שתף קטע נבחר

תקועות בבירוקרטיה: עיכוב באישור תקנות נגישות

התקנות שאמורות להסדיר את היכולת של נכים להתנהל במקומות ציבוריים מעוכבות זה חצי שנה על ידי משרד הפנים: "המשך האפליה". משרד הפנים: התקנות יאושרו בקרוב

תקנות שאמורות לסייע לנכים תקועות במסדרונות הבירוקרטיה: משרד הפנים מעכב זה חצי שנה את אישורן של תקנות הנגישות למרחב הציבורי. מדובר בתקנות המסדירות את היכולת של אנשים בעלי מוגבלות להתנהל במרחבים ציבוריים כגון פארקים, גנים וחופי ים, וקובעות סטנדרטים של הנגשה לשבילים ולמתקנים שבהם. 

 

כל עדכוני הבחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

התקנות הן חלק מפרק הנגישות של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מ-2005. על פי החוק, התקנות היו אמורות להיכנס לתוקפן כבר ב-2006, אבל שורה של דחיות ששיאן עתירה לבג"ץ מנעו שוב ושוב את אישורן. לפני כשנה אושרו התקנות בוועדת המשנה לענייני נגישות של הכנסת, בדיונים שבהם נכח גם היועץ המשפטי של משרד הפנים. התקנות נחתמו על ידי משרד המשפטים ומאז הקיץ הן ממתינות לחתימתו של שר הפנים, אלי ישי.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במכתב ששלח בשבוע שעבר לישי ציין ח"כ אילן גילאון, שמשמש יו"ר הוועדה שניסחה את התקנות: "אין כל סיבה נראית לעין לעיכוב הממושך בהעברת תקנות הנגישות במשרדך, והמשך השיהוי עלול לחבל בתהליך החשוב. אני פונה אליך בבקשה שתפסיק לאלתר את הפגיעה במיליון וחצי בעלי מוגבלויות ותעביר את התקנות בהקדם האפשרי. לרבים מבעלי המוגבלויות אין כיום כל גישה למקומות משמעותיים במרחב המוניציפלי, בהם גנים ציבוריים, בתי עלמין, חופי ים ועוד. הנגשת מקומות אלה היא הצעד הראשוני והבסיסי שאנו מחויבים לו כחברה".

 

צילום ארכיון. בעיית נגישות בבית עלמין     (צילום: יוגב עמרני) (צילום: יוגב עמרני)
צילום ארכיון. בעיית נגישות בבית עלמין (צילום: יוגב עמרני)

 

עו"ד אביבית ברקאי אהרונוף מהמחלקה המשפטית של ארגון "בזכות", שמסייע לאנשים עם מוגבלות, אמרה היום (א') ל-ynet: "המשמעות של העיכוב היא התמשכות האפליה היום-יומית כלפי מאות אלפי אנשים. אין סיבה מהותית לעיכוב הזה. שיקולים תקציביים לא יכולים לבוא על חשבונם של אלו שמחכים לשינוי הזה".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "נוסח התקנות אושר על ידי שר הפנים טרם העברתן לוועדת העבודה והרווחה. במהלך הדיונים בכנסת בוצעו שינויים רבים בנוסח התקנות, חלקם מהותיים ביותר. לאור זאת ולאחר חתימת שר המשפטים על הנוסח הסופי נדרשה בדיקה נוספת במשרד הפנים. הבדיקה נמצאת לקראת סיום".

 

בשנה האחרונה אישרה ועדת המשנה שורה של תקנות להנגשת מוסדות ציבור, בתי עסק, בניינים חדשים ושטחים ציבוריים עבור אנשים עם מוגבלויות בעלות כ-10 מיליארד שקל על פני חמש שנים. לדברי גילאון זוהי "מהפכה של ממש בתחום הנגישות וביחס של המדינה למיליון וחצי אזרחים עם מוגבלויות שמחכים עתה להשלמתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקנות הנגישות תקועות בבירוקרטיה
צילום: יוגב עמרני
ח"כ אילן גילאון: "אין כל סיבה לעיכוב"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים