שתף קטע נבחר

איראן מודה: הבלוגר מת במעצר, חבלות על גופו

בעולם הביאו בסוף השבוע את סיפורו של הבלוגר מתנגד המשטר סטאר בהשטי, שנעצר בשל הביקורת שלו על ממשלת איראן, התלונן על התעללות מצד חוקרו - והוחזר למשפחתו מת. כעת מודה התובע בטהרן: הוא מת במעצר, מצאנו חבלות על גופו

התביעה באיראן אישרה הערב (יום ב') כי מבדיקה שערכה עולה שהבלוגר מתנגד המשטר סטאר בהשטי, שגופתו הוחזרה בשבוע שעבר לבני משפחתו, אכן מת במעצר, וחבלות נמצאו על גופו. זו ההודאה הראשונה של איראן בכך שבהשטי, שהפך מאז לסמל עבור מתנגדי המשטר, אכן מת בעודו בחזקת הרשויות.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

התובע רולאם חוסיין מוחסני אז'הי אמר כי פציעות אותרו בחמישה מקומות שונים בגופו של בהשטי. הוא סיפר כי נמצא גם מכתב שכתב ובו התלונן על החוקר שלו. את דבריו של אז'הי הביאה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה "מהר".

 

הבלוגר סטאר בהשטי. "שאימא שלך תלבש שחורים" ()
הבלוגר סטאר בהשטי. "שאימא שלך תלבש שחורים"

 

בהשטי, בן 35, נעצר בביתו דרומית-מערבית לבירה טהרן ב-28 באוקטובר, וגופתו הוחזרה למשפחתו ביום רביעי האחרון. בארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" אמרו כי "החששות שבהשטי מת כתוצאה מעינויים במתקן מעצר איראני, אחרי שכנראה הגיש תלונה על התעללות, הם סבירים ביותר בהתחשב ברקורד של איראן בכל הקשור למקרי מוות בזמן מעצר".

 

בהשטי לא היה ידוע מאוד במדינה, שבה מוטל פיקוח הדוק על התקשורת והבלוגים הפכו לכלי תקשורת נדירים המבקרים

את המשטר, על אף הסיכון הכרוך בניהולם. יום לפני מעצרו טען בהשטי כי קיבל איומים: "הם שלחו לי הודעה שבה נאמר 'תגיד לאימא שלך שבקרוב היא תלבש שחורים כי אתה לא סוגר את הפה הגדול שלך'", ציטטו ב"אמנסטי" את דבריו.

 

בשנים האחרונות נעצרו באיראן עשרות בלוגרים ועיתונאים על-ידי משטר האייתוללות. מבצע המעצרים נגד מתנגדי הממשלה החל בעקבות המחאה העממית ב-2009 על בחירתו מחדש של מחמוד אחמדינג'אד לנשיא. שלטונות איראן הודו כי שלושה אנשים שנעצרו בעקבות ההתקוממות ההיא מתו במעצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבלוגר בהשטי. סיפר שקיבל איומים
מומלצים