שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

הליכודניקים התאכזבו: "הייתה פאשלה גדולה"

הם הגיעו עם מרץ לממש את זכותם אבל נתקלו במערכת מחשב שהרסה את יום הפריימריז בליכוד. אחוזי ההצבעה מרשימים, אבל כמות המאוכזבים גדולה: "חבל שלא עשו פיילוט יותר נרחב"

בליכוד בוודאי דמיינו את היום הזה אחרת. אמנם במפלגת השלטון רצו שיבואו כמה שיותר חברים כדי לבחור את הרשימה לכנסת בפריימריז, אולם איש לא שיער שהתורים הארוכים שהשתרכו אתמול (א') ביותר מ-120 נקודות הצבעה, יהיו כתוצאה מתקלות טכניות שהשביתו את השמחה. כך, למשל, על רצפת בנייני האומה אפשר היה למצוא מנשרים זרוקים על הרצפה, שיחכו לבוחרים שאולי יבואו שוב מחר, אחרי שהוחלט להאריך את הבחירות ביום נוסף. בסך הכול הצביעו אתמול 51.6% מבעלי זכות ההצבעה.

 

  • הסיפורים הכי חמים – לפני כולם – בפייסבוק של ynet

 

"הגעתי בשעה תשע וחצי והיה פה תור ענק בגלל שהמחשבים נפלו", סיפר דוד, שהעיד על עצמו כי הוא חבר ליכוד ותיק. "חיכיתי עד 11 וכשראיתי שזה לא מתקדם חזרתי הביתה. חזרתי לכאן בסביבות השעה שש כי מבחינתי איש ליכוד חייב להצביע".

 

בנייני האומה. אנשים הלכו ולא חזרו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בנייני האומה. אנשים הלכו ולא חזרו(צילום: גיל יוחנן)

 

למרות נאמנותו לתנועה, לא חסך דוד ביקורת על המארגנים, שלא ביצעו ניסוי מערכות לפני יום הבוחר. "זאת פאשלה גדולה. מדובר בכישלון עצום של חברת המחשבים", אמר. "לא צריך להאשים את הליכוד, כי שם רוצים להתקדם עם הטכנולוגיה. זה היה צריך לדפוק מצוין, רק חבל שלא עשו פיילוט יותר נרחב".

 

נוגה לביא החליטה היום לממש את זכותה והתעוררה מוקדם. את פניה קידמה קריסת מחשבים שאילצה אותה לשוב הביתה, אבל היא לא ויתרה. לא בטוח שהרבה נהגו כמוה. "חיכיתי במשך שעתיים וחצי, אבל היו הרבה אנשים שהתייאשו והלכו בטענה שיש להם דברים אחרים לעשות", סיפרה. "אני חזרתי אבל אחרים לא. גם מזג האוויר הפך קריר ואילץ קשישים ואחרים ללכת הביתה. אנשים גם הביאו בייביסיטר לילדים ולא המתינו. תמיד זה ככה, שבבוקר המחשבים לא עובדים, אבל מי יבוא להצביע ב-12 בלילה?"

 

מחכים למחשבים בבית שאן. המנצחים הגדולים של היום (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
מחכים למחשבים בבית שאן. המנצחים הגדולים של היום(צילום: חגי אהרון)

תורים בשדרות. לא תמיד מהסיבות הנכונות (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
תורים בשדרות. לא תמיד מהסיבות הנכונות(צילום: אבי רוקח)

 

אמין עבדל קרים מבית נקופה כבר הצליח ללחוץ במסך על 12 נבחריו, אבל לצערו המחשב נפל. "ביקשו ממני להצביע עוד פעם אבל אז אמרו לי שהמחשב לא קלט את ההצבעה שלי", סיפר. "אמרו לי ללכת הביתה ושיצרו איתי קשר. חזרתי להצביע שוב אבל לטעמי הייתה כאן פאשלה גדולה. לא הייתה לי ברירה אז הלכתי לעבודה וחזרתי שוב".

 

עוד בחדשות ynet:

 

בני עזרא מירושלים הגיע יחד עם אשתו בשעה רבע לאחת עשרה בבוקר. אחרי שצפה בבלגן שמתרחש הוא נסע הביתה וחזר בשבע בערב, הפעם ללא רעייתו. "הפעם השנייה הכול הלך חלק, אבל הם הפסידו את ההצבעה של אשתי, לא היו לה עצבים לבוא", אמר. "יש לנו סדר יום ולא הכול סובב סביב הליכוד. אני מכיר כמה מקרים כמו המקרה שלי ואין לי ספק שזה יפגע בשיעור ההצבעה".

 

חיפה מציגה: המרוץ לטכנאי המחשבים

במרכז הקונגרסים בחיפה נרשמה בבוקר תנועה ערה, שהלכה והידלדלה ככל שנקפו השעות. סמוך לשעה שלוש הצליח טכנאי לסדר 19 מחשבים ונתן את האות לכל העסקנים לקפוץ על כל מצביע פוטנציאלי שנשאר בסביבה. רבים הגיעו עם רשימות מוכנות מהבית, כאלה שבחרו בעצמם או שקיבלו מאחרים. חלק מהפעילים וידאו שהרשימות בידי המצביעים הן ה"נכונות" וכיוונו אותם לקלפי.

 

גני התערוכה. מאבק על כל קול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גני התערוכה. מאבק על כל קול(צילום: מוטי קמחי)

בבנייני האומה. המחשבים נפלו כמה פעמים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בבנייני האומה. המחשבים נפלו כמה פעמים(צילום: גיל יוחנן)

 

"התייעצנו עם עצמנו, כי אנחנו חושבים בערך אותו דבר", סיפרו עזרא ואמירה כהן משכונת הדר. "נתנו את הקול שלנו למי שבעד ארץ ישראל ולא למזגזגים או אלה שקורצים לשמאל", הסבירו. מלי, מנהלת חשבונות, הגיעה עם כמה חברות אף על פי ששמעה מראש על התקלות. "גם אם הייתי צריכה לבוא עוד פעם מחר, הייתי עושה את זה ונלחמת כדי לממש את הזכות הדמוקרטית שלי להצביע. אני לא מתכוונת לוותר".

 

בכניסה לאתר ההצבעה, בגבול 25 המטרים שבהם אסורה תעמולת בחירות, המתינו בני זוגם

של המועמדים לשכנוע של הרגע האחרון. שולמית ארדן, חיפאית לשעבר ורעייתו של השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן, טלי דנון, רעייתו של ח"כ דני דנון, ומהצד הגברי חובב דמרי, בעלה של ח"כ גילה גמליאל, עשו מאמצי שכנוע של הרגע האחרון ממש - דוחפים למצביעים תמונה של המועמד ואת מספרו, שלא יישכח חלילה. "זה חשוב כי זה אישי, לראות את האנשים, להציג את עצמך ואת בן הזוג", אמרה דנון. "לי זה חשוב, כי חיפה היא סניף גדול מאוד ומשמעותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייני האומה. הפסידו מצביעים
צילום: גיל יוחנן
המחשב הסורר. לא קלט הצבעות
צילום: מוטי קמחי
מנשרים של מתמודדים. צ'אנס נוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים