שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נפוליאון כתב בצופן: "ב-3:00 אפוצץ את הקרמלין"
  מכתב מוצפן שכתב המצביא הצרפתי ב-1812 ובו חשף את תוכניתו לפגיעה ברוסיה נמכר עבור יותר מ-200 אלף דולרים. הוא גם סיפר על הקושי שמלווה את הפלישה: "חיל הפרשים שלי בכי רע, סוסים רבים מתים"

  מכתב מוצפן ששלח נפוליאון בונפרטה לכוחותיו ובו התרברב כי בכוונתו לפוצץ את הקרמלין במוסקבה נמכר אתמול (יום א') במכירה פומבית עבור 243,500 דולרים. היה זה מחיר גבוה פי עשרה מההערכות של בית המכירות הצרפתי פונטנבלו לפני המכירה. המוזיאון למכתבים ולכתבים בפריז הוא שרכש את המכתב מ-20 באוקטובר, 1812.

   

  יונת הדואר הבריטית לקחה עמה את הסוד לקבר

   

  המכתב. "שאלה של נוסטלגיה אולי" (צילום: AP)
  המכתב. "שאלה של נוסטלגיה אולי"(צילום: AP)

  המכתב המוצפן. "יש לנו מכתבים חשובים יותר, אבל זה נחמד כי זה בצופן" (צילום: AFP)
  המכתב המוצפן. "יש לנו מכתבים חשובים יותר, אבל זה נחמד כי זה בצופן"(צילום: AFP)

   

  מומחים אומרים שהמכתב נכתב בצופן מספרי שנפוליאון השתמש בו לעתים קרובות, במיוחד כשפירט את תוכניות הקרב שלו. לצד ההתרברבות, המכתב גם חשף את הקשיים שהציבה בפני המצביא הפלישה הרת האסון שלו לרוסיה.

   

  "בשלוש לפנות בוקר, ב-22, אני הולך לפוצץ את הקרמלין", כתב נפוליאון לפני שפירט את תוכנית הנסיגה ודחק בפקודיו לשלוח אספקה לעיירות במערב. "חיל הפרשים שלי בכי רע, סוסים רבים מתים".

   

  המכתב עורר עניין באספנים מארה"ב, בריטניה, יפן ורוסיה, במיוחד לנוכח יום השנה ה-200 לתבוסת נפוליאון בווטרלו, שיצוין ב-2015. אך הוא היה רק חלק קטן מהכתבים שהוצעו למכירה. המוזיאון בפריז רכש גם את "חיבור על ביצור אזורים כפריים", מסמך בן 310 עמודים שכתב נפוליאון בעת שהיה בגלות באי סנט הלנה. הוא נמכר תמורת 487 אלף דולרים.

   

  מנהל המוזיאון, ז'ראר לריטייה, אמר שבידי המוסד 1,500 כתבים לפחות הקשורים לנפוליאון. לאחרונה רכש המוסד מכתב מיפן שהקיסר כתב לאהובתו ג'וזפין, שערכו מוערך ב-600 עד 700 אלף אירו.

   

  "יש לנו מכתבים חשובים יותר. אבל זה נחמד כי הוא כתוב בצופן, והוא כותב שהוא יפוצץ
  את הקרמלין – אז זה מושך", הסביר לריטייה.

   

  ולדימיר הופמן, אמן צרפתי ממוצא רוסי, אמר כי התכוון לרכוש את המכתב עבור מוזיאון הרמיטג' ברוסיה. "למה? אתה יודע, זו שאלה של נוסטלגיה אולי, אולי פטריוטיות. להחזיר לרוסיה ולרוסים את הדבר החשוב הזה עבורם". בתגובה אמר לריטייה: "אני מעדיף שהוא יישאר בצרפת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נפוליאון כתב בצופן: "ב-3:00 אפוצץ את הקרמלין""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים