדורג לשיפור הנהיגה של צעירים, ולצמצום מספר התאונות שבהן הם מעורבים. בכל שנה שעברה מבלי שהרישיון יושם בישראל, נהרגו צעירים".

   

  שר התחבורה, ישראל כץ, אומר היום דברים דומים: "הנתונים מוכיחים שככל שתקופת הליווי של צעירים ארוכה, יותר כך מעורבותם בתאונות דרכים קטלניות קטנה יותר". לדברי השר כץ, הארכת תקופת הליווי משלושה חודשים לחצי שנה "עשויה לצמצם את מעורבותם של נהגים צעירים בתאונות". ברשות הלאומית לבטיחות מציינים כי "להעמקת תקופת הליווי, הן באיכות והן בכמות, יש השפעה רבה על מעורבות צעירים בתאונות".

   

  עם זאת, יש לציין כי אחת הבעיות שעלול ליצור הרישיון המדורג, ובעיקר הארכת תקופת הליווי, היא מציאת מלווה. בישיבה של ועדת הכלכלה, שבה אושר יישום הרישיון המדורג, הביעו חברי כנסת חשש מכך שצעירים מהשכבות החלשות, שהוריהם עובדים ואינם פנויים לביצוע ליווי, לא יוכלו לעמוד בדרישות החדשות - ולכן גם לא יקבלו את רישיון הנהיגה. מנגד, צעירים ממשפחות מבוססות יוכלו לשכור מלווים, וכך לא יתקשו לעמוד בדרישות.

   

  על-פי הצעה שאושרה בוועדת הכלכלה, המדינה תעניק סיוע לאותם צעירים שיתקשו במציאת מלווה. יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה, הסביר במליאת הכנסת כי הוחלט "לתת מענה לאותם נהגים צעירים שבשל נסיבות חייהם אין ביכולתם למצוא מלווה מתאים, ובשל מצבם הכלכלי גם לא יוכלו לשלם למלווה... בתקנות לעניין תוכנית הליווי ייקבעו הוראות לעניין זכאותם של נהגים אלה לקבלת סיוע מהמדינה במימון הנדרש לביצוע התוכנית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגיל צעיר יותר - רישיון נהיגה
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים