שתף קטע נבחר

גואטמלה: עשרות הרוגים ונעדרים ברעש אדמה עז

הרעש בעוצמה 7.4 גרם למפולות סלעים ולקריסת מבנים רבים בצפון-מערב המדינה שבמרכז אמריקה. 48 לפחות נהרגו ויותר ממאה בני אדם נעדרים ברעש העז ביותר במדינה מ-1976

48 בני אדם לפחות נהרגו ומאות נפצעו הלילה (ה') ברעידת אדמה עזה שפגעה בגואטמלה וגרמה למפולות סלעים ולקריסת מבנים רבים באזור הגבול עם מכסיקו. אלפי תושבים מבוהלים נמלטו אל הרחובות כשהורגש הרעש בעוצמה 7.4 באזור ההררי בצפון-מערב המדינה. לפחות מאה בני אדם עדיין נעדרים אחרי רעידת האדמה העזה ביותר שפקדה את המדינה מאז 1976. מבנים רבים נפגעו, קרסו או התפוררו לחלוטין, משום שנבנו מלבני חמר.

 

עוד בחדשות ynet:

 

רעידת האדמה הורגשה בשעה 10:35 בבוקר (שעון מקומי) בכל רחבי גואטמלה ולפי דיווחים שונים אף הורגשה במכסיקו סיטי, כמעט 1,000 קילומטרים מצפון למוקד הרעש. נשיא גואטמלה, אוטו פרז מולינה, אמר במסיבת עיתונאים שכינס זמן קצר לאחר הרעש כי 40 בני אדם לפחות נהרגו במחוז סן מרקוס, הסמוך ביותר למוקד הרעש, ועוד שמונה במחוז קואצלננגו השכן.

 

יותר מ-30 מבנים קרסו במחוז סן מרקוס. 300 בני אדם, בהם כבאים, שוטרים ותושבי הכפרים השונים, ניסו לחלץ שבעה בני אדם שלפי החשש נלכדו בחיים תחת כחצי טונה של חול במחצבה באזור התעשייה של אחת העיירות במחוז. בלכודים היה גם ג'ובאני, נכדו בן השש של אחד הכורים במחצבה, שליווה אותו למקום. "אני רוצה לראות את ג'ובאני! אני רוצה לראות את ג'ובאני!", זעקה אמו של בן השש לצד ההריסות. היא סיפרה כי אביו של הילד היגר לארצות הברית, וכי אין לה אפשרות ליצור עמו קשר.

 

רבים הפכו לחסרי בית (צילום: AP) (צילום: AP)
רבים הפכו לחסרי בית(צילום: AP)

עשרות נהרגו (צילום: AP) (צילום: AP)
עשרות נהרגו(צילום: AP)

נלכדו מתחת להריסות במחצבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נלכדו מתחת להריסות במחצבה(צילום: AFP)

 

נשיא גואטמלה פרז טס למחוז סן מרקוס כדי לצפות בנזק הרב שגרם הרעש לאזור ההררי שבו חיים כ-50 אלף תושבים, רובם חקלאים ובעלי חוות מהשבט האינדיאני מאם. "זה דבר שונה לגמרי לשמוע על ההרס ולראות אותו", אמר הנשיא פרז. "אני רואה אמהות רבות בוכות על ילדיהן שאבדו... אני עצוב ככל אזרחי גואטמלה", אמר הנשיא, שציין כי המדינה תישא בעלות לוויותיהם של כל הרוגי הרעש.

 

רעידת האדמה העזה ביותר מאז 1976

בעיירה הקטנה סאן קריסטובל קוצ'ו עמלו הכבאים והתושבים במשך שעות ארוכות לחלץ עשרה בני משפחה, בהם ילדה בת ארבע, שנלכדו תחת הריסות בית החמר שקרס. במקביל, ניסו השוטרים למנוע את קריסת מבנה תחנת המשטרה שנסדק ולתקן את מבנה בתי המשפט, שנסדק גם הוא. באמצע הרחוב הראשי של העיירה נפער בור גדול מעוצמת הרעש. מאות תושבים בסאן קריסטובל מסרבים לשוב לבתיהם,

מחשש לרעשי משנה שיגרמו לקריסת בתים נוספים.

 

החשש הוא שמניין ההרוגים עוד יעלה בגואטמלה. זו רעידת האדמה העזה ביותר שפגעה במדינה מאז שנת 1976, אז גבה הרעש את חייהם של 23 אלף תושבים. בתי החולים באזור אינם עומדים בעומס וישנו חשש מהתפרצות מגיפות. בכדי לנסות לשמור על הסדר, הורה הנשיא פרז לפרוס כ-2,000 חיילים באזור סן מרקוס, שגם מסייעים לשקם את ההריסות, לאתר את הנעדרים ולחלץ את הלכודים. הוא קרא נואשות לתושבי האזורים השונים להמתין בסבלנות לצוותי החירום, שמתקשים להגיע לכפרים ולעיירות, בשל מפולות הסלעים שחסמו את הדרכים השונות. לפי ההערכה, יידרשו עוד 24 שעות לפחות לפנות את רוב הדרכים לעיירות ולכפרים בסן מרקוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נזקי רעש האדמה בגואטמלה
צילום: EPA
מומלצים