שתף קטע נבחר

צה"ל: הפורץ שנורה בחבל שלום - מסתנן מעזה

האיש פרץ לבית במושב שדי אברהם בחבל שלום ודקר את אחת מבני המשפחה, שנאבקה בו והניסה אותו. חקירה ראשונית של הצבא העלתה כי הוא הסתנן ליישוב במטרה פלילית, אך בהמשך קבעו כי הרקע לאומני, לאחר שניסה לתקוף גם חיילים

כוח צה"ל ירה הבוקר (ב') לעבר פלסטיני שפרץ לבית במושב שדי אברהם בחבל שלום בגבול מצרים, והרג אותו. בתקרית נפצעה קל אחת מבני הבית. מחקירה ראשונית של הצבא עולה כי מדובר בתושב הרצועה שהסתנן לשטח ישראל. בתחילה מסרו כי מטרת חדירתו ליישוב הייתה פלילית ולא לאומנית. בהמשך העריכו השב"כ וצה"ל כי המעשה בוצע על רקע לאומני. הוא נהרג מירי של חיילי גדוד חרוב מחטיבת כפיר. לפי צה"ל, הוא ניסה לתקוף גם את החיילים שקראו לו לעצור ולכן נורה למוות.

 

אזור התקרית (באדיבות ymaps) (באדיבות ymaps)
אזור התקרית(באדיבות ymaps)
 

במשטרה ובמועצת אשכול התייחסו תחילה לאירוע כפריצה, ואילו גורמים צבאיים חשדו שמנעו פיגוע חבלני, ומסרו כי הירי בוצע לאחר שהחשוד סיכן גם את החיילים. מפקד מרחב נגב, תת-ניצב פרץ עמר, יישר קו עם צה"ל והעריך שהאירוע על רקע חבלני: "על פניו לא נראה כי מדובר בהתפרצות על מנת לגנוב משהו שכן הוא יכול היה לעשות זאת מבלי להעיר את בעלת הבית".

 

לדבריו, "הפורץ שנכנס לבית העיר בשלב כלשהו את בעלת הבית. היא הייתה לבד עם ילדיה, נאבקה בו והצליחה להבריח אותו. הפורץ הלך כשני קילומטרים וכוחות צבא שהגיעו למקום הצליחו לאתר אותו, ליצור איתו מגע והוא נורה וחוסל. בשלב זה בודקים את המניע ואת הסיבות שהביאו אותו לכאן".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

סקר בארה"ב וקנדה: רוב מוחץ נגד איראן גרעינית

בחיפוש אחר המיקום המושלם: זוג התחתן 29 פעם

מורשת מורנייה: "כך נוהלה רשת ההברחות לעזה"

 

התקרית אירעה סמוך לשעה 04:00, אז נכנס האלמוני לבית במושב ותקף את האישה. היא נאבקה בו והניסה אותו, תוך שנפצעה קלות בפניה ובכתפה כשהוא דקר אותה.

 

ראש המועצה, חיים ילין, סיפר כי "הוא הגיע עם מוט וסכין, ובין האישה לבינו התנהלה מלחמה. היא ידעה שאסור לה להיפגע שכן יש לה ילדים. היא גיבורה אמתית, היא הצליחה להבריח אותו". הוא לא חסך ביקורת על כוחות הביטחון, וטען: "זה אירוע קשה מאוד. כוחות הביטחון צריכים לבדוק את עצמם. יש הרבה חדירות של מחבלים שאותם תופסים. זו פעם ראשונה שמחבל מצליח להיכנס לתוך בית".

 

המסתנן ברח לאזור החממות ושם בוצע נוהל מעצר חשוד, ובמהלכו נורה למוות. צה"ל בדק בין השאר אם הפורץ חדר מ"ציר הוברס", המקיף את רצועת עזה. 

 

"תודה לאל שזה נגמר ככה"

ראש צוות החירום היישובי, צדוק אדמון-אדרי, סיפר: "קצת לפני השעה 04:00 חדר אדם זר לבית במושב. בעלת הבית הצליחה להבריח אותו והתעמתה עמו, היא נפצעה באורח קל בפניה ובכתפה מעצם קהה שהיה ברשות התוקף. הוא ברח מהמקום והוקפצה כיתת כוננות וצוות חקירה. כעת נערך תחקיר ביטחוני בנוגע להימלטות. רדפו אחריו, ביצעו נוהל מעצר חשוד והפורץ נורה".

 

לדבריו, "להיות מותקף על ידי אדם זר בביתך זה לא נעים, אך המענה המהיר שקיבלה מכיתת הכוננות, מצוות הרווחה במושב ומהחברים - הוריד מעט מהלחץ".

 

אור גדשי, שגרה בבית מול זה שאליו פרץ האיש, סיפרה: "השכנה התקשרה לבעלי אחרי הפריצה, היא ידעה שיש לו נשק ושהוא בכיתת כוננות. היא אמרה שיבוא מהר לבית שלה עם נשק כי נכנס מישהו ותקף אותה. תוך שניות הוא הגיע". לדבריה, "בעלי סרק את הבית, ראה שהבחור לא שם, ואני בינתיים הכנסתי את כל הילדים לממ"ד והרגעתי אותה, נתתי לה מים. תוך שניות הגיעו כוחות צבא, משטרה. הוא ברח לפני שבעלי הגיע".

 

השכנה סיפרה, כי בתחילה חשבו שניסו לפרוץ לחוות הסוסים של בני הבית. "לא תיארנו בכלל מקרה כזה. בדיעבד אני יודעת שהוא הגיע מכיוון הגדר ליד הבית שלי, ועבר את השביל מבלי שנתפס". עוד הוסיפה: "תודה לאל שזה נגמר ככה ושהיא מספיק חזקה להתמודד עם זה ולהגיב כמו שצריך". 

במושב שדי אברהם חיות עשרות משפחות המתפרנסות בעיקר מגידולים חקלאיים. הוא הוקם לאחר הסכם השלום עם מצרים במסגרת גוש המושבים בחבל שלום.

 

מושב שדי אברהם ממוקם באזור שספג במהלך מבצע "עמוד ענן" פגיעות של רקטות מרצועת עזה. בשל קרבתו לגבול מצרים, קיים חשש מתמיד מפיגוע טרור מחצי האי סיני, אך כאמור - נבדק אם הרקע לאירוע זה הוא פלילי. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שדי אברהם הבוקר
זירת האירוע
צילום: רועי עידן
מומלצים