שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

התקשורת בארה"ב: חמאס ניצח במערכה

בכלי התקשורת האמריקניים המובילים טוענים כי צעדיה של ישראל רק הגדילו את כוחו של חמאס: מה שנראה כהישג צבאי עלול להביא ל"עליית קרנו של חמאס, החלשה נוספת של אבו מאזן והסחת תשומת הלב מסוריה"

דברים שרואים משם - לא רואים מכאן. בעוד הישראלים טרודים בנפילת טילים ואזעקות שמשבשות את החיים, בתקשורת האמריקנית כבר יש מי שמכתיר את החמאס כמנצח במערכה הנוכחית: הדיפלומט הוותיק אהרון מילר כותב ב"פוריין פוליסי" על "איך החמאס מנצח במערכה, אף שישראל מנצחת בקרב". לפי "ניו יורק טיימס" גוברת הזיקה של תושבי הגדה לחמאס וב"בלומברג" נכתב כי קיים חשש לאינתיפאדה שלישית. כך משלמת ישראל על התחמקותה ממשא ומתן עם הרשות הפלסטינית ועל הטחת עלבונות ביו"ר הרשות, אבו מאזן. 

 

"עמוד ענן" - דיווחים נוספים בחדשות ynet

 

הדיפלומט הוותיק ד"ר מילר קבע במאמר שכותרתו "איך החמאס מנצח במלחמה", כי "לא באמת משנה אם ישראל מנצחת בקרב". הסיבה: "החמאס מנצח את עבאס". הוא הזכיר שמאז החל העימות עם חמאס, הנשיא אובמה שוחח עם כל מנהיג ערבי, פרט לעבאס. מילר קבע כי החמאס אינו רוצה לעשות שלום עם ישראל ועבאס אינו יכול לעשות זאת - גם אם הוא הפרטנר הטוב ביותר של ישראל.

 


 

אחת השאלות שנשאלות היא אם בהיעדר משא ומתן מדיני, חמאס מנצח בקרב גם על לב תושבי הגדה המערבית. בעל הטור ג'פרי גולדברג כתב כי המלחמה בעזה מייצגת את פתיחת האינתיפאדה השלישית - אינתיפאדת הרקטות. הוא צייין שהשתלטות חמאס על הגדה תשביע את רצון הקיצוניים משני הצדדים. אחד המתנחלים אמר לו: "עם החמאס - יוסרו המסיכות", ולטענתו יהיה זה "אסון למי שאינם מטורפים".

 

"ניו יורק טיימס" סיקר מהגדה את ההזדהות הגוברת עם דמויות איסלאמיסטיות מהחמאס ולעג לרשות הפלסטינית, המאבדת במהירות את אמינותה. הפלסטיני שביסס כעת את מנהיגותו הוא לא עבאס אלא חאלד משעל. העיתון מצטט את רוברט דנין, בכיר במכון המחקר הנחשב "המועצה לקשרי חוץ" ולשעבר בכיר במחלקת המדינה האמריקנית. הוא הסביר כי ישראל תרמה לעליית מעמדו של החמאס בכך שהכתירה אותו כאחראי לירי רקטות של ארגונים קיצוניים עוד יותר בעזה.

 

"על ידי הקריאה למצרים להתערב, מעמדו של חמאס התבסס, לא התערער. זה מה שמושך מנהיגים מכל רחבי המזרח התיכון למהר לעזה ולפסוח על רמאללה, לחזר אחרי מנהיגי חמאס. על ידי עקיפת רמאללה והנשיא עבאס, הם דוחקים לשוליים עוד יותר את המנהיגים המתונים ורואים בכך דרך נכונה לפתור בעיות".

 

רוברט דנין גם כתב טור ב-CNN שבו ציין כי למרות מה שנראה לישראל כהישגים צבאים, הרי שהמבצע יגרום לכמה תוצאות לוואי, "מעליית מעמד החמאס ופגיעה בבידוד שלו, החלשה נוספת של מחמוד עבאס והרשות הפלסטינית והסחת תשומת הלב האזורית מסוריה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים