שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תשובת המדינה: תביעה נגד רופא משפחת טופז
  תביעת הפיצויים נגד המדינה ופרופסור היס, שניתח את גופת דודו טופז והותיר ברשותו איברים, נתקלה בתשובה מפתיעה. "לא חלה כל חובת יידוע בדבר נטילת הלב", טענה המדינה והאשימה את נציגה הרפואי של המשפחה בתהליך, כי לא השגיח כיאות

  המומחה הרפואי התרשל בתפקידו ולא הבחין שלבו של דודו טופז לא הוחזר על ידי פרופסור יהודה היס בתום הנתיחה שלאחר המוות, כך טוענת המדינה בתגובה לתביעת הנזיקין שהוגשה נגדה על ידי המשפחה. במקביל, הגישה המדינה תביעה נגד רופא המשפחה, בתפנית מפתיעה נוספת של הפרשה המסועפת.

   

  לפני חמישה חודשים, הגיש מיקי גולדנברג, אחיו של טופז תביעת נזיקין על סך 2.5 מיליון שקלים בגין רשלנות והפרת הוראת חוק נגד משרד הבריאות, המכון לרפואה משפטית, פרופסור היס, המרכז הרפואי אסף הרופא וד"ר בני דודיזון. לטענתו, נגרם לו נזק נפשי בעקבות התנהלות המכון, שניתח את גופת אחיו והותיר ברשותו איברים מגופתו, בהם הלב, ללא רשות ובהסתר.

   

  רק בחלוף שלוש שנים נחשפה הפרשה ב"ידיעות אחרונות". הלב הוחזר למשפחה וזו נאלצה לערוך הלוויה חדשה שבה נקבר לבו של טופז.

   

  חלקת הקבר של דודו טופז (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
  חלקת הקבר של דודו טופז(צילום: בן קלמר)
   

  בכתב ההגנה, שהוגש על ידי פרקליטות מחוז תל אביב, כפרה המדינה באחריותה לפיצוי המשפחה, וגלגלה את האחריות לפיצוי על ד"ר חן קוגל, שנשכר על ידי המשפחה כנציג מטעמה במהלך נתיחת הגופה. בכפוף לכך, החליטה המדינה לתבוע אותו בגין הפיצוי שתידרש לשלם בפרשה.

   

  לטענתה, העובדה שנטילת הלב של טופז לא צוינה כלל בדו"ח הנתיחה נבעה מטעות בתום לב של פרופסור היס, וכך גם העובדה שלא נמסרה על כך הודעה למשפחה שהלב לא הוחזר ולא נקבר. "עניינה של התובענה בטעות רישומית שנעשתה בתום לב", נכתב.

   

  לאחר מכן, האשימה המדינה את ד"ר קוגל בכך שלא הבחין או יידע את המשפחה על מעשיו של היס. "לא חלה על הנתבעים (המדינה ופרוסור היס) כל חובת יידוע בדבר נטילת הלב", הבהירה, תוך שהיא מדגישה כי אין באפשרותה לדעת מדוע ואיך נטל היס את הלב ולא השיב אותו. "לתובע או מי מטעמו לא הייתה כל מניעה לקבל את האינפורמציה הנ"ל בדרכים שונות לרבות באמצעות נציג המשפחה שהועמד מטעם המשפחה".

   

  לאור זאת, נדחה הדיון שאמור היה להתקיים הבוקר (יום א') בנושא בפני השופטת דליה גנות. "מוטב היה שטענות מבישות מסוג זה שמעלה כעת המדינה לא היו עולות כלל", הגיב עו"ד אפי נוה, שמייצג את גולדנברג. "זו שיא החוצפה לטעון שהרופא מטעם המשפחה אמור היה להשגיח על מעשיו החמורים והבלתי חוקיים של פרופ' היס".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דודו טופז
  צילום: ירון ברנר
  מיקי גולדנברג
  צילום: עופר עמרם
  יהודה היס
  צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
  השופטת דליה גנות
  צילום: אתר בתי המשפט
  עו"ד אפי נוה
  צילום: עידן מילמן
  מומלצים