שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פולין: חגיגות העצמאות הפכו להפגנה אלימה

  זו השנה השנייה ברציפות שמצעד יום העצמאות הפולני בוורשה הפך לעימות בין לאומנים קיצונים לבין המשטרה, שבמהלכו נשמעו גם קריאות אנטישמיות. "פולין הולכת בכיוון של תלות", אמר מפגין. שני שוטרים נפצעו

  מצעד לרגל יום העצמאות בפולין הפך למפגן לאומני אלים ואנטישמי. המשטרה הפולנית השתמשה באלות ובכדורי גומי כדי לפזר קהל של פעילי ימין קיצוני שירו לעברם זיקוקים ויידו גושי בטון במהלך חגיגות יום העצמאות היום (יום א') בבירה ורשה. זו השנה השנייה ברציפות שבה החגיגות מידרדרות לאלימות שחושפת את הפילוג העמוק בקרב הפולנים, בין אלה השואפים לחברה דתית ושמרנית לבין אלה המבקשים לראות את פולין כחלק מהמיינסטרים האירופאי.

   

  אלפי שוטרים מצוידים לטיפול בהפגנות הוצבו ברחובות ורשה כדי למנוע מהלאומנים ומאנשי שמאל קיצוני להתעמת אלה עם אלה. הלאומנים החלו להיאסף לעצרת משלהם, כשפניהם של רבים מהם רעולים בצעיפים והם קוראים סיסמאות בגנות קונספירציות של יהודים.

   

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  "אנחנו פולנים, לכן באנו לכאן", אמר מפגין שהזדהה כווייצ'יק, "פולין הולכת בכיוון של תלות – תלות באנרגיה ובכלכלה".

   

  העימותים החלו כשחלק מהמפגינים יידו זיקוקים וחפצים לעבר השוטרים שחסמו את האזור. כתב רויטרס ראה את השוטרים מכים בתגובה את המפגינים באלות. כמה מפגינים שברו גושי בטון באתר בנייה והשליכו אותם לעבר המשטרה, שהשתמשה גם בכדורי גומי ובגז פלפל. דובר מטעם המשטרה אמר ששני שוטרים נפצעו וכי אחד מהם הוכה בראשו בבקבוק.

   

  שעות ספורות לפני כן נשא נשיא פולין ברוניסלב קומורובסקי דברים בפני הקהל

  במצעד יום העצמאות הרשמי. "החיים הציבוריים כיום מורעלים על ידי עימותים מוגזמים. עלינו להיות ביקורתיים, אבל הביקורת לא צריכה להיות הרס הדדי".

   

  פולין, הכלכלה הגדולה במזרח אירופה, חווה תקופה של שלום ושגשוג שלא אופיינית להיסטוריה הסוערת של המדינה. החברה הפולנית, הקתולית ברובה, מפולגת גם על רקע נושאים כמו הפלות, זכויות להט"ב ועד כמה יש להשתלב באיחוד האירופי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים