שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר

ח"כ יריב לוין באולפן העימות: הנייה הוא בן מוות. ח"כ אחמד טיבי: לוין יותר גרוע מכהניסט

"צריך לחסל את הנייה", הציע לוין בעימות באולפן ynet, והציע להוציא מהכנסת "את מי שמשתמש בכהונתו כדי לעזור לאויב". טיבי השיב: "לגביך כל פלסטיני הוא טרוריסט". צפו בעימות

הלחימה בדרום הפכה לנושא החם בעימות שנערך בין ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) לח"כ יריב לוין (ליכוד), בעימות המשודר באולפן הבחירות של ynet. "צריך לחסל את הנייה", הציע לוין, "אני בהחלט חושב שאיסמעיל הנייה טרוריסט ואני לא קובע לוח זמנים, מחר או לא", אמר בתשובה לשאלה אם יש לחסל את מנהיג החמאס ברצועה. ואילו טיבי השיב: "לגביך כל פלסטיני הוא טרוריסט. לוין יותר גרוע מבן ארי, ובן ארי כהניסט". 

 

לוין השיב: "אל תעשה השוואות מופרכות. המצב הנוכחי הוא פרי באושים של תוכנית ההתנתקות, והחברים שלך - שיפסיקו לירות על אזרחים ועל יישובים". הוא הוסיף: "אנחנו צריכים להקיא מתוכנו את אותם אלה שלא מקבלים את קיומה של מדינת ישראל". טיבי השיב לו: "אבל יש לי זכות על האדמה הזו", ואילו לוין פסק: "הארץ היא שלנו".

   

העימותים הקודמים באולפן ynet:

צפו: בן אליעזר מול גלעד ארדן

צפו: ח"כ כרמל שאמה-הכהן מול איציק שמולי  

צפו: תמר זנדברג ממרצ מול איילת שקד מהבית היהודי

 

טיבי התייחס בעימות לאפליה בין יהודים לערבים: "יש 42 חוקים במדינת ישראל שמפלים בין יהודים לערבים. שוויון זה לא שירות לאומי או צבאי. תראה את הכפרים של הדרוזים שמשרתים בצבא. הם שווים רק בבתי קברות, שזה נורא. זה אמור להיות מעוגן בתפיסת חיים של הדמוקרטיה". הוא סיפר כי "בנמל תעופה בן גוריון לכל אזרח ערבי מתייחסים כאל טרוריסט. אבל מעולם ערבי במדינת ישראל לא ניסה לפוצץ מטוס. לא ערבי רצח את ראש הממשלה אלא מישהו ממחנה שלך רצח את רבין". לוין השיב: "זה לא מרשים אותנו יותר".

  

טיבי התייחס למתרחש ברשות הפלסטינית: "יש סיכום בין כל הפלגים הפלסטיניים, שראש אש"ף יחתום על הסכם לנהל מו"מ בשם כל העם הפלסטיני, וכשחותמים על הסכם מביאים את זה למשאל עם". הוא הודה כי "יש בעיה פלסטינית פנימית. הפילוג הוא מביש. הכיבוש הוא מביש".

  

לוין הזדעק: "אתה שומע מה אתה אומר? אתה מייצג אותם או פועל לפי ערכים שלנו? הגיע הזמן שתחליטו, ואם לא אז אנחנו נחליט. יש גבול לביזיון הזה".

 

בהתייחס לנושאי פנים, תקף טיבי את לוין באומרו: "אתם פגעתם בשכבות שבחרו בכם, בפריפריה ובשכבות החלשות, אתם גורמים להסלמה". אך לוין הסביר: "זה שמוחאים לי כפיים אנשים שבחרו בי, זה אומר הכול. מה שאני עושה מחזק את הדמוקרטיה הישראלית משום שמה שקורה היום ששופטיה בוחרים את עצמם (במערכת המשפט) זה ההפך מדמוקרטיה".

 

באולפן העימות (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
באולפן העימות(צילום: בני דויטש)
  

לשאלה אם הרעיון "להעיף את אחמד טיבי הוא דמוקרטי", השיב הח"כ מהליכוד: "כן. להוציא את מי שמשתמש בכהונתו כדי לעזור לאויב". טיבי הזהיר: "האיש לא רק נגד מיעוטים. יש לו השקפת עולם פנאטית וקיצונית שמתבטאת בהצעות חוק שלו. הגזענות הפכה להיות מיינסטרים בישראל". הוא הסביר כי כשהוזמן לפגוש מנהיגים, "זה אמור לעזור לציבור שלי ואני אעשה את זה. רע"מ- תע"ל היא נגד פשעים נגד האנושות".

 

משפטן מבריק, בולשביק צעיר

לוין, יו"ר ועדת הכנסת נחשב לשיאן החקיקה בכנסת היוצאת. הוא חוקק 40 חוקים, חלקם שנויים במחלוקת, כמו חוק לשכת עורכי הדין שביקש לשנות את יחסי הכוחות בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, אשר לדעתו נטה לכיוון שמאלני מדי. כמו כן יזם את חוק השימוע לשופטים חדשים וחוק לשון הרע, שאמנם לא אושרו בקריאה שלישית אך עוררו הדים רבים. טיבי נחשב לחבר כנסת פופולרי מאוד במגזר הערבי, וכמחוקק בעל רקורד מרשים. בין היתר חוקק את חוק פיצוי בגין עיכוב טיסה ואת חוק הסדרת העיסוק במקצועות הרפואה

 

בתגובה לאישור חוק לשכת עורכי הדין חיבר טיבי שיר שהקריא במליאת הכנסת ובו הזכיר את פועלו של לוין: "איפה יענקל'ה?", שאל טיבי, "מעשה במשפטן די מזהיר, שהוביל מהלך די מחפיר, וכשבכנסת עלה החוק האכזר, את מקום הימצאו הוא הסתיר. יענקל'ה יענקל'ה האביר, נזק רב גרמת למכביר. יחד עם ילד הכאפות (הכוונה לזאב אלקין) הכביר ואיתם הבולשביק הצעיר (יריב לוין) את עורכי הדין ההם רציתם להדיר".

 

ח"כ לוין התבטא בחריפות נגד פעילותם של הח"כים הערבים לא פעם, ואף טען כי "אנשים כמו טיבי - מקומם לא בכנסת", וכי הח"כים הערבים הם גיס חמישי, אשר מקומם מאחורי סורג ובריח.

 

עורך התוכנית: אמנון מרנדה

הפקה: מגלי סקדילסקי וגליה שיזף

בימוי: סיגל מגריסו

ניתוב: ליאור ברמן

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
ח"כ טיבי
צילום: בני דויטש
צילום: בני דויטש
ח"כ לוין
צילום: בני דויטש
מומלצים