שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ניסיון למרד: לוחמים ותיקים סירבו לשמור ונכלאו
  חיילי פלוגת החוד בגדוד דוכיפת מחו על כך שתנאי השירות שלהם זהים כמעט לחלוטין לאלה של הלוחמים הצעירים יותר, וסירבו לעלות לעמדות השמירה בבסיסם ברמת הגולן. הם נכלאו ל-20 ימי מאסר. חבריהם טוענים: "בסך הכול רוצים לשדרג את מעמדנו". דובר צה"ל: "מוקיעים כל מקרה של אי-ציות לפקודה"

  חטיבת כפיר מתמודדת שוב עם בעיות צעירוּת-ותיקוּת: חודשים ספורים לאחר ההתעללות בחייל בגדוד נחשון, נשלחו למאסר חמישה לוחמים מגדוד דוכיפת בחטיבה, שסירבו לעלות לעמדות שמירה בבסיסם ברמת הגולן, כך נודע הערב (שבת) ל-ynet. ככל הידוע, הסירוב לשמור נבע מאי-קבלת זכויות יתר שמבוססות על ותק.

   

  לפני פעולת המחאה, התלוננו הלוחמים מפלוגת החוד בגדוד בפני מפקדם על כך על כך שלא מוקנות להם זכויות יתר לעומת החיילים הצעירים, וטענו כי אין כמעט הבדל במעמד בינם ובין חיילים שהתגייסו במחזורים מאוחרים יותר. בהתאם לתפיסת עולם זו, החליטו לסרב פקודה ונשפטו בחומרה.

   

  חטיבת כפיר בתרגיל. "טחנו בקו סיורים ושמירות" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  חטיבת כפיר בתרגיל. "טחנו בקו סיורים ושמירות"(צילום: דובר צה"ל)
   

  המאבק רב-השנים של מפקדי צה"ל ב"עקרון" זכויות היתר ללוחמים ותיקים לא הוביל להפסקה מוחלטת של התופעה. מרבית החטיבות הסדירות בצבא לא מאשרות הטבות כלל, למעט פטורים מעבודות מנהלה - כגון ניקיון - לחיילים שנמצאים על סף שחרור.

   

  קצינים בחטיבת כפיר, שזכתה לשבחים מקצועיים רבים מבכירי הצבא, אף בדקו לאחרונה את מגורי הלוחמים הוותיקים והחרימו "מקלות פז"ם" - שהיוו את הבסיס לאירוע האלים בחודש אוגוסט - כחלק ממדיניות "אפס סובלנות" לנושא, שהנהיג מפקד החטיבה, אלוף-משנה אודי בן מוחא. במקביל, ותוך ניסיון למנוע הישנות של מקרים דומים, קיימו מפקדי הגדודים בחטיבה שיחות פתע עם חיילים.

   

  "לאף אחד מאיתנו אין ולא הייתה כוונה לפגוע או להשפיל חייל צעיר", טענו חיילים ותיקים בגדוד. "אנחנו בסך הכול רוצים לשדרג את המעמד שלנו, ליהנות מעט מהתקופה האחרונה בשירות הקרבי והתובעני. רק לאחרונה סיימנו תקופת קו באיזור רמאללה. טחנו שם שמירות וסיורים, אנשים ששנתיים וחצי עושים את אותו הדבר בלי להתקדם או לצאת לקורסים". לטענתם, "הדבר הזה התפוצץ עכשיו אצלנו ובקלות יכול להתפוצץ גם במקומות אחרים, אם לא יוסדר לטובת כלל החיילים".

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מוקיע כל מקרה של אי-ציות לפקודה. במקרה המדובר נשפטו חמשת החיילים ל-20 ימי מחבוש מאחר וסירבו לעלות לשמירה. כלל המטלות המבצעיות והמנהלתיות בחטיבה נחלקות באופן שווה בין החיילים".

   

  המידע הראשוני לידיעה הגיע במייל האדום

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילוסטרציה
  צילום: רועי עידן
  אפס סובלנות לתופעה. מפקד החטיבה
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים