שתף קטע נבחר

צילום: AFP

השר דיכטר: צריך לפרמט את עזה

בעוד ירי הרקטות ופצצות המרגמה מוסיף לפגוע ביישובי הדרום, קרא השר להגנת העורף לפעולה קרקעית מסיבית בתחומי הרצועה. "זו מחיקה לצורך הפעלה מחדש. להיכנס, ולפגוע אנושות בחמאס כמו בחומת מגן"

השר להגנת העורף, אבי דיכטר, קרא הערב (יום א') לפעול באופן אגרסיבי ברצועת עזה. "אין ברירה אחרת, על ישראל לבצע פעולת פרמוט בעזה, ממש לפרמט את המערכת ולנקות אותה כפי שעשינו באזור יהודה ושומרון במבצע 'חומת מגן', כך תחזור ההתרעה", הצהיר.

 

בדיון סגור שערך במהלך ביקורו בדרום, הסביר דיכטר כי כוונתו היא שצריך לבצע פעולה קרקעית "שתחזיר את המצב לקדמותו בעזה, כפי שהיה לפני שתנועת חמאס עלתה לשלטון. מדובר בפרמוט: מחיקה לצורך הפעלה מחדש. להיכנס, ולפגוע אנושות בחמאס". לדבריו, "מהלך שכזה מחייב הכנה ויש להוציאו לפועל בהזדמנות הנוחה לנו ולא לפי לוח הזמנים של ארגוני הטרור בעזה. זהו מהלך אסטרטגי שלא נבנה ביום-יומיים. מדובר במהלך צבאי עמוק ורחב שדורש הכנה והבנה כי מהלך כזה ייקח שבועות ואפילו חודשים".

 

דבריו של דיכטר עולים בקנה אחד עם הצהרות שמגיעות מצמרת השלטון הישראלי. ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ודן עמו בהסלמה בדרום ובגבול סוריה. "העולם צריך להבין שישראל לא תשב בחיבוק ידיים. אנחנו מוכנים להחריף את התגובה. ערוכים לכל התפתחות גם בגבול עם סוריה", אמרו גורמים בלשכת נתניהו.

 

במהלך היום, נורו יותר ממאה רקטות ופצצות לעבר שטח ישראל. שלוש רקטות שוגרו לעיר שדרות. אחת מהן פגעה באופן ישיר בבית, אך איש לא נפגע. הרקטה השנייה נפלה ברחוב ואחת נוספת נחתה בשטח פתוח סמוך לעיר. רקטה אחרת פגעה במבנה באחד מקיבוצי הסביבה. במקביל, שוגרה רקטה גם לכיוון המועצה האזורית שער הנגב וארבע רקטות אחרות שוגרו לאזור נתיבות ובני שמעון. זמן קצר קודם לכן, נורו גם פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול. 

 

לפי עקרונות ההסכם - שלא זכו עדיין לאישור ישראלי - הסכימה ישראל להבליג על ירי בודד של רקטה או פצצת מרגמה בזמן הקרוב, כל עוד לא יהיו נפגעים מהירי. הבנה זו מתחשבת בזמן שייקח למנגנוני הביטחון של חמאס להתפרס לאורך הגבול עם ישראל כדי למנוע את המשך הירי.

 

שר הביטחון אהוד ברק התייחס אף הוא לנעשה בדרום, ואמר כי צה"ל פוגע באופן קשה בצד השני. "נהרגו להם יותר מעשרים אזרחים ומחבלים מתחילת החודש ועשרות פצועים. יש יום יום פגיעה במטרות, צה"ל מאוד יעיל, אבל אל תטעו, הצד השני יורה ופועל וזה מטריד כמות גדולה של אזרחים אצלנו. אין לנו שום כוונה לקבל זאת. אם יהיה צורך, נפעל בהיקף רחב יותר ונדאג שלא יפריעו לנו. בכוונתנו להביא את חמאס חזרה להבנה שלא יורים על אזרחי ישראל ולא מפריעים לאורך הגדר. זה יכול להימשך יותר מכמה ימים ויותר מסבב אחד, אבל אנחנו נחרצים בכוונתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבי דיכטר
צילום: אוהד צויגנברג
הריסות בתים בעזה
צילום: רויטרס
חייל צה"ל סמוך לרצועה
צילום: רויטרס
מומלצים