שתף קטע נבחר

בצל ההתלקחות: מרעננים מקלטים ברמת הגולן

ירי טיל "תמוז" בידי צה"ל לשטח סוריה בעקבות פגיעת פצצת מרגמה בשטח מוצב הוא שיא בשרשרת אירועי הסלמה ברמת הגולן. המקלטים ברמת הגולן פתוחים בעקבות הוראת המועצה האזורית מיום חמישי לרענן אותם. שר הביטחון: "אין מדובר באיום קרדינלי, אך הוא מציע סיכון פוטנציאלי של אזור בלתי נשלט"

ברמת הגולן מתכוננים להתלקחות אפשרית בגבול הסורי: בעקבות התחממות הגזרה, הורתה המועצה האזורית גולן כבר ביום חמישי לתושבי האזור לרענן את המקלטים, שנותרו פתוחים. היום (א') הגיב צה"ל לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים בירי טיל לשטח סוריה בעקבות ירי פצצת מרגמה בקוטר 120 מ"מ לעבר ישראל. פצצת המרגמה פגעה בשטח מוצב צה"ל בתל חזקה. תותחנים הגיבו בירי טיל "תמוז", ובעקבות כך חוששים תושבים המתגוררים בסמוך לגבול מהתפתחות של עימות.

 

במושב אלוני הבשן ערוכים היום לכל תרחיש. המקלטים נפתחו וסודרו, ונבדקה הכשירות של הציוד הנדרש. יו"רית ועד המושב, יסכה דקל, אמרה: "כל מי שגר על הגבול צריך להיות ערוך ומוכן, אבל אין פה היסטריה. עד היום המקלט בכלל לא היה פתוח אבל היום אנחנו טיפה יותר דרוכים".

   

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מפת האזור שאליו נורה הפצמ"ר מסוריה (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
מפת האזור שאליו נורה הפצמ"ר מסוריה(צילום: Google Maps)

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לאירועים בצפון ואמר כי "היו כמה פעמים של זליגות - יריות ופגזים בודדים - לעברינו מסוריה. הנחיתי את צה"ל להגיב אם זה יישנה. היום זה נשנה, הרמטכ"ל הורה לירות, העברנו אזהרות גם". בערב לזכרו של משה דיין באוניברסיטת תל אביב, הבהיר ברק כי הוא אינו חושב שמדובר באיום קרדינלי, כהגדרתו, "אך הוא מציע סיכון פוטנציאלי של אזור בלתי נשלט".

 

זה כמה חודשים שהלחימה בסוריה מתנהלת סמוך לגבול עם ישראל, והתקריות מהשבועות האחרונים - ירי הפצמ"ר בשבוע שעבר, הירי על ג'יפ צה"ל והטנקים שנכנסו אל התחום המפורז - מותחות את החבל שוב ושוב. בינתיים נמצאים המורדים בכפרים הסמוכים לגבול בגולן, ולאחרונה הם ניסו לפעול מתוך העיר הנטושה קוניטרה ברמת הגולן.  אמיר דובדבני מאלוני הבשן: "אצלנו במושב לא ציפו לכזאת תגובה של הצבא. לדעתי הירי הזה עלול להתפתח לסדרה של

חילופי מהלומות בין שני הצדדים".

 

זו הפעם הראשונה שצה"ל יורה לשטח הסורי מאז מלחמת יום הכיפורים והקרבות שהתחוללו אחריה. פצצת המרגמה שנורתה מסוריה התפוצצה בתל חזקה שבמזרח רמת הגולן, בסמוך לגבול הסורי. היא נורתה מכיוון הכפר הסורי ביר אל-עג'ם. בצה"ל העריכו כי מדובר בירי תועה על רקע העימותים בין הצבא למתנגדי השלטון. ה"תמוז" מתוצרת רפאל הוא טיל אלקטרו-אופטי המשדר לכוחות את תמונות השטח תוך כדי מעופו, ומאפשר שליטה מלאה בו באמצעות תקשורת אלחוטית. הוא יעיל נגד חוליות מחבלים ונגד משוריינים. צה"ל עושה בו שימוש בגזרת עזה.

 

במועצה האזורית גולן הוציאו הודעת תמיכה בצה"ל נוכח "מדיניות התגובה לשיתוק מקורות הירי המסכנים את חיי ותושבי ישראל. אנו מקווים שהמסר הנכון נקלט בצד הסורי ויימנעו מקרים נוספים של אש לכיוון ישראל".

 

צה"ל מגביר כוננות בגולן, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
צה"ל מגביר כוננות בגולן, היום(צילום: אביהו שפירא)

"אין פה היסטריה, אנחנו טיפה יותר דרוכים" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"אין פה היסטריה, אנחנו טיפה יותר דרוכים"(צילום: אביהו שפירא)

 

אלכס קודיש מקיבוץ עין זיוון, לא סבור שמדובר באירוע מתגלגל: "צריך להיזכר מי נמצא בצד השני. אם זה נופל במוצב צריך להגיב, אבל לא נראה לי שצה"ל והצד השני יהפכו את זה למשהו יומיומי. אני גר פה כבר 30 שנה ולדעתי הסורים תכף ייקחו אזימוט אחר מהגבול. סוריה גדולה. הרמה זה רק אחוז קטן ממנה. הם תכף יבינו שעדיף להם לירות למקום אחר, כי יש להם מספיק בלאגן במדינה. גם בגבול הטורקי היו כמה תקריות וזה לא התפתח למלחמה".

 

מול מי אנו עומדים?

מי בעצם עומד בצד השני של הגבול? ד"ר אלי כרמון, חוקר בכיר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי,

סבור שבצד הסורי נמצאים גורמים אסלאמיים קיצוניים שהגיעו לשם מרחבי המזרח התיכון.

 

"בחודשים האחרונים חדרו לאזור גורמים ג'יהאדיסטים ואנשי אל-קעידה, חלקם הגדול מעירק", הוא אומר. "יש באזור שתי בריגדות איסלאמיסטיות שמוצבות קרוב לגולן. אחד מהמפקדים שלהן אמר בתקשורת לפני כשבוע שלאחר ש'יסיימו את העבודה' עם המשטר הסורי, הם ימשיכו להיאבק גם בישראל. כך שהמצב בגבול הגולן, הולך ומסתבך".

 

לטענת ד"ר כרמון, יש שלושה הסברים אפשריים לתקרית הירי היום. הראשון הוא שמדובר בירי תועה. השני מתייחס לפרובוקציה אפשרית של המשטר הסורי שמטרתה לגרור את ישראל לעימות ובכך לזכות בתמיכת חלק מהאוכלוסייה שהייתה עד כה ניטרלית. האפשרות השלישית היא שהמורדים מנסים לגרום לישראל לפעול נגד הצבא הסורי. "כבר כמה חודשים שבישראל ערים למתרחש וחוששים ממצב דומה לזה שבסיני", סיכם ד"ר כרמון.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
כוח צה"ל במקום התקרית
צילום: אביהו שפירא
מומלצים