שתף קטע נבחר

חמאס הופתע, אך חיסול ג'עברי לא ישתק אותו

ג'עברי ידע לתרגם אידיאולוגיה לפרקטיקה של טרור וכוח צבאי. חיסולו והתקיפות המקבילות היכו בהלם את חמאס, אף שלא יפגעו אנושות בתפקודו. הישג משמעותי נוסף הוא השמדת טילי פאג'ר - "נשק יום הדין" של ארגוני הטרור, שמיקומם נשמר בסוד

חיסולו של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי קרוב לוודאי לא יפסיק או יפגע בצורה אנושה ביכולת הפיקוד והשליטה של חמאס. עם זאת, מדובר בחיסול משמעותי לא רק בשל תפקידו הרשמי של ג'עברי כראש הזרוע הצבאית של חמאס, אלא בכך שהוא היה הדמות שתרגמה את התפיסה האידיאולוגית של הארגון ברצועת עזה לצעדים אופרטיביים של טרור ובניין הכוח של הזרוע הצבאית. זהו מרכיב שאפיין גם את קצין המבצעים של חיזבאללה, עימאד מורנייה, שחוסל בדמשק ב-2008.

 

החיסול ומבצע "עמוד ענן" - כותרות נוספות:

בוטלו הלימודים בדרום. אלו הנחיות פיקוד העורף

נפילות בבאר שבע, כיפת ברזל יירטה רקטות

דובר צה"ל: "בימים הקרובים יהיה קשה מאוד"

ברק: פגענו ברוב טילי הפאג'ר של חמאס

רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי חוסל בעזה לצד בנו

 

 

 

ג'עברי אמנם חוסל בשל תפקידו ו"עברו העשיר" בפעילות טרור, אולם ברקע לפעולה ניצבו

גם אירועים עכשוויים - בימים האחרונים חשף צה"ל מנהרה ארוכה סמוך לגדר ברצועת עזה. אי אפשר לשלול את האפשרות שבחמאס קיוו להשתמש במנהרה הזאת בעתיד לשם חטיפה של חייל צה"ל. בעזה, פעולה בסדר גודל כזה לא יוצאת לפועל בלי לקבל את אישורו וברכתו של ג'עברי.

 

ישראל הצליחה להכניס את חמאס ואת ארגוני הטרור ברצועה להלם שנובע לא מהעיתוי של התקיפה, אלא מעוצמתה. השקט וההתבטאויות הישראליות בימים האחרונים גרמו לחמאס להבין כי בהחלט תיתכן תקיפה של צה"ל בעזה, אולם סביר כי בארגון הופתעו מעוצמת התגובה ומהפגיעה בג'עברי והניסיון לחסל בכירים נוספים בזרוע הצבאית בו זמנית. על פי דיווחים פלסטיניים, היה ניסיון לחסל גם את בכיר הזרוע הצבאית של חמאס, ראאד עטאר, אולם נראה כי הוא הצליח לחמוק וניצל מהתקיפה.

 

מעבר לחיסול של ג'עברי, ישראל היכתה במערך טילי הפאג'ר ארוכי הטווח של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי, וזהו הישג משמעותי לא פחות מהחיסול. טווח הירי של הרקטות מגיע ל-65 קילומטרים ויכול לפגוע גם בגוש דן. הפגיעה באתרי השיגור של רקטות שהיוו את "נשק יום הדין" של ארגוני הטרור עדיין לא הופנמה על ידם בשל הפניית הזרקורים לחיסול ג'עברי.

 

המכונית שבה חוסל ג'עברי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המכונית שבה חוסל ג'עברי(צילום: רויטרס)

 

תקיפה אווירית בעזה לאחר החיסול (צילום: AP) (צילום: AP)
תקיפה אווירית בעזה לאחר החיסול(צילום: AP)

תקיפה אווירית בעזה לאחר החיסול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקיפה אווירית בעזה לאחר החיסול(צילום: רויטרס)

ילדה פלסטינית בבית חולים בעזה, אחרי התקיפות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדה פלסטינית בבית חולים בעזה, אחרי התקיפות(צילום: רויטרס)
 

אתרי האחסון של רקטות הפאג'ר היו אחד הסודות השמורים ביותר של חמאס בעזה. הרקטות הוכנסו לרצועה בהדרגתיות דרך המנהרות בשנים האחרונות. אפשר להניח כי העובדה שישראל לא תקפה עד היום את מערך הרקטות למרות המידע המודיעיני המדויק נובעת מהרצון של ישראל לשמר את אפקט ההפתעה. זאת, מתוך הערכה שהארגונים הפלסטיניים לא ישתמשו בנשק זה סתם כך, למעט אפשרות שהג'יהאד האיסלאמי היה מחליט להשתמש בו במקרה של תקיפה באיראן.

 

ניתן להעריך כי יותר מ-15 אתרי שיגור של רקטות פאג'ר הותקפו במהלך המבצע. אפשר להניח שהפגיעה במערך הרקטי ארוך הטווח של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי משמעותית. לא ניתן להוציא מכלל אפשרות שעדיין יש בידי ארגוני הטרור יכולת שיגור של רקטות לטווחים הללו, אולם חלק הארי ממה שמכונה בעזה "נשק יום הדין" נלקח מהם. למרות זאת, עדיין חשוב להיזהר ולהיערך לאפשרות שנותרה בידיהם כמות מועטה של רקטות כאלה והם עלולים לעשות בה שימוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת החיסול בעזה
צילום: AFP
ג'עברי. דומה למורנייה
צילום: AFP
ילד פלסטיני בבית חולים בעזה לאחר התקיפות
צילום: רויטרס
מומלצים